آموزش GTMetrix ؛ بررسی پارامتر های جی تی متریکس به زبان ساده

آموزش GTMetrix ؛ بررسی پارامتر های جی تی متریکس به زبان ساده

المان ها و معیارهای مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید یک گزارش خوب از عملکرد سایت خود داشته باشید و با استفاده از آنها جزئیات سایت خود را مرور کنید و ببینید که در کجا چه خبر است. این ابزار ها میتوانند داخلی بوده و توسط شما روی سایت نصب شده باشند، یا اینکه یک ابزار تحلیل خارجی باشند که به صورت مجزا مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از موثرترین این ابزارها که شما می توانید از آن برای تست سرعت سایت استفاده کنید، جی تی متریکس نام دارد. در این مقاله قصد داریم تا به آموزش GTMetrix و پارامتر هایی که به شما خواهد داد بپردازیم و ببینیم چگونه می توانیم از این برنامه استفاده کنیم.

تصورات اشتباه زیادی در مورد ابزار GTMetrix و نحوه کار کردن آن وجود دارد. اجازه دهید قبل از اینکه شروع کنیم و ببینیم پارامتر های GTMetrix چه هستند، به بررسی این بپردازیم که واقعا GTMetrix چیست و قرار است در مورد چه ابزاری صحبت کنیم.

 

فهرست محتوا بستن

جی تی متریکس چیست!؟

قبل از آموزش GTMetrix بهتر است به بررسی این بپردازیم  که داریم راجع به چه چیزی صحبت می کنیم. اگر بخواهیم یک پاسخ صریح به این سوال بدهیم می توانیم بگوییم جی تی متریکس یک سرعت سنج برای سایت است. البته تفاوت هایی با سرعت سنجی که شما در خودروی خود دارید دارد. جی تی متریکس سایت شما را از بالا تایین بررسی خواهد کرد، جزئیات آن را زیر و رو میکند، ذره ذره آن را با بقیه سایت های خوب و میانگین مقایسه می کند و در آخر به شما یک کارنامه از نمرات را ارائه می کند که بر اساس سایت شما می تواند قرمز، زرد و یا سبز باشد.

وقتی وارد سایت جی تی متریکس شوید یک آدرس بار را مشاهده می کنید که با ورود آدرس سایت مورد نظر خود و زدن اینتر وارد یک صفحه لودینگ نسبتا طولانی خواهید شد و بعد از آن نتیجه به شما اعلام خواهد شد. جی تی متریکس در واقع یک تحلیلگر است. وقتی آدرس به جی تی متریکس داده می شود این برنامه سایت شما را باز کرده و تمامی جزئیات زمانی را بررسیی می کند. جی تی متریکس به صورت یک خزنده سایت شما را از سرور اصلی آن دنبال کرده و در انتها نتایج را بر اساس یک معیار که از سایر سایت های اینترنتی بدست می آورید به شما ارائه می کند.

پس وقتی صحبت از بررسی سایت با استفاده از جی تی متریکس می شود به این مفهوم نیست که این ابزار قرار است کار خاصی را برای سایت شما انجام دهد. پس چرا به آموزش GTMetrix نیاز است!؟

 جی تی متریکس فقط یک اطلاع رسان است. یک طرز فکر غلط که در مورد جی تی متریکس وجود دارد این است که این برنامه میتواند تمامی نیازهای سایت شما را برای سرعت برطرف کند، و اگر ارور های جی تی متریکس را رفع کنیم سایت مثل موشک برای شما کار خواهد کرد. اگر تا پایان این مقاله آموزش GTMetrix با ما همراه باشید متوجه خواهید شد که این طور نیست. اما اگر الان بخواهیم کمی واضح تر صحبت کنیم، باید بگوییم جی تی متریکس خیلی هم کاره ای نیست و ممکن است ایرادات شما در جای دیگری باشد که آنها را نبینید.

