معرفی تکنولوژی saas

  • نوشته شده توسط 

 saas یا Software as a Service نوعی مدل ارائه نرم افزار می باشد، به طوری که نرم افزار و اطلاعات مربوط به آن به طور کامل و یکپارچه روی ابر(Cloud) مستقر شده اند. دسترسی کاربران به نرم افزار با کمک یک مرورگر وب امکان پذیر خواهد بود.

(SaaS)سرویس نرم‌افزاری یک مجوز نرم‌افزاری و شیوه انتقالی است که بر پایه اجاره مجوز دهی می‌شود و متمرکز میزبانی می‌شود. گاهی به عنوان نرم‌افزار حاضر -آماده از آن یاد می‌شود (به آن مراجعه می‌شود). کاربران معمولاً با یک کلاینت سبک از طریق مرورگر وب به این سرویس نرم‌افزاری دسترسی می‌یابند. این سرویس به یک شیوه انتقالی برای بسیاری از برنامه‌های تجاری مبدل شده، شامل آفیس و نرم‌افزارهای پیام رسان، نرم‌افزارهای محاسبه گر حقوق، نرم‌افزارهای مدیریت پایگاه داده، نرم‌افزارهای مدیریتی، نرم‌افزارهای طراحی (CAD)، نرم‌افزارهای توسعه دهنده، بازی سازی، مجازی سازی، حسابداری، همکاری، مدیریت ارتباط مشتری، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، طرح‌ریزی منابع سرمایه، فاکتور نویسی، مدیریت منابع انسانی، حصول نیروی مستعد، مدیریت محتوا، نرم‌افزارهای ضد ویروس و مدیریت میز خدمات. سرویس نرم‌افزاری (SaaS) به استراتژی تقریباً تمام شرکت‌های نرم‌افزاری گسترده آمیخته شده است.

مزایای SAAS

کاهش هزینه

در SAAS شما دیگر هزینه ای برای خرید امکاناتی از نرم افزار که مورد نیازتان نمی باشد نمی پردازید بلکه تنها هزینه ماهیانه (یا سالیانه) متناسب با امکاناتی که استفاده می نمایید پرداخت می کنید، این امر باعث کاهش چشمگیر هزینه های استفاده از خدمات خصوصا در کسب و کارهای کوچک می گردد. به عنوان مثال در زمینه ایجاد وب سایت هزینه های طراحی وب سایت و خرید هاست و دامین که هر کدام باید به صورت جداگانه پرداخت شود در قالب یک پکیج و با هزینه ای پایین تر در اختیار مشتری قرار میگیرد.

صرفه جویی در زمان

با SAAS هیچ زمانی برای نصب، انجام تنظیمات و آپدیت کردن نرم افزار صرف نمی کنید تا نرم افزار برای استفاده آماده شود بلکه از لحظه شروع استفاده از خدمات، همه چیز برای شما محیا است. برای مثال شما برای ساخت وب سایتتان لازم است از یک طراح وب کمک بگیرید و روزها زمان صرف هماهنگی های لازم و درنهایت ساخت وب سایت می کنید و یا اینکه خود شما کار با یکی از نرم افزارهای ایجاد وب سایت کاملا آشنا باشید که همین آشنایی با نرم افزار امری زمان بر است. در حالی که شرکت های ارائه دهنده SAAS این امکان را به شما می دهند که تنها با وارد شدن به آدرس وب سایتشان در زمان بسیار اندکی طراحی و مدیریت وب سایت خود را انجام دهید.

دسترسی همیشگی

در هر زمان و مکان می توانید به نرم افزار مورد نظر خود دسترسی داشته باشید. برای کار با نرم افزارتان تنها راه، روشن کردن کامپیوتری که نرم افزار را بر روی آن نصب کرده اید نیست، کافی است در هر مکان و زمانی که به نرم افزار نیاز پیدا کردید به اینترنت متصل شوید و نرم افزار خود را داشته باشید.

