مختصری از MySQL

مختصری از MySQL

 

دیتابیس یا پایگاه داده به زبان ساده, مجموعه ای سازمان یافته از اطلاعات یا داده های ساخت یافته است. که معمولاً به صورت الکترونیکی در سیستم رایانه ای ذخیره می شوند.

یک پایگاه داده معمولاً توسط سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) کنترل می شود.

داده ها در متداول ترین انواع پایگاه های داده ای که امروزه در حال کار هستند ، به طور معمول در ردیف ها و ستون ها در یک سری جداول مدلسازی می شوند تا پردازش و پرس و جو در آن ها ساده تر باشد. بیشتر پایگاه های داده از زبان جستجوی ساختار یافته (SQL) برای نوشتن و پرس و جو از داده ها استفاده می کنند.

پایگاه داده مجموعه ای ساختار یافته از داده ها می باشد. این داده ها می تواند از یک لیست خرید ساده, تا یک گالری عکس یا مقدار زیادی از اطلاعات در یک شبکه شرکتی باشد. برای افزودن ، دسترسی و پردازش داده های ذخیره شده در پایگاه داده رایانه ، به یک سیستم مدیریت پایگاه داده مانند MySQL Server نیاز دارید. از آنجا که رایانه ها در اداره مقدار زیادی داده بسیار ماهر هستند ، سیستمهای مدیریت پایگاه داده نقش محوری در محاسبات ، به عنوان ابزارهای مستقل یا به عنوان بخشهایی از برنامه های دیگر دارند.

 

 

php new 1

 

معرفی دیتابیس MySQL

MySQL ، محبوب ترین سیستم مدیریت پایگاه داده SQL منبع باز ، توسط شرکت Oracle توسعه ، توزیع و پشتیبانی می شود.

SQL مخفف “Structured Query Language” است. SQL متداول ترین زبان استاندارد برای دسترسی به پایگاه های داده است. بسته به محیط برنامه نویسی خود ، می توانید SQL را مستقیماً وارد کنید (به عنوان مثال برای تهیه گزارش) ، عبارات SQL را در کدی که به زبان دیگری نوشته شده جاسازی کنید یا از یک API مخصوص زبان استفاده کنید که نحو SQL را پنهان کند.

بیشتر بخوانید:  آموزش گام‌به‌گام نصب جوملا در Cpanel

MySQL به زبان C و C ++ نوشته شده است.

MySQL تقریباً در همه سیستم عامل ها از جمله لینوکس ، یونیکس و ویندوز اجرا می شود.

اگرچه از آن می توان در طیف وسیعی از برنامه ها استفاده کرد ، اما MySQL اغلب با برنامه های وب و انتشارات آنلاین مرتبط است.

MySQL یکی از اجزای مهم پشته سازمانی منبع باز به نام LAMP است. LAMP یک پلت فرم توسعه وب است که از Linux به عنوان سیستم عامل ، Apache به عنوان سرور وب ، MySQL به عنوان سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای و PHP به عنوان زبان برنامه نویسی شی گرا استفاده می کند. (بعضی اوقات از Perl یا Python به جای PHP استفاده می شود.)

استفاده از MySQL بسیار آسان است.  فقط کافی است دانش اولیه SQL را بدست آوریم.

تنها با استفاده از چند عبارت ساده SQL می توانیم MySQL را بسازیم و با آن ارتباط برقرار کنیم.

MySQL از یک لایه امنیتی داده جامد تشکیل شده است که از داده های حساس در برابر نفوذگران محافظت می کند. همچنین ، رمزهای عبور در MySQL رمزگذاری می شوند.