جی تی متریکس را میتوان جزو قدیمی ترین ابزار های سئو طبقه بندی نمود. اما این ابزار از سال گذشته تغییرات اساسی ای را در تحلیل های خود ایجاد کرده است که باعث شده است تا خیلی از مقالاتی که تحت عنوان آموزش GTMetrix ارائه می شدند فاقد اعتبار گردند. در این تغییرات جدید یکی از مولفه های اصلی کروم که برای تحلیل سایت به کار می رود و ما آن را به نام لایت هاوس (LightHouse) کی شناسیم استفاده شده است. شما میتوانید از بخش Developer tools مرورگر گوگل کروم خود به این ابزار تحلیلی هم دسترسی داشته باشید. اما گزارشی که جی تی متریکس به شما می دهد از نظر جزئیات برتری محسوسی را نسبت به لایت هاوس خواهد داشت. در ادامه این آموزش GTMetrix به بررسی جز به جز و موردی این موارد خواهیم پرداخت.

 

آموزش GTMetrix ؛ چگونه از جی تی متریکس استفاده کنیم!؟

اولین بخش از آموزش GTMetrix دانستن چگونگی استفاده از آن است. استفاده از جی تی متریکس کار ساده ای است. البته شاید در ک پارامتر های شلوغ آن کمی مشکل باشد که آنها را مو به مو بررسی خواهیم کرد اما به طور کلی کار کردن با این سایت ساده است. برای اینکار ابتدا باید به سایت جی تی متریکس با آدرس gtmetrix.com بروید. در اینجا شما با یک سایت با تم آبی رنگ مواجه می شوید که احتمالا نتایجی که به شما خواهد داد، خیلی به ظاهر آرام آن نمی آید. البته قبلا جی تی متریکس از یک تم و سبک و سیاق دیگر بهره می گرفت که خیلی شلوغ تر از سایت فعلی بود.

جی تی متریکس

 

همانطور که در تصویر هم مشاهده می کنید یک آدرس بار برای ورود آدرس سایت مورد نظر در وسط صفحه قرار گرفته است. یک دکمه نیز در انتهای آن قرار دارد که روی آن نوشته است سایت خود را تست کنید. بدیهی است که باید آدرس مورد نظر را نوشته و دکمه را فشار دهید. به همین سادگی! وقتی این کار را انجام دهید، شما به صفحه ای دیگر منتقل خواهید شد. این صفحه در تصویر زیر قابل مشاهده خواهد بود.

آنالیز سایت

 

این صفحه جدید که شما نمایش داده می شود و ممکن است نمایش آن بین یک تا 5 دقیقه هم طول بکشد، به نحوی یک لودینگ است. این صفحه به شما توضیح می دهد، بررسی ای که برای سایت مورد نظر شما انجام می شود در چه مرحله ای قرار دارد و به چه صورت انجام میگیرد. اگر به بالای صفحه و سمت راست دقت کنید، یک لودینگ آبی رنگ در حال پر شدن است که بالای آن به شما می گوید در چه مرحله ای است. زیر این لودینگ یک باکس قرار دارد که به شما می گوید از سرور های کجا و با چه نوع مرورگری سایت شما چک می شود. در تصویر می توانید سرور های کانادا و مرورگر مروم را مشاهده کنید.

سمت راست نیز یک پیش نمایش از صفحه ای است که لینک آن را وارد کرده اید. البته در بیشتر موارد قبل از آنکه این پیشنمایش تکمیل شده و به شما نشان داده شود نتایج بعدی را خواهید دید. پس از انجام آنالیز وارد صفحه ای خواهید شد که در ادامه آن را می بینید:

نتایج تحلیل

 

میتوان گفت تمام چیزی که جی تی متریکس به شما عرضه می کند و قرار است در آموزش GTMetrix یاد بگیرید، در این صفحه قابل نمایش است. البته تب های مختلف این صفحه هنوز باز نشده اند و تا شما روی آنها کلیک نکنید به شما چیزی نمی گویند، اما آنچه که مشاهده میکنید، صفحه اصلی اطلاعات سایت است که جی تی متریکس به شما تحویل می دهد. تا اینجای کار می توانیم بگوییم که نحوه استفاده کردن از جی تی متریکس به صورت کامل توضیح داده شده است. اما تحلیل اطلاعات و ارقامی که جی تی متریکس به شما ارائه می کند موضوعی متفاوت خواهد بود.

