رفع ارور 500 به ساده ترین روش روی سایت وردپرس

رفع ارور 500 به ساده ترین روش روی سایت وردپرس

احتمالاً برایتان پیش‌ آمده باشد زمانی که می ‌خواستید از یک وب‌ سایت بازدید کنید پیام خطای داخلی 500 سرور را مشاهده کرده باشید. این به این معنی است که مشکلی در وب‌ سایت رخ‌ داده است، و مشکل از مرورگر، رایانه یا اتصال اینترنت شما نیست. این مشکل در سایتی است که می‌ خواهید از آن بازدید کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه خطای 500 چیست و رفع ارور 500 چگونه انجام می شود تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

خطای داخلی سرور 500 (HTTP Error 500) چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم روش های رفع ارور 500 را بررسی کنیم لازم است که کمی بیشتر با این خطا آشنا شویم.

گاهی اوقات، یک خطا در مجوز ها یا در یک اسکریپت منجر به خطای سرور داخلی 500 می‌ شود که به آن خطای HTTP 500 نیز می ‌گویند. برای رفع ارور 500 ، ابتدا باید درک کنید که دریافت خطا به چه معناست.

HTTP Error 500، یک کد خطا است که یک خطای کلی را در سرور نشان می ‌دهد و آن را از پردازش درخواست ‌های کاربران بازمی ‌دارد. این خطا معمولاً مربوط به مجوز نادرست، پایان زمان درخواست یا خطای کد گذاری است.

اگر شما از یک وب ‌سایت بازدید می ‌کنید و خطای 500 دریافت می‌ کنید، برای رفع ارور 500 لازم نیست نگران باشید چون این مشکل در سرور میزبان سایت وجود دارد و از کنترل شما خارج است. کافی است که با مدیر وب‌ سایت تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید.

گاهی هم وب ‌سایت ممکن است به‌ سرعت مشکل خود را برطرف کند. به‌ عنوان ‌مثال، ممکن است بسیاری از افراد به‌ یک ‌باره به وب ‌سایت متصل شوند و این مشکل را ایجاد کند. در اینجا برای رفع ارور 500 ممکن است لازم باشد چند دقیقه یا چند ثانیه صبر کنید و دوباره سعی کنید و وب ‌سایت ممکن است به ‌درستی کار کند.

اگر این مشکل را تجربه کردید، صفحه وب را بارگیری مجدد کنید. روی دکمه بارگیری مجدد در نوارابزار مرورگر خود کلیک کنید یا F5 را فشار دهید. مرورگر شما با سرور وب تماس خواهد گرفت و دوباره صفحه را درخواست می‌ کند ممکن است با انجام این کار مشکل شما برطرف شود.

نکته: اگر این ارور را در زمانی که در حال انجام یک معامله و یا انتقال یک وجه هستید مشاهده می کنید. نباید صفحه را رفرش کنید. این کار ممکن است باعث شود شما همان پرداخت را دو بار انجام دهید. البته اکثر وب‌ سایت‌ ها باید از این اتفاق جلوگیری کنند، اما اگر وب‌ سایت در هنگام معامله مشکلی را تجربه کند، ممکن است در روند کار تغییراتی ایجاد شود و عاقلانه تر است که خود شما هم اقدامات امنیتی لازم را رعایت کنید.

ارور 500

حال اگر این اتفاق برای سایت شما بیفتد باید بدانید که تکرار خطای 500 HTTP در سرور یا وب‌ سایتتان برای شهرت کسب ‌و کار شما مضر است و باعث می ‌شود بازدیدکنندگان اعتماد به نام تجاری شما را از دست بدهند. علاوه بر شهرت، به رتبه‌ بندی شما در موتورهای جستجو نیز آسیب می ‌رساند. از این ‌رو توصیه می ‌شود که از این خطا دوری ‌کنید و عمیقاً درک کنید که چه چیزی باعث ایجاد آن شده است و چگونه عیب ‌یابی می ‌شود. گاهی اوقات این ارور ممکن است به دلیل مشکل در پیکربندی وب ‌سایت باشد و گاهی اوقات ارتباطی با مشکلات موجود در سرور دارد که ممکن است از کنترل شما خارج باشد.

دلایل ایجاد خطای داخلی سرور 500:

از آنجا که خطای HTTP 500 فقط یک مشکل کلی در سرور را نشان می ‌دهد، ممکن است چندین مسئله باعث خطای 500 شود. اگر مطمئن نیستید که برای تشخیص و رفع ارور 500 باید از کجا شروع کنید، می‌ توانید با بررسی گزارش‌ های خطا های خود شروع کنید.

