خطای 404 چیست و چگونه از شر آن خلاص شویم

خطای 404 چیست و چگونه از شر آن خلاص شویم

خطاهای 404 یکی از خطاهایی است که زیاد مشاهده می شود و شمایی که در حال خواندن این مقاله هستید، احتمالاً با این خطا روبرو شده اید. بیشتر افراد وقتی می‌خواهند به صفحه وب موردنظرشان که دیگر وجود ندارد مراجعه کنند با این خطاها روبرو می‌شوند. پیشتر به ارائه مقاله هایی برای رفع خطای 500 و همینطر رفع خطای 503 پرداخته بودیم. در این مقاله قرار است به این مسئله که خطای 404 چیست و راه‌ های برطرف کردن آن در وردپرس به چه صورت هستند بپردازیم.

 

خطای 404 چیست !؟

اگر بخواهیم بگوییم خطای 404 چیست باید گفت که در این حالت مرورگر شما از یک وب سایت درخواست می‌کند که چیزی را نمایش دهد، اما وبسایت نمی‌تواند صفحه مناسب را برای نمایش پیدا کند، بنابراین در عوض خطایی به شما نشان می‌دهد. تقریباً هر وب سایتی این امکان را دارد که خطا های 404 را به شما ارائه دهد. استفاده از این خطا ساده ترین راه است که به کاربر بفهماند که در مکان اشتباهی قرارگرفته است.

این خطاها برای شما به‌عنوان مدیر فروشگاه آنلاین ضرر دارد ، و همچنین مانع از دستیابی مشتریان به محصولی می‌شود که مایل به خرید آن هستند. بنابراین، خطای 404 وضعیتی است که در آن فروشنده ممکن است خریدار را از دست بدهند. به همین دلیل مهم است که دقیقاً تعیین کنید خطای 404 چیست و اگر در وبسایت فروشگاه آنلاین شما ظاهر شد چگونه می‌توانید آن را برطرف کنید.

در حقیقت خطای 404 not found یک کد وضعیت HTTP است و بدان معنی است، به صفحه ای از یک وب سایت که می خواستید به آن دسترسی پیدا کنید، در سرور آنها یافت نمی‌شود. خطای 404 یکی از خطاهای HTTP است که در ادامه آن ها را با هم بررسی می کنیم.

 

انواع خطاهای HTTP

انواع مختلفی از کدهای وضعیت پاسخ HTTP وجود دارد. همه آنها نشان می‌دهد که آیا یک درخواست خاص HTTP با موفقیت انجام شده است یا خیر. برای این خطاها پنج کلاس وجود دارد:

 1. پاسخ‌های اطلاعاتی (100–199)
 2. پاسخ‌های موفق (200–299)
 3. تغییر مسیرها (300-399)
 4. خطاهای مشتری (400-499)
 5. خطاهای سرور (500–599)

برای اینکه واضح باشد ، هنگامی‌که HTTP 404 بر روی صفحه شما ظاهر می‌شود ، به این معنی است که اگرچه سرور قابل‌دسترسی است ، اما صفحه خاصی که به دنبال آن هستید ، وجود ندارد. کد خطای 404 بدون توجه به اینکه از Google Chrome یا Mozilla استفاده می‌کنید ، می‌تواند در هر مرورگری ظاهر شود.

خطای 404

 

علت کمتر شدن خطای 404 چیست

اگر دقت کرده باشید نسبت به گذشته کمتر با خطای 404 مشاهده می شویم! اما علت این کم شدن خطای 404 چیست !؟ به طور کلی میتوان دو علت مهم را برای این امر معرفی نمود که در ادامه بررسی خواهند شد.

الف) اکنون اکثر وبسایت های اصلی کاربران را به‌صورت خودکار از صفحه 404 هدایت می‌کنند. اگر وبسایتی قصد حذف یا انتشار مجدد یک صفحه وب را دارد، آن صفحه به یک صفحه دیگری هدایت می‌شود. به عنوان یک بازدیدکننده ، ممکن است در صفحهٔ درخواستی خود قرار نگیرید، اما در صفحه خطای 404 نیز قرار نخواهید گرفت. در نتیجه، تعداد صفحات”شکسته” کمتر از گذشته است.

ب) بسیاری از وبسایت ها صفحه 404 سفارشی خاص خود را دارند که به کاربران کمک می‌کند تا راحت تر آنچه را که می‌خواهند پیدا کنند. در برخی موارد، به سختی می‌توان گفت حتی یک خطای 404 را نیز وارد کرده اید.

دلایل نمایش خطای 404 چیست

همان‌طور که گفتیم خطاهای 404 هنگامی اتفاق می‌افتد که شخصی درخواست صفحه یا فایلی را که وجود ندارد، می‌کند. در واقع، دقیق‌تر اینکه بگوییم وب سرور نمی‌تواند فایل را پیدا کند.