 

بررسی پارامتر های جی تی متریکس

اصلی ترین بخش آموزش GTMetrix  بررسی پارامتر ها است. اکنون در وضعیتی قرار داریم که سایت خود را وارد کرده و جی تی متریکس لود شده است. اطلاعات ما آماده بررسی استو تنها کاری که باید بکنیم خواندن این اطلاعات است تا بدانیم با سایتی که آدرس آن را وارد کرده این چند چندیم و اوضاع از چه قرار است. در بخش اول این اطلاعاات شاهد همان مواردی خواهیم بود که در صفحه قبلی نیز دیدیم. اما کمی پایین تر به ما چیزهای حدیدی هم ارائه شده است. از اینجا به بعد تمامی این المان ها را به صورت موردی و جزئی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

تب GTmetrix Grade

اولین قسمتی که در نتایج ارائه شده توسط جی تی متریکس مشاهده خواهید نمود بخشی است که رد جی تی متریکس به شما نمره می دهد. یکی از نکات کلیدی آموزش GTMetrix که معمولا به آن کمتر اشاره می شود این است که به این نمره دلخوش نباشید، نمیتوان گفت اگر سایت شما نمره A گرفت پس خوب است، یا اگر F گرفت بد است. در اینجا باید به این موضوع اشاره کنیم که ارور هایی که باعث این تغییرات می شود نکته اساسی است که باید به آن ها پرداخت.

در بخش GTmetrix Grade شما سه بخش خواهید داشت. پارامتر نمره که از A تا F نمره ای به شما تعلق خواهد گرفت. پارامتر پرفورمنس یا کارایی که به صورت یک درصد معرفی می شود و پارامتر استراکچر یا همان ساختار که به بررسی وضعیت سایت می پردازد. بالا و پایین بودن درصد های کارایی و ساختار به شما این امر را نشان می دهد که مار در جایی می لنگد، اما برای آنکه بدانید دقیقا در کجا چه اتفاقی افتاده است که این درصد پایین آمده باید سایر موراد را به دقت بررس کنید.

 

تب Web Vitals

در این بخش از جی تی متریکس شما با یک زمان سنج طرف هستید که به شما می گوید المان ها و اجزای حیاتی وب سایت مورد نظر شما با چه سرعتی لود می شوند. اولین زمان که معمولا هم از بقیه بالاتر است مربوط به مدت زمان لود شدن بزرگترین کانتنت و محتوایی است که در صفحه شما قرار دارد. اما این یعنی چه!؟ اگر صفحه مورد نظر شما چند المان کوچک و بزرگ داشته باشد، بزرگترین و پر حجم ترین آنها آخر از همه لود می شود.

این المان در واقع دارد به شما می گوید مدت زمانی که سایت شما نیاز دارد تا به صورت تمام و کمال به کاربران شما نشان داده شود. یکی از مواردی که می توانید به آن اتکا کنید و به عنوان یک المان مهم در آموزش GTMetrix معرفی می گردد همین مورد است.

مورد بعدی TBT خواهد بود. این مورد به شما میگوید که کابرای و مراجعه کنندگان سایت شما پس از چه زمانی قادر خواهند بود که از سایت شما یک بازخورد را بگیرند و اولین اثری که در سایت شما نمایان می شود، چند ثانیه بعد از ورود به کاربر نمایش داده خواهد شد. به عنوان مثال در سایتی که در تصویر زیر چک شده است مدت زمان 16 میلی ثانیه طول می کشد تا اولین نشانه های سایت به کاربر نشان داده شود.