این کار را می‌توانید با وارد شدن به کنترل پنل خود و رفتن به آدرس “Statistics >> Show Error Logs” انجام دهید.

مجوز های بد، قابل ‌نوشتن توسط گروه شایع ‌ترین علت بروز خطای داخلی سرور 500 است. معمولاً به دلیل مجوز های نادرست فایل در یک اسکریپت PHP یا CGI ایجاد می‌ شود، اما ممکن است در فایل ‌ها یا فهرست دیگری که اسکریپت از آن استفاده می ‌کند نیز مشکلی باشد.

اسکریپت ‌های CGI خود را 777 (یا rwxrwxrwx) قرار ندهید. با انجام این کار امکان ویرایش توسط کاربران دیگر در همان سرور فراهم می‌ شود.

 اسکریپت ‌های قابل ‌اجرا در پوشه cgi-bin باید 755 باشد.

اگر اسکریپت شما شامل اطلاعات رمز عبور برای اتصال به یک پایگاه داده MySQL است، باید آن اسکریپت و مجوز های دایرکتوری آن را 700 (rwx– -) قرار دهید.

 تصاویر، رسانه ‌ها و فایل ‌های متنی مانند HTML باید 644 باشد.

در ترمینال، می ‌توانید از دستور “ls -l” برای لیست کردن فایل ‌ها در یک فهرست همراه با تنظیمات اجازه آنها استفاده کنید.

همچنین ممکن است بخواهید تعیین کنید که مسیر های اسکریپت شما به درستی تنظیم ‌شده است. با بررسی اینکه خط اول اسکریپت شما مسیر Perl است و به‌ درستی تنظیم ‌شده است، شروع کنید. باید به این صورت تنظیم شود:

/usr/bin/perl

و یا

 /usr/local/bin/perl

همچنین باید بررسی کنید که اسکریپت ‌ها در حالت صحیح بارگذاری شده باشند (ASCII یا Binary).

می‌توانید readme را برای اسکریپت‌ ها بررسی کنید تا ببینید آیا دستورالعمل خاصی وجود دارد. به ‌طور معمول، حالت صحیح ASCII خواهد بود.

با رعایت این نکات شما میتوانید از ایجاد خطای 500 جلوگیری کرده و دیگر نیازی ندارید تا کار رفع ارور 500 را بعد از ایجاد شدن آن انجام دهید و سایت شما به هیچ عنوان آسیب نخواهد دید.

لیست کدهای خطای 500 داخلی سرور و معنای هرکدام:

در ادامه لیستی ارائه شده است که تمامی خطاهای 500 را مشخص کرده و شما با استفاده از آن میتوانید این امکان را داشته باشید که براساس مشکلی که پیش آمده است نسبت به رفع ارور 500 اقدام کنید.

500.2

دامنه مجوز URL یافت نمی ‌شود.

 

500.5

خطای بازنویسی در هنگام مدیریت اعلان RQ_BEGIN_REQUEST رخ ‌داده است. خطای پیکربندی یا اجرای قانون ورودی رخ‌ داده است.

 

500.11

 هنگامی ‌که یک درخواست کاربری وارد می شود ، این برنامه در حال خراب شدن در سرور وب است.

 

500.12

برنامه تحت فرآیند راه‌اندازی مجدد وب سرور است.

 

500.13

سرور وب درگیر سایر درخواست‌ ها نیست. به‌ عبارت‌ دیگر، با تعداد زیادی درخواست که بیش از ظرفیت آن است، بارگیری می‌ شود.

 

500.14

پیکربندی برنامه نامعتبر در سرور. نصب وب ‌سایت وردپرس نادرست یا خراب است.

 

500.15

درخواست مستقیم برای GLOBAL.ASA مجاز نیست.

 

500.16

اعتبارنامه UNC نادرست است.

 

500.17

فروشگاه مجوز URL یافت نمی ‌گیرد.

 

500.18

فروشگاه مجوز URL باز نمی ‌شود.

 

500.19

داده‌ های این پرونده به ‌طور نامناسب در Metabase پیکربندی ‌شده است.

 

500.21

ماژول شناخته‌ نشده است.

در ادامه این مطلب میخواهیم به صورت اختصاصی در مورد رفع ارور 500 روی وردپرس صحبت کنیم و ببینیم دلایل پیدا شدن و روش های رفع این خطای متداول روی وردپرس به چه صورت خواهد بود.

 

خطای 500 سرور داخلی در وردپرس چیست؟

خطای 500 سرور داخلی یک خطای عمومی است که شما یا بازدید کنندگان سایت، خود در وب‌ سایت خود مشاهده می ‌کنید. این ارور به شما اطلاع می‌دهد که خطایی در سطح سرور وجود دارد.