خطای 404 زمانی اتفاق می افتد که:

 1.     شخصی آدرس اشتباه را تایپ می‌کند
 2.     شخصی به آدرس اشتباه پیوند می‌دهد
 3.     فایل یا صفحه به آدرس دیگری منتقل می‌شود
 4.     صفحه یا فایل حذف می‌شود
 5.     صفحه یا فایل هرگز وجود نداشته است

 

معایب خطای 404 چیست

متخصصان زیادی وجود دارند که می گویند خطای 404 باعث از بین رفتن رتبه بندی سایت شما می‌شود و شما باید آنها را در اسرع وقت برطرف کنید.

لازم است بدانید موتورهای جستجو(مانند Google و Yahoo) در صورت داشتن خطاهای HTTP 404 بیش از حد یک وبسایت در مورد آن برداشت منفی می‌کنند و سئوی سایت به خطر می افتد! کد خطای 404 یکی از آزاردهنده ترین مواردی است که بازدیدکنندگان شما می توانند با آن مواجه شوند.

جدا از یک تجربه کاربری منفی، نرخ پرش زیاد(از دست دادن اعضای سایت) به دلیل خرابی لینک‌ها می‌تواند بر SEO شما تأثیر منفی بگذارد.

اگر کاربری روی صفحه شما کلیک کند و در عرض چند ثانیه از آن خارج شود، Google فکر می‌کند نتیجه شما با هدف کاربر مطابقت ندارد. درنتیجه، صفحه شما در نتایج جستجو رتبه کمتری خواهد داشت.

معایب خطای 404 چیست

 

انواع روش نمایش خطای 404 چیست

خطای 404 Not found می‌تواند به طرق مختلف نمایش داده شود. مانند:

 •     404 خطا یافت نشد
 •     404 HTTP 404
 •     404 صفحه یافت نشد
 •     خطای 404 یافت نشد
 •     HTTP 404 یافت نشد
 •     URL درخواستی در این سرور یافت نشد
 •     پرونده یا دایرکتوری 404 یافت نشد

روش رفع خطای 404 چیست

هنگامی‌که از طریق پیوند به وبسایت مراجعه می‌کنید یا با وارد کردن آدرس به صفحه ای از سایت می روید، هدف شما پیدا کردن و مصرف محتوا است. در عوض ، اگر با خطای 404 روبرو شوید، نه تنها نمی توانید محتوا را پیدا کنید، بلکه تجربه شما نیز رضایت بخش نخواهد بود.

فرقی نمی‌کند این تقصیر شما، مالک وبسایت و یا شخص دیگری باشد. شاید شما بر روی پیوند خراب ناشی از اشتباه تایپ در وبسایت دیگری کلیک کرده باشید. شاید URL را اشتباه بریده و جایگذاری کرده باشید، و یا ممکن است هنگام تایپ دستی یک URL اشتباه املایی داشته باشید، به هر حال نمایش خطا به شدت اعصاب خورد کن خواهد بود. اگر هنگام تلاش برای دسترسی به یک صفحه وب خاص خطای 404 دریافت کنید ، همیشه مشخص نیست که چه اشتباهی رخ‌داده است. در اینجا چند روش وجود دارد که می‌توانید برای حل یک خطای 404 تلاش کنید:

 1.     URL وارد شده را دوباره بررسی کنید، به‌خصوص اگر آن را با دست تایپ کرده باشید. شاید اشتباه تایپی داشته باشید.
 2.     صفحه وب را رفرش کنید. خطاهای 404 ممکن است اشکالات لحظه ای باشد که با بازخوانی مرورگر وب خود در یک صفحه می‌توانید آنها را برطرف کنید.
 3.     برای امتحان مجدد صفحه و استفاده از Google (یا موتور جستجوی مشابه). ممکن است به URL دیگری منتقل‌شده باشد.
 4.     سعی کنید با دستگاه دیگری به آنجا بروید. اگر رایانه یا تلفن دیگری در دسترس دارید ، صفحه را در آنجا امتحان کنید. اگر می‌توانید صفحه وب را از دستگاه دیگری مشاهده کنید، احتمالاً مشکلی در حافظه پنهان رایانه شما وجود دارد. حافظه پنهان را پاک‌کنید و دوباره امتحان کنید.
 5.     از دستگاه Wayback بایگانی اینترنت استفاده کنید. Wayback Machine یک ابزار رایگان است که به شما اجازه می دهد ببینید URL های خاص در نقاط مختلف گذشته چگونه هستند. اگر می‌دانید صفحه مورد نظر شما مدتی در دسترس بوده است ، احتمال زیادی وجود دارد که Wayback Machine آن را ذخیره کند.
 6.     با مدیر وبسایت یا صاحب سایت تماس بگیرید. اگر می‌خواهید به یک صفحه در یک وبسایت کوچک دسترسی پیدا کنید، مدیر سایت احتمالاً می‌خواهد از وجود لینک های خراب در سایت مطلع شود، زیرا تعداد قابل توجهی از 404 خطا می‌تواند به اعتبار وبسایت و رتبه بندی آن در موتورهای جستجو آسیب برساند.
 7.   اگر گزارش های مربوط به خطاهای 404 را در سایتی که مدیریت می کنید دریافت می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که هیچ صفحه ای به طور تصادفی حذف نشده است و همه پیوندها و دکمه‌های شما به URL های صحیح منجر می شوند. برای یافتن پیوند های خراب و صفحات گمشده خود می توانید از ابزارهای رایگان مانند Dead Link Checker استفاده کنید.

