راه اندازی CDN ابر آروان به صورت کامل

راه اندازی CDN ابر آروان به صورت کامل

وقتی که یک وبمستر بخواهد سایت خود را مدیریت کند موارد و منابع مختلفی در اختیار وی خواهد بود که می تواند از هر کدام از آنها بنا به نیازی که سایت او دارد استفاده کند. اما بعضی از این موارد هستند که می توان گفت به صورت عمومی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند یک بهینه سازی عمومی از جهات مختلفی مانند سرعت، امنیت و همینطور راحتی کاربران به شمار می آیند. در این مقاله قصد داریم تا روش استفاده از یکی از همین موارد را با هم بررسی کنیم و ببینیم که چطور می توانیم به سادگی از یک CDN یا همان سیستم توزیع محتوای قدرتمند در سایت خود استفاده کنیم. راه اندازی CDN ابر آروان یکی از اقداماتی است که به سادگی هرچه تمام تر می تواند به شما کمک کند که سایت خود را به یکی از قدرتمند ترین سیستم های موجود مجهز کنید و سرعت و کیفیت کارکرد با سایت خود را به بالاترین حد ممکن برسانید.

در این مقاله قصد داریم به صورت کامل راه اندازی CDN ابر آروان را آموزش دهیم اما این موضوع که برای راه اندازی CDN باید چه کاری انجام دهیم، نیازمند این است که بدانیم از این CDN چه می خواهیم و اصلا CDN چیست و قرار است برای ما چه کاری را انجام دهد تا بدانیم دقیقا از آن چه می خواهیم و قرار است برای ما چه کارهایی را انجام دهد. در ادامه به صورت کامل در مورد اینکه CDN چیست و ما از آن چه می خواهیم صحبت خواهیم کرد.

 

CDN چیست

نام CDN برای اکثر وب مستر ها آشنا می باشد و در صورتی که مفهوم آن را نمی دانید باید بگوییم که CDN یک سرواژه از عبارت Content Delivery Network یا همان شبکه توزیع محتوا می باشد. CDN یکی از امکانات ارائه شده توسط دیتاسنتر ها می باشد که به شما این امکان را خواهد داد که اطلاعاتی مانند تصاویر و همینطور ویدئو ها که حجم بیشتری دارند و می توانند سرعت سایت شما را کم کنند به صورت سریع تری به کاربران شما برسند و با این کار سرعت سایت شما را بالا خواهند برد.

در صورتی که بخواهیم در مورد اینکه کارکرد CDN ها واقعا به چه صورتی می باشد صحبت کنیم باید کمی در مورد ساختار سایت و این که یک سایت اینترنتی چه طور کار می کند صحبت کنیم. در مورد سایت های اینترنتی باید گفت که سایت هم دقیقا مانند یک برنامه است که برای اینکه اجرا شود روی هاست مستقر می باشد، وقتی کاربری از بستر اینترنت می خواهد از سایت ما استفاده کند، بنا به درخواستی که داشته باشد و صفحه ای که مورد نیاز او می باشد، اطلاعات صفحه مانند متن ها، عکس ها و تصاویر، آیکون ها و همینطور ویدئو ها یا هر چیز دیگری که روی صفحه باشد از بستر اینترنت برای وی ارسال خواهد شد.

CDN چه کار می کند

بسته به اینکه سرعت اینترنت به چه صورتي باشد و اینکه موقعیت جغرافیایی این فرد در کجا قرار داشته باشد، ممکن است که صفحه به صورت دیر یا زود به وی نمایش داده شود. به فرض مثال وقتی شما یک سایت داخلی که روی هاست های داخل ایران قرار دارند را باز کنید، صفحه برای شما با سرعت بیشتری لود خواهد شد، تا وقتی که می خواهید به یک سایت خارجی دسترسی داشته باشید و صفحه ای را لود کنید که هاست آن روی سرور های خارج از کشور قرار دارند.

کاری که شبکه توزیع محتوا یا همان CDN انجام می دهد این است که اطلاعات سایت شما که مدت زمان زیادی برای انتقال لازم دارند مانند تصاویر و ویدئو ها را روی سرور های مختلفی کپی می کند. هر کدام از این سرور ها که سرور های لبه نام دارند، در صورتی که کاربران بخواهند به سایت شما دسترسی داشته باشند، کد های اصلی و قالب را از سرور اصلی سایت شما لود کرده و تصاویر را در اختیار کاربر قرار می دهد.