خطای 500 در وردپرس

به‌ عبارت ‌دیگر، این بدان معنی است که سرور شما نمی‌ تواند صفحه وب شما را همان ‌طور که باید برای بازدیدکنندگان سایت نمایش میدهد به شما نیز نمایش دهد. همچنین این امکان را دارد که ویرانی در منطقه مدیر وردپرس شما ایجاد کند، در حقیقت این ها همان توضیحاتی است که در ابتدای مقاله دادیم اما با این فرض که این خطا برای سایتی است که با وردپرس ایجاد شده و ما می ‌خواهیم خطا ها و راه‌ حل رفع ارور 500 را در مورد آن ارائه دهیم.

 

دلایل خطاهای داخلی سرور وردپرس

دلایلی که ممکن است در سرور وردپرس شما خطایی را ایجاد کنند و شما میتوانید با استفاده از آنها نسبت به رفع ارور 500 در سرور وردپرسی خود اقدام کنید.

 1. افزونه‌ های وردپرس اشتباه یا کد گذاری نشده
 2. مشکلی در سرور یا محیط میزبانی شما وجود دارد
 3. فایل htaccess در سرور شما خراب است
 4. مشکلات محدودیت حافظه PHP سایت شما
 5. فایل‌های اصلی خراب در نصب وردپرس شما

 

رفع ارور 500 در وردپرس به چه صورت می باشد

ارور  روی سایت وردپرسی میتواند به دلایل زیادی ایجاد شود. ممکن است خطاها مربوط به هاست وردپرس و یا هاست لینوکس مورد استفاده باشد. اگر در وب ‌سایت وردپرس شما 500 خطای سرور داخلی وجود داشته باشد، کاربران قادر به دسترسی به هیچ‌ یک از صفحات آن نخواهند بود که این امر نشان ‌دهنده وجود مشکلی در فایل root directory است. در اینجا برخی از رایج ‌ترین مواردی که باعث می ‌شوند وب‌ سایت وردپرس شما دچار یک خطای داخلی سرور HTTP 500 شود را بیان می ‌کنیم.

رفع ارور 500 در وردپرس

 

 1. خراب بودن فایل  htaccess

یکی از مهم ‌ترین دلایل خطای وردپرس 500، یک فایل خراب‌ شده htaccess موجود در root directory است، که ممکن است به دلیل به ‌روز رسانی پلاگین، به ‌روزر سانی طرح زمینه و غیره یا در هنگام انتقال از یک سرور به سرور دیگر ایجاد شود.

برای رفع ارور 500 ناشی از این عامل می ‌توانید فایل htaccess فعلی را با فایل دیگری جایگزین کنید. بعضی اوقات ممکن است این امکان را نداشته باشید که فایل htaccess را مشاهده کنید، در این صورت فایل های مخفی را نیز در root directory بررسی کنید. همچنین، از نام‌ گذاری صحیح فایل اطمینان حاصل کنید.

 

 1. مصرف بیش‌ از حد حافظه PHP

این خطا ممکن است به دلیل مصرف بیش ‌از حد حافظه پردازش ‌شده توسط افزونه یا طرح زمینه یا اگر از افزونه ‌های زیادی استفاده می ‌کنید. اساساً، اگر وب‌ سایت وردپرس شما برای پردازش یک درخواست حافظه زیادی مصرف می کند، محدودیت حافظه شما تمام می ‌شود. برای عیب ‌یابی این مشکل می ‌توانید محدودیت حافظه را افزایش دهید. این کار را می‌ توان با انجام برخی تغییرات در فایل wp-config یا فایل php.ini انجام داد.

 

 1. پلاگین یا طرح زمینه اشتباه

اگر اخیراً افزونه‌ ای را نصب یا به‌ روز کرده‌اید، باید بررسی کنید که آیا این مسئله مشکلی ایجاد کرده است یا خیر. اگر به داشبورد سرپرستی دسترسی پیدا کنید، می‌ توانید همه افزونه‌ ها را یک باره غیر فعال کنید و سپس وب‌ سایت را تازه کنید تا بررسی کند آیا اکنون کار می‌کند یا خیر.

اگر وب سایت به درستی کار می ‌کند پلاگین را یکی پس از دیگری فعال کنید و پس از فعال کردن هر یک از پلاگین ها آن را بررسی کنید. به‌ این‌ ترتیب می‌ توانید مشخص کنید کدام افزونه باعث بروز این مشکل شده است. اگر پس از غیرفعال کردن افزونه ‌ها، وب‌ سایت هنوز کار نکرد، مسلماً مسئله به دلیل هیچ‌ یک از افزونه‌ ها نیست.