بخش وب ویتالز

 

مورد بعدی که CLS نام دارد به این معنی است که صفحه شما به چه صورت لود می شود و آیا ترتیبی که رد لود شدن دارد، همان ترتیب ورژن نهایی است یا صفحه با به هم ریختگی لود می شود.

شاید معیار CLS کمی گیج کننده به نظر برسد، تعدادی از سایت های اینترنتی هستند که وقتی به آنها مراجعه کنید یک صفحه به هم ریخته به شما نمایش داده می شود. مثلا شما در اولین نگاه تعدادی بنر و تصویر به هم ریخته را مشاهده می کنید. بعد از لود شدن متن و قرار گرفتن در وسط یک فرمت خاص به صفحه داده می شود و شما تازه متوجه خواهید شد که کدام المان در کجا قرار داشته است. این معیار به شما می گوید که صفحه مورد نظر شما چقدر ساخت یافته است.

 

تب Summary

در این قسمت را آموزش GTMetrix به ارائه توضیحاتی در مورد تب های اطلاعاتی ارائه شده اختصاص دارد. اگر صفحه ای که پیش روی خود دارید را کمی به پایین اسکرول کنید، به بخشی خواهید رسید که شش تب مختلف به شما نشان داده خواهد شد. اولین تب که در حال حاضر هم در حال مشاهده آن هستید تب چکیده یا Summary می باشد. در این بخش شما به یک ویو کلی و اطلاعات جامع در مورد سایت و یا صفحه ای که آنالیز کرده اید دسترسی خواهید داشت.

تب چکیده

 

 این تب نیز به بخش های مختلفی تقسیم شده اند که از این قرارند:

 

تب Speed Visualization

در این بخش شما به یک نمودار خطی و زمانی که به صورت تصویری به شما نشان می دهد که وب سایت شما به چه صورت برای مخاطبینتان لود می شود. اگر به این بخش دقت کنید خواهید دید که نمایش سایت درخواستی را از زمانی که اولین درخواست با زدن اینتر ارسال می شود تا زمانی که صفحه به صورت کامل لود شود را به شما معرفی می نماید.

مجازی سازی سرعت

 

در این ویو شما به تک تک اتفاقاتی که برای سایت شما افتاده است و اینکه در چه زمانی این اتفاقات رخ داده، تا در نهایت سایت شما نمایش داده شود دسترسی خواهید داشت. این رخداد ها روی نمودار کاملا مشخص می باشد. مفهوم هر کدام از این موارد به این صورت خواهد بود:

TTFB: این مورد یک سرواژه از عبارت Time to first byte است. زمان رسیدن اولین بیت در واقع همان زمانی است که طول می کشد وب سرور به شما اولین پاسخ را بدهد. بسته هایی که برای محتوای مورد نظر شما وحد دارند و باید آن را تکمیل کنند ممکن است در زمان خیلی طولانی تری به شما برسند اما سرعت پاسخ دهی وب سرور به شما یکی از مواردی است که می تواند در بالا بودن کیفیت پاسخ دهی سایت و همینطور بالا رفتن رتبه آن تاثیر خوبی داشته باشد.

First Contentful Paint: اولین محتوای مشخصی است که به شما نمایش داده می شود. در صورتی که دقت کرده باشید سایت های زیادی هستند که به صورت مرحله ای نمایش داده می شوند. در این صورت زمانی که اولین محتوای مشخص به شما نمایش داده می شود را میتوان به عنوان First Contentful Paint معرفی نمود. نزدیک بودن این زمان به TTFB میتواند نشان دهنده سرعت سایت شما و سرعت پاسخ دهی وب سرور و هاست باشد.

Time to Interactive: این مفهوم میتواند کمی گیج کننده به نظر برسد. در اینجا شما با زمانی سر و کار دارید که به نظر کاربر می رسد که سایت شما لود شده و قابل استفاده است. اما در واقع اینطور نیست و هنوز مواردی هستند که در حال لود شدن هستند. این موارد می تواند یک ویدیو روی صفحه، یک عکس بزرگ، یک بنر و یا حتی آیکون های تزئینی کنار متن شما باشد.