نکته اینجاست که هر کاربر به سروری که به وی نزدیکتر باشد وصل می شود و سایت را از آن می گیرد. در این حالت کاربران شما به جای اینکه به یک IP خاص وصل شده و منتظر پاسخ وی بمانند، به IP های مختلف متصل شده و هر سروری که نزدیکتر و یا خلوت تر باشد و به طور کلی بتواند بهترین سرویس دهی را برای این کاربر انجام دهد، به عنوان یک سرور CDN به کار افتاده و کار تحویل محتوا به کاربر را انجام می دهد تا همیشه بهترین کیفیت سایت در اختیار کاربران قرار بگیرد.

این ویژگی یکی از بهترین امکاناتی است که برای افزایش سرعت سایت وجود دارد و علاوه بر آن از آنجا که IP ها شما مختلف شده و سایر سرور ها می توانند به جای هم کار کنند در صورتی که حمله ای مانند حملات دیداس برای سایت شما اتفاق بیفتد به خوبی می توان این حملات را شناسایی و دفع کرد و حتی دقیقا مشخص نیست که سایت شما در کجا قرار دارد و امکان اینکه حملات به یکی از این سرور های لبه انجام شود زیاد تر خواهد بود. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد این امکان کاربردی دارید می توانید سری به مقاله CDN چیست بزنید. 

برای استفاده از این امکان ساده ترین راهی که وجود دارد راه اندازی CDN ابر آروان می باشد و با استفاده از CDN ارائه شده توسط این دیتاسنتر می توانید این کار را به راحتی هرچه تمام تر انجام دهید. در ادامه قبل از اینکه به آموزش راه اندازی CDN ابر آروان بپردازیم لازم است کمی در مورد این موضوع که CDN ابر آروان چیست و ارائه کننده آن چه کسی است کمی اطلاعات داشته باشیم.

 

CDN ابر آروان چیست

ابر آروان یکی از شرکت های بزرگ ایرانی در زمینه ارائه خدمات ابری است که فعالیت خود را از سال 2014 شروع کرد و همچنان توانسته است پر قدرت به کار خود ارائه دهد. اولین سرویس هایی که این شرکت ارائه می کرد محدود به CDN و شبکه های توزیع محتوا بود. اما با گذشت زمان این سرویس ها به فضای ذخیره سازی ابری و ابرک های PaaS و همینطور IaaS گسترش پیدا کرد و این شرکت توانسته است به حدود پنجاه هزار مشتری و خدمات ابری را سرویس دهی کند.

CDN ابر آروان چیست

یکی از قابلیت های خوبی که این ارائه کننده خدمات ابری می تواند برای کاربران خود فراهم کند، شبکه توزیع محتوا قدرتمندی است که می توان با استفاده از آن یک کیفیت ایده آل را خصوصا برای داخل ایران بدست آورد و هم از نظر سرعت و هم امنیت سایت خود را چند لول بالاتر ببرید. CDN ابر آروان این امکان را به شما خواهد داد تا با استفاده از سرور های لبه این شرکت محتوای خود را به کاربران رسانده و از این موضوع که سایت شما هیچ گاه زیر فشار بار کاری نمی ماند مطمئن باشید.

همینطور باید گفت که استفاده از سیستم توزیع محتوا می تواند سرعت شما را برای خزنده ها و ربات های موتور های جست و جو و به طور خاص موتور جست و جوی گوگل هم بالا ببرد و باید در نظر داشت که سرعت بالای سایت شما یکی از اصلی ترین و مهمترین المان های سئو سایت شما خواهد بود و این موضوع می تواند نقش مهمی در بالا رفتن رتبه شما در نتایج جست و جو داشته باشد.

به طور کلی می توان گفت در صورتی که به دنبال ارتقای امنیت و سرعت سایت خود هستید راه اندازی CDN ابر آروان می تواند به شما کمک زیادی بکند. در ادامه به صورت کامل به آموزش راه اندازی CDN ابر آروان خواهیم پرداخت و این موضوع را با هم بررسی می کنیم.

 

آموزش راه اندازی CDN ابر آروان

خیلی از کسانی که تجربه تغییر هاست و استفاده از این سرویس ها را داشته باشند، در انجام این کار با دردسر های زیادی مواجه شده اند و در صورتی که شما هم از این دسته می باشید ممکن است این فکر را بکنید که با چنین دردسر هایی برای راه اندازی CDN ابر آروان مواجه خواهید بود اما باید گفت که این کار از چیزی که به نظر می رسد ساده تر است و راه اندازی CDN ابر آروان  با سه مرحله ساده به راحتی انجام خواهد شد.