اگر قادر به دسترسی به قسمت مدیریت نیستید می ‌توانید فهرست هر یک از افزونه ‌ها را تغییر نام دهید و در حین انجام این کار می ‌توانید وب‌ سایت را پس از تغییر نام به هر یک از آنها بررسی کرده و ببینید آیا مشکل برطرف می‌ شود. همچنین، توصیه می ‌شود که همه پلاگین ها را به ‌روز کنید.

موضوع وب ‌سایت وردپرس خود را به روز کنید یا تغییر دهید و ببینید آیا خطای داخلی سرور از بین رفته است. گاهی اوقات اسکریپت ‌ها و کد های منسوخ یا خراب درون فایل ‌های تم می‌ توانند منجر به خطای داخلی سرور شوند. اگر بعد از به ‌روز رسانی طرح زمینه با این خطا روبرو شده ‌اید، این مشکل را به توسعه‌ دهنده قالب گزارش دهید و آن را به نسخه قبلی بازگردانید. به همین دلیل توصیه می ‌شود که به ‌طور منظم از وب ‌سایت خود پشتیبان تهیه کنید، خصوصاً قبل از ایجاد قالب، پلاگین یا به ‌روزرسانی نصب اصلی.

برخی از ارائه ‌دهندگان میزبانی نیز گزارش‌ های خطا را در اختیار شما قرار می ‌دهند که ممکن است به شما در شناسایی بیشتر علت خطا کمک کند.

 

راه‌حل‌های دیگر

راه حل های دیگری وجود دارد که شما می توانید برای رفع ارور 500 از هر کدام از آنها استفاده کنید. این راه حل ها عبارتند از:

 

 1. تماس با هاستینگ

 گاهی اوقات، خطای HTTP 500 ممکن است به دلیل تغییراتی باشد که هاستینگ بنا به دلایلی روی هاست و سرور ایجاد کرده است. همیشه باید از میزبان خود بخواهید که نگاهی بیندازد و سعی در رفع خطا داشته باشد. با این کار مشکل سرور وجود ندارد تا بتوانید در پایان به عیب ‌یابی ادامه دهید.

 

 1. نصب دوباره‌ فایل‌ های اصلی وردپرس

عموما رفع ارور 500 به اینجا نمی کشد و ما امیدواریم که شما با همین تکنیک های گفته شده بتوانید آن را رفع کنید. اما در صورتی که نشد راه های قوی تری نیز برای این کار وجود دارد.

علت رفع نشدن ارور 500 سایت وردپرس شما ممکن است مربوط به خرابی برخی از فایل ‌های اصلی WordPress شما باشد که در این صورت، بارگذاری مجدد آنها باید مشکل را برطرف کند.

 

 1. مجوزهای فایل‌ ها را بررسی کنید.

بررسی مجوز فایل های مختلف و دسترسی هایی که به آنها داده شده است یکی دیگر از اقدامات مهم برای رفع ارور 500 می باشد.

 1. فایل ‌های اصلی وردپرس را در سایت خود بارگذاری کنید.

شما باید فایل های اصلی ورد پرس را روی سایت خود بارگذاری کنید این کار میتواند به رفع ارور 500 روی سایت شما کمک کند و آن را برطرف نماید.

 

سخن پایانی

دیدن اینگونه خطاها در وب ‌سایت شما می‌ تواند بسیار نا امید کننده باشد، به‌ خصوص وقتی مطمئن نیستید که چه عواملی باعث ایجاد آنها شده است. امیدوارم که، این آموزش به شما کمک کرده باشد تا با موفقیت نسبت به رفع ارور 500 بر روی سایت خود اقدام کنید. همچنین رفع ارور 500 روی سایت وردپرس نیز موضوعی بود که به طور مفصل به آن پرداختیم و آموزش خوبی برای رفع آن ارائه شد. البته توجه داشته باشید در ابتدا سعی کنید با روش های ساده تر نسبت به برطرف کردن این خطا اقدام کنید و روش هایی مانند نصب دوباره فایل های ورد پرس راب رای مراحل آخر نگه دارید و خود را از ابتدای مار به دردسر نیاندازید.

واکنش شما چیست؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1
برچسب‌ها:, , , ,
تیم تولید محتوا

Author by : تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای مارال هاست در تلاش است بهترین و تخصصی ترین مطالب آموزش هاستینگ را با بهترین شیوه نگارش و به صورت کاملا کاربری به کاربران وب فارسی و مشتریان ارجمند مارال هاست ارائه نماید . رسالت ما ارتقای دانش حوزه تخصصی میزبانی وب در جامعه فارسی زبان می باشد .

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد‌شد.