ذخیره حجم زیادی از هارددیسک

انواع نرم افزار ها بر روی کامپیوتر فضای زیادی از هارد دیسک کامپیوترتان را اشغال می کند در حالی که استفاده از همین نرم افزارها بصورت آنلاین حجم زیادی از هارد را برای شما پس انداز می کند.

ارتقاء راحت نرم افزار

بدون اینکه برای ارتقا و آپدیت نرم افزار خود اقدام کنید، وقت بگذارید یا هزینه ای بپردازید این اطمینان وجود دارد که همیشه از نرم افزار آپدیت شده استفاده خواهید کرد، همچنین برای بسیاری از شرکت ها ضروری است که همه کاربرانشان به صورت هماهنگ ، از یک ورژن از نرم افزار استفاده کنند. SAAS باعث می شود نرم افزار مورد استفاده در کامپیوتر همه کارکنان آن شرکت همیشه و به صورت یکپارچه به آخرین ورژن آپدیت باشد.

بالا رفتن امنیت اطلاعات

در بسیاری از شرکتها راه حل مناسبی برای حفظ و یا پشتیبانی اطلاعات درنظر گرفته نمی شود، با استفاده از SAAS آنها برای حفظ اطلاعات خود از تدابیر شرکت ارائه دهنده SAAS بهره مند خواهند شد و به این ترتیب SAAS به افزایش امنیت اطلاعات کمک میکند.

عدم وابستگی به سخت افزار

گاهی سخت افزارهای بکار رفته در کامپیوترهای یک شرکت برای ارتقاء به ورژن بالاتری از نرم افزار مناسب نبوده و برای این کار باید همه کامپیوترها از لحاظ سخت افزاری نیز ارتقاء یابند تا بتوان آخرین ورژن نرم افزار را بر روی آنها نصب کرد. درحالی که SAAS باعث شده استفاده از نرم افزار به نوع سخت افزار وابسته نباشد.

تلاش ارائه دهنده SAAS برای ارائه بهترین خدمات به کاربر

وقتی که شما از خدمات شرکت ارائه دهنده SAAS راضی باشید هم باعث جذب دیگران برای استفاده از خدمات آن شرکت خواهید شد و هم خودتان به ادامه استفاده از آن خدمات تمایل پیدا می کنید. پس طبیعی است که شرکت ارائه کننده SAAS تلاش زیادی برای جلب رضایت شما و ارائه خدمات در بالاترین حد کیفیت نماید.

 

معایب SAAS :
درمورد نرم افزار هایی که هم به صورت windows base و هم به صورت web base ارائه می شوند این نکته وجود دارد که در نرم افزارهای web base با قطع ارتباط اینترنت دسترسی به نرم افزار نیز از بین می رود و این مسئله ای قابل تأمل درمورد SAAS است.
درصورتی که شرکت ارائه دهنده SAAS قرارداد خود مبنی بر استفاده شما از نرم افزار را فسخ یا نقض کند دسترسی شما به نرم افزار و اطلاعاتتان در آن قطع خواهد شد و باید به دنبال ارائه دهنده جدیدی برای دریافت نرم افزار باشید. که البته این مورد جز در موارد بسیار خاص اتفاق نمی افتد.

در نهایت با توجه به مزایا و معایب فوق می توان گفت SAAS تحول بزرگی در ارائه نرم افزار ایجاد کرده است و این تحول همچنان در جهت استفاده بهینه کاربر از نرم افزار در حرکت است. و جالب است بدانید روش SAAS به سرعت جای فروش نرم افزار را در دنیا می گیرد بطوریکه بررسی های گروه گارتنر نشان می دهد درآمد SAAS در سال 2010، 10میلیارد دلار بوده و در سال 2011 به 1/12 میلیارد دلار رسیده است، و پیش بینی شده این مبلغ درآمد در سال 2015 به 3/21 میلیارد دلار برسد.

آخرین ویرایش درچهارشنبه, 18 مرداد 1396 12:52

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.