بیشتر بخوانید:  پایگاه داده چیست !؟ بررسی مفاهیم به زبان ساده

کاربر قبل از لود شدن این موارد حس می کند که سایت در حالتی قرار دارد که بتوان از آن استفاده کرد و به این نتیجه می رسد که سایت شما فعال است. نزدیک بودن این صفحه به زمان شروع درخواست اهمیت بالایی دارد و برای اینکه این زمان را کاهش دهید و سریعتر به کاربر خود صفحه ای را نمایش دهید که فکر کند میتواند با آن کار کند، به بهینه سازی کد های صفحه خصوصا کد های جاوا اسکریپت و CSS را ویرایش کنید.

Largest Contentful Paint: این قسمت در واقع همان LCP می باشد که در بخ قبلی نیز آن را توضیح دادیم. شما در اینجا با زمانی طرف هستید که طول می کشد تا بزرگترین المان محتوای ما لود شود و به کاربر نمایش داده شود. این محتوا می تواند یک عکس بزرگ، یک ویدئو و یا یک المان فلش باشد.

Onload Time: در این بخش زمانی که صفحه برای شما به صورت کامل لود شده است را مشخص می کند. در این زمان تمامی ماژول ها لود شده و سایت مورد نظر شما آماده به کار است. کاربر این توانایی را دارد که تمام محتوای سایت را به صورت کامل ببیند. این زمان به شما این امکان را می دهد که متوجه شوید چقدر طول می کشد سایت شما آماده به کار شود.

Fully Loaded Time: این مرحله می تواند با مرحله قبلی اشتباه گرفته شود. خیلی از افراد به اشتباه فکر می کنند این نقطه به این منطقه است که لود شدن صفحه به پایان برسد. اما برخلاف تصور عامه و همینطور برخلاف نامی که این بخش دارد، اینطور نیست.

Fully Loaded Time به نقطه ای اشاره دارد که کلیه محتوا ها و نقاط مطرح شده قبلی اتفاق بیافتد، و علاوه بر آن سی پی یو و وضعیت شبکه نیز پایدار شود. به این صورت که هیچ بسته جدیدی از طرف وبسایت وارد سیستم نشود. بعضی از مکانیزم های ارسال تبلیغ و همینطور تبادل اطلاعات، مانند پشتیبانی های آنلاین که روی سایت قرار دارند می توانند باعث افزایش فاصله این زمان و زمان Onload Time شوند. هر چه سایت مورد نظر از این نظر استاندارد تر باشد. این تکمیل شدن صفحه سریعتر انجام خواهد شد.

نکته ای که به عنوان یک اصل در تمامی موارد ۀموزش GTMetrix به آن اشاره می شود این است که هر چقدر نمودار زمانی Speed Visualization سایت شما پایین تر باشد، سرعت نمایش سایت شما بیشتر بوده و برای سایت شما بهتر است. در صورتی که می خواهید بدانید باید چه کاری را انجام دهید که به یک نمودار زمانی کوتاه در این قسمت دست پیدا کنید باید داده های ارائه شده به شما رد بخش بعدی یعنی Top Issues را بررسی کنید.

 

تب Top Issues

یکی از قسمت هایی که بحث بر سر آن زیاد است و در هر منبع آموزش GTMetrix میتواند متفاوت باشد، بخش Top Issues است. در اینجا شما با 5 نکته در مورد سایت خود مواجه خواهید بود ه با یک رنگ به شما معرفی می شوند. رنگی که نشان دهنده اهمیت آنها و درجه خرابی این عنصر در سایت شماست.  در صورتی که به تصویر زیر مراجعه کنید میتوانید دو مورد از سایت های با امتیاز بالا و همینطور امتیاز پایین را ببینید و با هم مقایسه کنید. در ادامه این آموزش GTMetrix به بررسی موردی هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

مقایسه پیشنهادات جی تی متریکس

 

 

زمان پاسخگویی سرور

اولین بخشی که در این قسمت مشاهده می نمایید زمان پاسخگویی سرور به شما می باشد در اینجا برای شما مشخص خواهد شد که وضعیتی که سرور شما به درخواست ها پاسخ می دهد به چه صورت است و آیا نیاز به بهینه سازی دارید یا خیر.