در صورتی که بخواهیم به صورت کلی بگوییم برای راه اندازی CDN ابر آروان باید چه کاری انجام گیرد باید گفت که در اصل این کار سه مرحله اصلی دارد، شما در مرحله اول باید در سایت ابر آروان ثبت نام کنید، در مرحله دوم دامنه خود را به سایت اضافه کرده و CDN را روی آن فعال می نمایید و در مرحله سوم از راه اندازی CDN ابر آروان باید DNS هایی که در اختیار شما قرار می گیرد را درست کنید. به همین سادگی می توان کار راه اندازی CDN ابر آروان را انجام داد.

در ادامه هر یک از این موارد را به صورت تصویری با هم دنبال خواهیم کرد و این موضوعات را بررسی می کنیم.

 

مرحله اول ثبت نام و تاییدیه ها

همانطور که در بخش قبلی هم توضیح دادیم اولین کاری که باید برای راه اندازی CDN ابر آروان انجام دهید این است که در سایت ابر آروان ثبت نام کنید. برای اینکار باید از طریق لینک ثبت نام در سایت ابر آروان وارد سایت شده و فرم های مربوط به ثبت نام را تکمیل کنید.

این فرم اولین بخشی است که در اختیار شما قرار می گیرد و اطلاعات چندان زیادی را از شما نمی خواهد:

مرحله اول – ثبت نام و تاییدیه ها

 

بعد از تکمیل این فرم و با کلیک روی ثبت نام کاری که انجام خواهد شد این است که به مرحله تایید ایمیل و شماره تلفن منتقل خواهید شد. در این بخش شما به صورت همزمان یک پیامک و یک ایمیل دریافت می کنید.

تایید ایمیل

 

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به سراغ ایمیل خود رفته و ایمیل مورد نظری که برای شما ارسال شده است را تایید کنید.

ثبت نام و تاییدیه ایمیل

 

بعد از اینکه ایمیل خود را تایید کنید و روی لینک ارسالی برای شما کلیک کنید نوبت به تایید پیامکی خواهد رسید که برای شما ارسال شده است. شما باید کد شش رقمی عددی ای که برای شما ارسال می شود را در سایت وارد کرده و با زدن تایید کد به پنل کاربری خود منتقل خواهید شد.

ثبت نام و تاییدیه شماره

 

در اینجا می توان گفت که عملیات ثبت نام برای راه اندازی CDN ابر آروان به طور کامل به انجام رسیده است و اکنون وارد مرحله ای می شود که به سراغ سرویس های ابر آروان رفته و دامنه خود را در آن وارد کنید.

 

مرحله دوم فعال سازی CDN روی دامنه

برای راه اندازی CDN ابر آروان لازم است که دامنه خود را به ابر آروان معرفی کنید. برای اینکار از صفحه پنل کاربری خود که می توانید آن را در تصویر زیر هم مشاهده کنید، روی شبکه توزیع محتوا که در بین خدماتی که در بالای صفحه مشخص شده است به صورت کامل قابل رویت می باشد و یا روی گزینه CDN که در منوی سمت راست صفحه قرار دارد کلیک کنید تا به صفحه سرویس شبکه توزیع محتوای خود منتقل شوید.

مرحله دوم – فعال سازی CDN روی دامنه

 

بعد از اینکه به صفحه CDN منتقل شدید برای راه اندازی CDN ابر آروان صفحه زیر را مشاهده می کنید.

راه اندازی CDN روی دامنه

 

در این صفحه شما می توانید کلیه سرویس های شبکه توزیع محتوا و CDN فعال شده توسط خود را ببینید که در اینجا به این دلیل که برای اولین بار می خواهیم سرویسی را ایجاد کنیم چیزی به شما نمایش نمی دهد. برای اینکه راه اندازی CDN ابر آروان را شروع کنیم باید روی گزینه افزودن دامنه جدید کلیک کرده و آدرس دامنه ای که مد نظر شما می باشد را روی آن وارد کنید.

وارد کردن دامنه

 

در اینجا شما باید دامنه خود را بدون استفاده از www در سایت وارد کرده و کار راه اندازی CDN ابر آروان برای دامنه شما شروع شده و DNS های شما وارد سیستم ابر آروان می شود. بعد از اینکه این کار را انجام دهید، قبل از فعالسازی قوانین و مقرراتی که باید برای راه اندازی CDN ابر آروان آنها را تایید کنید به شما ابلاغ شده و شما باید موافقت خود را با آنها اعلام کنید.

تایید قوانین و مقررات

 

وقتی که این کار را انجام دهید نوبت به این می رسد که راه اندازی CDN ابر آروان را با استفاده از DNS ها انجام داده و در واقع دامنه شما در ابر آروان اضافه شده و آماده فعالسازی است. در اینجا شما به صفحه لیست رکورد های DNS منتقل خواهید شد و می توانید فهرست DNS های خود را ببینید که باید از آنها استفاده کنید. اکنون دامنه شما برای راه اندازی CDN ابر آروان به صورت کامل وارد ابر آروان شده است و باید NS های سایت خود را تغییر دهید.

