هک شدن سایت چیست و چرا این اتفاق می افتد

هک شدن سایت چیست و چرا این اتفاق می افتد

هک شدن سایت موضوع جدیدی نیست. وب سایت ها معمولاً در معرض هک شدن هستند و مراحل مختلفی وجود دارد که باید برای خلاص شدن از شر هکرها انجام دهید. هکر ها معمولا یا به شدت منفور بوده و یا به شدت خفن و محبوب به نظر میرسند اما در این مقاله قصد نداریم در مورد آنان صحبت کنیم. اجازه دهید کمی در مورد اینکه هک شدن چیست و هک شدن سایت چه معنایی میتواند داشته باشد بپردازیم.

تاریخچه هک

هک به معنای قفل شکسته به کار میرود که به معنای استفاده از روش ها و ابزارهایی برای برطرف کردن مشکلات تکنیکال است تاریخچه ی هک حدودا به سال های 1940 بر می گردد. به کسی که با استفاده از ابزار ها و اینترنت به حریم شخصی بقیه وارد می شود و سیستم آن ها را دچار اختلال می کند و یا به اطلاعات آن ها دسترسی دارد و میتواند آنها را سرقت نماید و از آن سوء استفاده کند را هکر می گویند.

هکر ها به چند دسته تقسیم میشوند: هکرهای کلاه سفید که به دولت و مردم کمک می کنند و در مواقع نیاز کار های مفید انجام می دهند و مانع خرابکاری هستند. دسته ی بعدی هکر های کلاه مشکی به هکر های خرابکار و سوء استفاده گر معروف اند چرا که دقیقا عکس هکر های کلاه سفید اند و با نقشه ی قبلی یک سایت را هدف قرار می دهند.

برخی از این دسته ها به هکر های کلاه  خاکستری معروف اند و کار آنها تفریح و سرگرمی است و در بیشتر مواقع اطلاعات سایت قربانی را می دزدند ولی به سایت آسیبی وارد نمی کنند.

خب این هکر ها می توانند به یک شیوه کار هک کردن سایت شما را به انجام برسانند. دو نوع هک وجود دارد که ممکن است به صورت مستقیم یا غیر مستقیم صورت بگیرد که ممکن است براساس آزمون و خطا و یا ربات ها انجام شود و لازم باشد چندین مرحله انجام شود تا بتواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند و یا کاربر اطلاعات خود را در اختیار هکر قرار داده و با بی توجهی موجب هک شدن سایت یا سرور خود می شود.

هک چیست

 

چرا هکر ها سایت های وردپرس را هدف قرار می دهند؟

وردپرس بزرگترین پلت فرم ایجاد وب سایت در این روزها است بنابراین پایگاه بزرگی برای حمله است و این مورد توجه مجرمان آنلاین را به خود جلب می کند. از این رو هکر ها همواره در تلاش هستند که بتوانند به یک وب سایت وردپرسی وارد شوند و اطلاعات آن را سرقت کنند. هدف آنها از هک کردن سایت شما می تواند فلج کردن کسب و کار شما و یا سرقت و سوء استفاده از اطلاعات و هویت سایت شما باشد و حتی ممکن است هیچ یک از این اهداف را نداشته باشند و صرفا یک کنجکاوی باشد!

هک وردپرس

 

هک شدن سایت وردپرسی از چه طریقی ممکن است

عوامل مختلفی وجود دارند که شما را در معرض هک شدن سایت قرار می دهد و اگر یک یا دو مورد از این اختلالات در مورد سایت وردپرس شما صادق باشد یک چراغ سبز بزرگ به هکر داده اید که سایت شما را با لذت هر چه تمام تر هک کند. اجازه دهید این موارد را با هم بررسی کرده و ببینیم که چگونه باید آنها را برطرف کنیم.