معمولا بهینه سازی وب سرور به شما کمک می کند که این به صورت خیلی سریع تری به درخواست ها پاسخ دهید. در صورتی که وضعیت سایت شما خیلی هاد باشد پیشنهاد می شود که حتی در استفاده از وب سرور فعلی خود نیز تجدید نظر کنید. به عنوان مثال اگر برای یک سایت وردپرس از وب سرور NginX نتایج خوبی را دریافت نکرده اید بهتر است به سراغ گزینه هایی مانند وب سرور لایت اسپید بروید.

 

درخواست های جانبی

مورد بعدی که در این قسمت به شما معرفی می شود در مورد این مسئله است که با درخواست به یک صفحه چه موارد دیگری باید از سایر صفحات بازیابی شده و به دست ما برسند. این ردیف از جدول Top Issues به درخواست های جانبی که برای لود شدن یک صفحه شکل می گیرد بستگی دارد و موارد زیادی را شامل می شود. همانطور که در نمونه امتیاز پایین مشاهده می کند این مورد به زنجیره درخواست ها و لینک ها ربط پیدا کرده است و در موردی که به صورت سبز نمایش داده شده است، به بررسی کدهای جاوا اسکریپت تخصیص دارد.

به طور کلی هر موردی که باعث شود سایت شما از حالت عادی خارج و به سمتی دیگر حرکت پیدا کند که باعث شود این صفحه کند نمایش داده شود، در این بخش مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

مدل اشیاء صفحه

DOM که سرواژه ای برای Document Object Model است، مربوط به یک زبان نمایش المان های برنامه مانند XML است که به شما این امکان را میدهد تا یک ویو کلی از آبجکت ها و ییا به اصطلاح اشیایی که در صفحه شما ارائه شده است داشته باشید. در خیلی از انواع آموزش GTMetrix این مورد را نادیده می گیرند. اما ساختار سایت شما و اینکه این :آبجکت ها با چه ترتیبی کنار هم قرار گرفته باشند موردی است که باید به آن توجه داشته باشید. در صورتی که روی این ایراد کلیک کنید فهرستی از مواردی که میتوانید آنها را اصلاح کنید به همراه نمونه ایرادات ساین و صفحه شما در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

در این بخش شما این امکان را خواهید داشت که تا ماژول هایی مانند بیشترین عمقی که برای DOM وجود دارد و یا بیشترین DOM های فرزندی که در یک کلاس DMO وجود دارد را مشاهده کنید. با کم کردن و کوتاهتر کردن این موارد میتوانید بهینه سازی خود را برای این مسئله به انجام برسانید.

 

لود شدن به هم ریخته صفحه

در اینجا هم باز با CLS سر و کار داریم. در بخش قبلی آموزش GTMetrix به این موضوع اشاره کردیم که این اتفاق میتواند چقدر بد باشد که سایت به صورت به هم ریخته به کاربر نمایش داده شود و در مرور زمان تنظیم شود.

اینجا به شما میگوید که برای رفع این مشکل چه مواردی را می توانید اصلاح کنید. در این قسمت شما اطلاعات خوبی بر مورد DOM سایت داده می شود که با بهینه سازی آن می توانید این مورد که سایت به هم ریخته لود شود را به طور کلی فراموش کنید.

در نظر داشته باشید استفاده از این راهنمایی ها می تواند سایت شما را از نظر DOM کمی به هم ریخته کند. اما در این مورد باید بگوییم درصد اهمیت این بخش بالاتر خواهد بود و شما باید آن را در اولویت قرار دهید. در اینجا شما به طور کامل میدانید در حال حاضر چه المان هایی از سایت مانند SVG ها بنر ها و مواردی از این دست دچار مشکل هستند.