 

مرحله سوم تغییر DNS های دامنه

تا اینجای کار دیدیم که چطور باید در ابر آروان ثبت نام کنیم و دامنه خود را هم برای اینکه کار راه اندازی CDN ابر آروان را انجام دهیم انجام داده ایم. اما اکنون وقت آن رسیده است که برای دامنه هم تعیین کنیم که باید از چه CDN خاصی استفاده کند و برای این کار باید NS هایی که از طرف ابر آروان در اختیار ما قرار داده می شود را در دامنه خود وارد کنیم.

برای این کار باید به سراغ بخش CDN در ابر آروان برویم. می توانید با کلیک روی CDN از منوی سمت راست پنل کاربری در هر جایی که باشید به صفحه مورد نظر ما بروید و در این صفحه می توانید اطلاعات زیر را مشاهده کنید:

مرحله سوم – تغییر DNS های دامنه

 

در اینجا شما می توانید صفحه ای که در بخش قبل خالی بود را مشاهده کنید که یک دامنه به آن اضافه شده است و وضعیت آن نیز در انتظار تعیین DNS می باشد. این به این معنا است که راه اندازی CDN ابر آروان تقریبا درست انجام شده است و شما باید DNS های خود را تغییر دهید. برای این کار روی وضعیت کلیک کرده تا به صفحه زیر منتقل شوید.

در این صفحه اطلاعاتی که برای تغییر DNS ها و راه اندازی CDN ابر آروان به آنها نیاز خواهید داشت را مشاهده می کنید. همانطور که می بینید در بالای صفحه به شما گفته شده است که NS های فعلی سایت شما کدامند و شما لازم است که آنها را به چه NS های جدیدی تغییر دهید. به همین منظور باید ابتدا به سراغ رجیسترار و ثبت کننده دامنه خود رفته و این NS ها را تغییر دهید.

تغییر DNS های دامنه

در این مورد باید گفت که در صورتی که از دامنه های بین المللی استفاده می کنید باید به سراغ سایتی بروید که دامنه خود را از آن خریداری کرده اید و در صورتی که شما از دامنه ir استفاده می کنید، باید برای تغییر این دو مقدار به سراغ پروفایل ایرنیک خود بروید. در ادامه این مورد را برای دامنه های ir به صورت کامل بررسی می کنیم.

در صورتی که برای راه اندازی CDN ابر آروان قصد تغییر NS ها دامنه ir خود را دارید اولین کاری که باید بکنید ورود به پروفایل ایرنیک خود می باشد. برای این کار به آدرس nic.ir رفته و از منوی بالا و سمت چپ روی ورود کلیک کنید و با وارد کردن اطلاعات ورود به پروفایل ایرنیک خود وارد شوید. در این حالت شما باید از منوی دامنه ها روی گزینه دامنه های من کلیک کنید.

دامنه های من

 

با کلیک روی گزینه دامنه های من می توانید به صفحه ای بروید که در آن فهرست تمامی دامنه هایی که دارید برای شما به نمایش گذاشته می شود.

لیست دامنه ها

 

برای اینکه NS های خود را تغییر دهید لازم است تا روی هر کدام یک از دامنه ها که می خواهید کلیک کرده تا به صفحه ای که امکان این کار را در اختیار شما قرار می دهد منتقل شوید. در این صفحه شما می توانید NS های دامنه را برای راه اندازی CDN ابر آروان تغییر داده و چیزی که ابر آروان به شما داده بود را جایگزین آن کنید.

بعد از این کار شما با وارد کردن پاسخ سوال امنیتی ای که در اولین ثبت نام خود وارد کرده اید می توانید تغییراتی که می خواهید اعمال کنید را تایید کرده و البته باید در نظر داشته باشید که بین 12 تا 24 ساعت طول می کشد تا این تغییر DNS روی دامنه شما اعمال شود. البته در صورتی که از دامنه های بین المللی استفاده می کنید این زمان کمتر خواهد بود و می توانید این کار را براحتی از طریق پنل ارائه کننده دامنه خود انجام دهید.

بعد از این تغییر DNS باید گفت که کار راه اندازی CDN ابر آروان به طور کامل انجام شده است و اکنون باید منتظر باشید تا این CDN برای شما فعال شود. اما در صورتی که این سوال برای شما پیش آمده است که هزینه های پرداختی به چه صورتی می باشد، بهتر است که به سراغ بخش بعدی همین مقاله بروید.