 1. استفاده از یک هاست نا امن؛ اگر شما پیش از تهیه ی هاست مورد نیاز خود تحقیق های لازم را انجام ندهید و بدون اطلاعات از شرکت هاستینگ دست به خرید هاست بزنید امکان دارد که اطلاعات محرمانه ی سایت شما در یک هاستینگ ناامن مورد سواستفاده قرار بگیرد. استفاده از یک هاست لینوکس و یا هاست وردپرس خوب می تواند این مشکل را رفع کند.
 2. استفاده از رمزهای عبور ضعیف؛ این مورد یک مسئله ی پر اهمیت است و باید در ایجاد تمامی رمز عبور هایتان این نکته را به یاد داشته باشید و از رمز هایی استفاده کنید که قابل حدس یا دسترسی راحت نباشند.
 3. نسخه وردپرس منسوخ شده؛ این نکته نیازی به توضیح ندارد و کاملا واضح است. باید سعی کنید همیشه وردپرس را آپدیت نمایید و به نسخه های جدید ارتقاء دهید.
 4. افزونه ها و قالب های قدیمی WP؛ استفاده از قالب و افزونه های قدیمی ممکنه است سایت شما را دچار اختلال کند و با سایر بخش های سایت تداخل داشته باشد و باعث شود دچار مشکل شوید.
 5. استفاده از پلاگین ها و مضامین نال شده؛ همیشه توصیه ی ما به کاربران این است که تحت هیچ شرایطی از سایت های نامعتبر افزونه و قالب های خود را تهیه نکنید. تجربه ی یکی از کاربرانمان درمورد استفاده از افزونه ی نال شده بسیار وحشتناک بود!… بدافزارها و ویروس های موجود در افزونه ی نال شده حتی به او اجازه ی ورود به سایت را نمی داد و مشکلات بزرگی در پی همین یک اشتباه به ظاهر کوچک پیش آمده بود.
 6. دسترسی محافظت نشده به پوشه wp-admin؛ می توانید آدرس پنل مدیریت خود را سفارشی سازی کنید .با این کار می توانید دسترسی افراد را به پنل مدیریت ببندید.
 7. وب سایت غیر SSL؛ گوگل اعلام کرده که سایت هایی که فاقد ssl هستند نا امن هستند و در رتبه بندی گوگل به آنها رتبه ی خوبی داده نخواهد شد. پس توجه داشته باشد که در سایت های نا امن، امکان هک شدن و سرقت اطلاعات کارت اعتباری و رمز شما بسیار زیاد است.
 8. عدم حفاظت از فایروال؛ همانطور که میدانید فایروال ها لایه های امنیتی سایت هستند که از سایت شما محافظت می کنند پس حفاظت از این لایه های امنیتی حائز اهمیت است و لازم است فایروال خود را فعال نگه دارید تا از هجوم مزاحمان در امان باشید.

دلایل هک وردپرس

پس برای جلوگیری از هک شدن سایت باید چه کار کنیم!؟ شما میتوانید برای بالا بردن امنیت سایت خود و یادگیری راه ها و روش های حفظ امنیت سایت و هاست  به مقاله ” بالا بردن امنیت هاست ” مراجعه کنید.

 

چرا یک سرور یا وب سایت هک می شود ؟

هر سروری که بیش از چند ساعت به اینترنت متصل شود ، مورد توجه مجرمان آنلاین قرار خواهد گرفت. معمولاً این توجه کاملاً خودکار است: هکر ها خزنده ها و ربات ها را به دنبال سرورها می اندازند و آنها را از نظر آسیب پذیری جستجو می کنند ، به این امید که بتوانند از طریق آن نفوذ کنند و اطلاعات را بدزدند. برای محافظت از سرور ها در برابر مجرمان آنلاین لازم است که بدانیم انگیزه آنها دقیقاً چیست: چگونه آنها از کنترل یک سرور سود می برند. این مجرمان در اکثر موارد عمل گرا هستند و قبل از بررسی برخی از دلایل فنی آنها برای سرور، لازم است که انگیزه اصلی را درک کنیم: و در اکثر موارد پول! هدف نهایی همیشه ایجاد درآمد برای مجرم است، چه مستقیم و چه غیرمستقیم.

روش های مختلفی وجود دارد که مجرمان آنلاین می توانند پول دربیاورند. هیچ کس نمی خواهد مجرمین به سرورهای آنها دسترسی داشته باشند و وقتی متوجه می شوند هک شده اند، سرور ها بلافاصله هر سوراخی را که مهاجم از آن وارد شوند را می بندند. مجرمان مجبورند به طور مداوم تعداد ماشین های خود را که در معرض خطر هستند، پر کنند، به همین دلیل همیشه مراقب سرور های آسیب پذیر هستند.