 

بدترین فرایند های طولانی موجود در صفحه

در این بخش از این جدول شما به موردی برخورد خواهید کرد که در بخش قبلی همین مقاله آموزش GTMetrix در مورد آن صحبت کردیم. شما در اینجا بزرگترین المان هایی که میتواند باعث شود صفحه خیلی دیر برای کاربر لود می شود به شما نمایش داده خواهد شد.  این نمایش به شما این امکان را میدهد تا به سراغ طراحی اصلی سایت خود بروید و این محتوای حدید را بهینه کنید. شما می توانید این بهینه سازی را روی این المان ها که می تواند از ی آیکون SVG تا یک بنر بزرگ روی سایت متغیر باشند به طور کامل تغییر داده و از آنها بهره مند شوید.

 این قسمت به عنوان آخرین بخش از راهنمایی هایی که به صورت صریح به شما ارائه می گردد تلقی می گردد. پس از این بخش دو مورد دیگر نیز در تب Summary وجود دارند که به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

 

Page Deails

در این آموزش GTMetrix ما تمامی ماژول ها و المان هایی که به شما کمک خواهند کرد تا یم سایت حرفه ای داشته باشید را بررسی میکنیم. البته نمودار های Page Details از آندست مواردی هستند که بیشتر جنبه اطلاع رسانی دارند. در اینجا شما این امکان را خواهید داشت که ببینید صفحه ای که وارد کرده اید، بیشتر از چه کدی ساخته شده است. همینطور این اجازه را به شما میدهد که این موضوع را بررسی کنید که وقتی که به یک صفحه دسترسی پیدا می کنید از کدام یک از ماژول های این صفحه استفاده بیشتری می شود و بیشتر در لود شدن صفحه تاثیر دارد. به عنوان مثال شکل زیر را در نظر بگیرید:

جزئیات صفحه

 

در اینجا شما صفحه ای را دارید که بیشترین سهم در نمایش آن را JS به عهده گرفته است. به این معنا که این صفحه بیشتر کارهای خود را با Java Script انجام می دهد. همانطور که در نمودار پایینی نیز مشاهده می کنید درصد پردازش جاوا اسکریپت برای این صفحه بیش از 30 درصد است. این در حالی است که بدون درنظر گرفتن خرده درصد های که 36 درصد بزرگتر را تحت عنوان سایر تشکیل داده اند، می توان بار کل صفحه را روی کدهای جاوا اسکریپت آن در نظر گرفت.

 پس اگر ما نسبت به بهینه سازی این کدها کار کنیم میتوانیم تا حد زیادی سایت خود را بهینه کرده و سرعت لود شدن صفحه را بالا ببریم. این مورد می توان برای اینکه بهینه سازی را از کجا شروع کنیم، یک راهنمایی خیلی موثر و مفید باشد

 

More from GTmetrix

یکی دیگر از سکشن ها و بخش هایی که به دلیل متغیر بودن مواردی که ارائه می کند در خیلی از انواع آموزش GTMetrix به آن پرداخته نمی شود این بخش است. در حالی که اگر اهل مطالعه باشید یک راهنمای خوب به شما داده شده است.

این بخش موارد جزئی و موردی که میتواند مخصوص سایت شما باشد را ارائه می کند و در مورد روش های بهینه سازی آنها نکات کلیدی خوبی را در اختیار شما قرار می دهد. به عنوان مثال تصویر زیر را در نظر بگیرید:

پیشنهادات جی تی متریکس

 

لینکی که این نتایج برای آن استخراج شده است مربوط به یک سایت وردپرسی است. در اولین بخش این مسئله به شما گفته می شود که آیا میخواهید برای سایت های وردپرسی یک آموزش GTMetrix خوب ببینید و بدانید که چه مواردی می تواند به شما کمک کند. با کلیک بر روی این مورد شما به یک مقاله بلند بالا هدایت خواهید شد که می تواند به شما اطلاعات جامعی بدهد که با استفاده از آن ها براحتی بتوانید سایت وردپرسی خود را از نظر سرعت بهینه سازی کنید.