 

هزینه راه اندازی CDN ابر آروان

در صورتی که این سوال برای شما ایجاد شده است که راه اندازی CDN ابر آروان برای شما چقدر هزینه دارد و هزینه آن را چطور باید پرداخت کنید باید به شما بگوییم که راه اندازی CDN ابر آروان در حالت پایه به صورت رایگان انجام می گیرد. اما باید گفت که این نوع سرویس محدودیت هایی را برای شما خواهد داشت که از مهمترین آنها می توان به محدود کردن ترافیک خارجی به 100 گیگ در ماه اشاره کرد.

برای اینکه از تعرفه ها و طرح هایی که می توانید برای پرداخت و راه اندازی CDN ابر آروان به صورت غیر رایگان و حرفه ای اطلاع داشته باشید، روی منوی CDN کلیک کرده و دامنه مورد نظر خود را انتخاب کنید. وقتی که این کار را انجام دهید با تصویر آشنای زیر مواجه خواهید شد:

هزینه راه اندازی CDN ابر آروان

 

قبلا هم با هم به این صفحه آمده بودیم اما اکنون برای اینکه تعرفه ها را بررسی کنیم لازم است که روی بررسی و تغییر بسته که در سمت چپ صفحه به شما نمایش داده می شود کلیک کنید تا به صفحه تعرفه ها بروید. در این بخش شما می توانید تعرفه های مختلف و ویژگی هایی که به شما ارائه می کنند را مشاهده کنید. وقتی که شما راه اندازی CDN ابر آروان را انجام دهید، به صورت پیشفرض طرح پایه برای سایت شما فعال خواهد شد که یک طرح رایگان خواهد بود.

این طرح رایگان به خودی خود می تواند کارایی خوبی برای شما داشته باشد و در صورتی که یک سایت تازه تاسیس دارید و می خواهید اوضاع سرعت آن را بهتر کنید طرح بدی نیست. اما در صورتی که می خواهید کمی حرفه ای تر کار کنید می توانید طرح های خود را ارتقا داده و متناسب با ویژگی های که به شما ارائه می شود، بسته جدیدی را برای سایت خود فعال کنید.

به طور کلی می توان گفت که راه اندازی CDN ابر آروان می تواند اوضاع سایت شما را بهبود ببخشد. البته در صورتی که از هاست خوبی مانند هاست ابری استفاده کنید می توانید مطمئن باشید که نیازی به این موارد نخواهید داشت. همینطور هاست های پر قدرتی مانند هاست وردپرس هم می توانند پاسخگوی نیاز های شما برای یک میزبانی پر سرعت و امن باشند.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به آموزش کامل اینکه چطور باید کار راه اندازی CDN ابر آروان برای سایت خود را انجام دهیم پرداختیم و دیدیم که برای این کار چه اقداماتی لازم است انجام گیرد. به طور کلی می توان گفت شبکه توزیع محتوا یا همان CDN یکی از قابلیت های حرفه ای در وب می باشد که شما با استفاده از آن می توانید سرعت سایت خود را تا حد بسیار بالایی بالا برده و خیالتان هم از بابت امنیت سایت شما راحت باشد و در برابر حملات دیداس به نوعی مصون خواهید بود. ارائه کنندگان مختلفی برای این کار وجود دارند که می توان از بین آنها به ابر آروان به عنوان یکی از گزینه های قابل قبول اشاره کرد.

در صورتی که مایل هستید کار راه اندازی CDN ابر آروان را برای سایت خود انجام دهید. باید بگوییم که سه مرحله اصلی را برای این کار باید پشت سر بگذارید. در اولین مرحله لازم است که به صورت کامل در سایت ثبت نام کنید. بعد از آن شما باید برای راه اندازی CDN ابر آروان دامنه خود را به ابر آروان معرفی کرده و در آخرین مرحله NS هایی که در اختیار شما قرار خواهد گرفت را در سایت وارد کنید. با این کار می توانیم بگوییم که کار راه اندازی CDN ابر آروان انجام شده و شما می توانید از یک CDN حرفه ای به صورت رایگان استفاده کنید.

 

واکنش شما چیست؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1
برچسب‌ها:, ,
تیم تولید محتوا

Author by : تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای مارال هاست در تلاش است بهترین و تخصصی ترین مطالب آموزش هاستینگ را با بهترین شیوه نگارش و به صورت کاملا کاربری به کاربران وب فارسی و مشتریان ارجمند مارال هاست ارائه نماید . رسالت ما ارتقای دانش حوزه تخصصی میزبانی وب در جامعه فارسی زبان می باشد .

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد‌شد.