چرا سایت هک می شود

 

چه عواملی ممکن است باعث هک شدن وب سایت شوند؟

عوامل زیادی هستند که میتوان آنها را به عنوان یک مورد حساس در نظر گرفت که در هک شدن سایت نقش دارند و به وسیله آنها سایت هک خواهد شد. از برجسته ترین این عوامل میتوان به اسکریپت نویسی متقابل سایت (XSS)، نقص تزریق SQL، اجرای پرونده مخرب، مرجع مستقیم، شی ناامن، جعل درخواست متقابل سایت، نشت اطلاعات و مدیریت نادرست خطا، احراز هویت شکسته و مدیریت جلسه، ذخیره سازی رمزنگاری ناامن، ارتباطات ناامن و همینطور عدم دسترسی به URL اشاره نمود.

هر یک از این عوامل با استفاده از روش ها و مکانیزم های مختلفی می توانند حنثی شوند. اما به طور کلی می توان گفت که آنها باعث هک شدن سایت میشود چیزی خارج از این عوامل نیست و ممکن است شکلی ترکیبی یا خارج از این عوامل باشد.

 

چگونه از حمله به وب سرور جلوگیری کنیم؟

شاید خالی از لطف نباشد که در انتهای مقاله به طور مختصر به راه های جلوگیری از هک شدن سرور بپردازیم.

یک سازمان می تواند برای محافظت از خود در برابر حملات وب سرور، سیاست زیر را در بر بگیرد.

مدیریت پچ: این شامل نصب وصله هایی برای کمک به امنیت سرور است. Patch به روز رسانی است که اشکال نرم افزار را برطرف می کند. وصله ها را می توان روی سیستم عامل و سیستم وب سرور اعمال کرد. این کار میتواند از هک شدن سایت جلوگیری کند.

 1. نصب و پیکربندی ایمن سیستم عامل
 2. نصب و پیکربندی امن نرم افزار وب سرور
 3. سیستم اسکن آسیب پذیری: که شامل ابزارهایی مانند Snort ، NMap ، Scanner Access Now Easy  یا همان SANE است.
 4. از دیوارهای آتش می توان برای جلوگیری از حملات ساده DDoS با جلوگیری از ترافیکی که آدرس های IP منبع شناسایی مهاجم را متوقف می کند، استفاده کرد. این مورد یکی از قدرتمند ترین ابزار ها برای جلوگیری از هک شدن سایت می باشد.
 5. از نرم افزار آنتی ویروس می توان برای حذف نرم افزارهای مخرب در سرور استفاده کرد.
 6. غیرفعال کردن مدیریت از راه دور.
 7. حساب های پیش فرض و حساب های استفاده نشده باید از سیستم حذف شوند.
 8. پورت ها و تنظیمات پیش فرض (مانند FTP در پورت 21)
 9. باید به پورت و تنظیمات سفارشی تغییر یابد (پورت FTP در 5069)

چگونه از حمله جلوگیری کنیم

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم اهمیت ایجاد امنیت را برای شما بیان کنیم و اهداف هکرها را برای ورود به وب سایت و سرور را شرح دادیم امیدواریم که بتوانید با انجام راهکار های گفته شده از وب سایت و اطلاعات محرمانه ی خود محافظت نمایید و از هک شدن سایت خود جلوگیری کنید.

واکنش شما چیست؟
+1
+1
+1
+1
1
+1
+1
+1
برچسب‌ها:, , ,
تیم تولید محتوا

Author by : تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای مارال هاست در تلاش است بهترین و تخصصی ترین مطالب آموزش هاستینگ را با بهترین شیوه نگارش و به صورت کاملا کاربری به کاربران وب فارسی و مشتریان ارجمند مارال هاست ارائه نماید . رسالت ما ارتقای دانش حوزه تخصصی میزبانی وب در جامعه فارسی زبان می باشد .

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد‌شد.