همینطور در بخش های بعدی اطلاعات مربوط به سایر مواردی که ممکن است باعث کند شدن سایت شود و دلایل مربوط به آنان صحبت کرده است. GTMetrix در ورژن جدید خود به صورت هوشمند یک نیاز سنجی را از کاستی های سایت شما انجام داده و مواردی که ممکن است به شما کمک کند تا یک سایت بهینه تر داشته باشید را رد رابطه با این ایرادات به شما ارائه می کند.

در ادامه آموزش GTMetrix سایر موارد و تب هایی که به شما ارائه می شود را بررسی خواهیم نمود.

 تب Performance

در این بخش از آموزش GTMetrix به بررسی شرایط و موارد مربوط به کارایی و Performance ارائه شده در سازمان می باشد. در این تب شما به طور مستقیم به نمارت و معیارهایی دسترسی خواهید داشت که روی کارایی سایت شما نقش دارند و می توانید از آنها استفاده نمایید. این بخش به دو قسمت اصلی تقسیم شده است که در ادامه به معرفی هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

بخش Performance Metrics

در این قسمت شما به 6 مورد از متریک ها و مولفه های خود دسترسی دارید که می توانید با استفاده از آن ها وضعیت کارایی سایت خود را بررسی کنید. هر جه نمرات شما در این مولفه ها بهتر باشد، سایت شما بهتر می تواند به درخواست ها پاسخ دهد و سرعت بالاتری دارد. در ادامه این مولفه ها که در تصویر زیر نیز قابل مشاهده هستند،  به صورت کامل توضیح داده خواهند شد.

بررسی کارایی

 

First Contentful Paint: اولین المانی که در این بخش به شما نمایش داده می شود مربوط به اولین نمایی است که از سایت در اختیار کاربر قرار می گیرد. در بخش های قبلی از آموزش GTMetrix با این مورد آشنا شدیم و دیدیم که چه کاربرد هایی دارد. این المان به دلیل اهمیت بالایی که رد کاربرد و Performance سایت دارد در این قسمت نیز نمایش داده می شود.

Speed Index: شاخص سرعت تعیین کننده این مساله است که محتوای صفحه شما چقدر سریع برای کاربر نمایش داده می شود. این معیار یک معیار میانگین خواهد بود که از در نظر گرفتن ایجاد ماژول ها در یک صفحه تا اندازه ای که کاربر سایت نمایش داده شده را به عنوان یک صفحه لود شده بپذیرد به شما معرفی می کند. بالا بودن این زمان به ضرر شما بوده و باید سعی کنید آن را در پایین ترین حد خود نگه دارید.

Largest Contentful Paint: همان LCP که از ابتدای آموزش GTMetrix تا الان در موارد و جاهای مختلفی با آن برخورد داشته ایم مدت زمانی که طول می کشد بزرگترین المان صفحه شما لود شود قطعا تاثیر زیادی روی کارکرد کلی این موارد خواهد داشت.

Time to Interactive: مدت زمانی که یک کاربر با سایت شما ارتباط برقرار کرده و می تواند از سایت شما و المان هایی که روی آن قرار دارد استفاده کند. به این صورت که ماژول های لود شده بدون نیاز به ماژول هایی که هنوز لود نشده اند، قابل کار کردن باشند و کاربر با سایت شما تعامل برقرار کند. این زمان هم هرچه پایین تر باشد می تواند برای شما تعامل بیشتری را با کاربر ایجاد نماید.

Total Blocking Time: این معیار نشان دهنده مدت زمانی است که اسکریپت های سایت شما امکان استفاده از خدمات سایت و کارکردن با آن را به کاربر نمی دهند. برای پایین نگه داشتن این زمان باید روی بهینه سازی اسکریپت های خود کار کنید و آنها را مورد بررسی قرار دهید.

Cumulative Layout Shift: در مرد جابجایی المان های وبسایت شما در بخش های قبلی آموزش GT