 

 

 

mysql5 new 1

 

ویژگی های دیتابیس MySQL

  • امکان ذخیره سازی در چندین موتور ذخیره سازی مانند CSV , InnoDB و NDB
  • امکان تکثیر داده ها و جداول پارتیشن بندی شده جهت عملکرد بهتر
  • امکان دسترسی به داده ها, با استفاده از دستورات استاندارد
  • امنیت بالا
  • مدیریت ساده
  • open source بودن و رایگان
  • سازگاری بالا با انواع سیستم عامل

 

MySQL Database Server بسیار سریع ، قابل اعتماد ، مقیاس پذیر و آسان برای استفاده است

بیشتر بخوانید:  آشنایی با محیط سی‌پنل

MySQL Server می تواند در کنار سایر برنامه های کاربردی ، وب سرورها و موارد دیگر ، روی دسک تاپ یا لپ تاپ به راحتی کار کند.

اگر یک ماشین کامل را به MySQL اختصاص دهید ، می توانید تنظیمات را طوری تنظیم کنید که از تمام حافظه ، توان پردازنده و ظرفیت ورودی / خروجی موجود استفاده کند.

MySQL Server در ابتدا برای مدیریت پایگاه داده های بزرگ بسیار سریعتر از راه حل های موجود توسعه داده شده است. که چندین سال است که با موفقیت در محیط های تولیدی بسیار پرمصرف استفاده می شود. اگرچه MySQL Server در حال توسعه مداوم است ، امروز مجموعه ای از عملکردهای غنی و مفید را ارائه می دهد.

اتصال ، سرعت و امنیت آن باعث می شود MySQL Server برای دسترسی به پایگاه های داده در اینترنت بسیار مناسب باشد.

 

نحوه کار دیتابیس MySQL

دیتابیس MySQL بر اساس یک مدل سرویس دهنده-کلاینت ساخته شده است. هسته اصلی MySQL سرور MySQL است که کلیه دستورات پایگاه داده را کنترل می کند.

سرور MySQL به عنوان یک برنامه جداگانه برای استفاده در یک محیط شبکه سرور, سرویس گیرنده و به عنوان کتابخانه ای قابل جاسازی (یا پیوند) در برنامه های جداگانه در دسترس است.

 

 

MySQL همراه با چندین برنامه کمکی است که از مدیریت پایگاه داده های MySQL پشتیبانی می کنند.

دستورات از طریق سرویس گیرنده MySQL که روی رایانه نصب شده است به MySQLServer ارسال می شوند.

MySQL در ابتدا برای مدیریت سریع پایگاه های داده بزرگ توسعه داده شد. اگرچه MySQL معمولاً فقط روی یک ماشین نصب می شود ، اما قادر است پایگاه داده را به چندین مکان ارسال کند.

بیشتر بخوانید:  عدم دریافت ایمیل‌های اسپم

زیرا کاربران می توانند از طریق رابط های مختلف مشتری MySQL به آن دسترسی پیدا کنند.

این رابط ها عبارات SQL را به سرور ارسال می کنند و سپس نتایج را نمایش می دهند.

برای امنیت ، MySQL از یک امتیاز دسترسی و یک سیستم رمزگذاری شده استفاده می کند. که تأیید مبتنی بر میزبان را امکان پذیر می کند.

سرویس دهنده های MySQL می توانند با استفاده از چندین پروتکل از جمله سوکت TCP / IP در هر سیستم عامل به MySQL Server متصل شوند.

MySQL همچنین از تعدادی برنامه کلاینت و برنامه های کمکی ، برنامه های خط فرمان و ابزارهای مدیریتی مانند MySQL Workbench پشتیبانی می کند.

برنامه های مختلف کلاینت مانند ابزار MySQL برای مدیریت پایگاه داده یا هر برنامه دیگری که به زبان های برنامه نویسی دیگر نوشته شده است ، می توانند به سرور متصل شده و درخواست پایگاه داده کنند.

سرور درخواست های شما را پردازش می کند و نتایج را به شما برمی گرداند.

شما می توانید در همان سیستم سرور یا یک میزبان از راه دور ساکن باشید و درخواست های پایگاه داده را از طریق شبکه یا اتصال اینترنت به سرور ارسال کنید.

مهم این است که سرور MySQL باید در حال اجرا باشد تا شما بتوانند به آن وصل شوید.

 

mysql client server new

 

 

 

 

 

 

واکنش شما چیست؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد‌شد.