رفع خطای 404

 

چگونه خطاهای 404 را در سایت وردپرسی خود شناسایی کنیم؟

وقتی یک سایت وردپرسی داشته باشید، این که بهترین روش شناسایی خطای 404 چیست یکی از موارد حیاتی به شمار می آید که میتوان به شما رد مدیریت سایت خود کمک خوبی کند.

 

1 – استفاده از Google Search Console

برای مشاهده صفحاتی که Google نمی‌تواند در سایت شما پیدا کند می‌توانید از Google Search Console استفاده کنید.

Google Search Console ابزاری بسیار کاربردی است که به شما امکانت خوبی برای مشاهده رتبه بندی صفحات سایت خود در فهرست Google و همینطور کنترل خطاهای رخ داده را خواهد داد. بدین منظور از روش زیر عمل کنید:

 1. وارد Search Console خود شوید.
 2. به گزارش ” Coverage” (پوشش) بروید.
 3. روی برگه “Excluded” کلیک کنید.
 4. در لیست زیر نمودار ، روی خط Unlocatable 404 ) (کلیک کنید تا به جزئیات صفحات غیر قابل دسترسی توسط Google دسترسی پیدا کنید.

درنتیجه شما قادر خواهید بود تمام صفحات سایت خود را که برای Google شناخته شده است اما یافت نمی شود مشاهده کنید.

 

2 – استفاده از پلاگین Broken Link Checker

افزونه Broken Link Checker سایت شما را اسکن کرده و پیوند های خراب را شناسایی می‌کند. استفاده از این افزونه زمانی مفید است که صفحات یا مقالات زیاد و پیوندهای داخلی داشته باشید. از روش زیر عمل کنید:

 1. افزونه را نصب نمایید.
 2. پس از نصب این افزونه ، به صفحه Tools> Broken Links بروید.
 3. بلافاصله خواهید دید که آیا سایت شما دارای پیوندهایی به صفحات یا تصاویری است که نمی توان یافت یا خیر. این پیوند ها می تواند پیوند هایی به سایت خودتان باشد یا به سایت های شخص ثالث.
 4. پس‌ از آن، افزونه سایت شما را به‌طور منظم اسکن کرده و به محض شناسایی پیوند به صفحه‌ای که پیدا نشده است، به شما اطلاع می‌دهد!

 

روش ایجاد صفحه جدید به جای نمایش خطای 404 چیست

اکثر مدیران وبسایت از رفع 404 خوشحال خواهند شد، زیرا می دانند که این خطا به وبسایت آنها آسیب می‌رساند و با هدایت کاربرانشان به مکانی که وجود ندارد، در آنها تجربه کاربری بدی را ایجاد می‌کند. اما زمانی که صفحه به دلایلی وجود ندارد و یا  می‌خواهید از دید کاربر پنهان بماند، شاید بد نباشد که افراد را به صفحهٔ دیگر هدایت کنید.

اگر صفحه‌ای را انتخاب کرده‌اید که بک لینک هایی به آن اشاره دارد(اگرچه حذف چنین صفحه‌ای ایده خوبی نیست) باید مطمئن شوید که ریدایرکت 301 را تنظیم کرده اید. در غیر این صورت، تمام ارزش پیوند از لینک های دیگر از بین می‌رود. استفاده از ریدایرکت 301 اجباری است، زیرا اغلب اوقات شما قادر به تغییر همه لینک های برگشتی نیستید.

 

یهترین پلاگین وردپرس برای خطای 404 چیست

اگر بخواهید یک صفحه 404 سفارشی ایجاد کنید یا یک تغییر مسیر مناسب را تنظیم کنید، به یک پلاگین صفحه خطای 404 سفارشی نیاز خواهید داشت. بیایید نگاهی به برخی از بهترین افزونه های صفحه خطای 404 برای وردپرس بیندازیم:

 

 1. افزونه Beaver Builder

Beaver Builder محبوب ترین افزونه صفحه ساز کشیدن و رها کردن وردپرس است. این افزونه یک الگوی صفحه خطای 404 داخلی دارد که می‌توانید با استفاده از سازنده صفحه شخصی سازی کنید.

به‌طور پیش فرض، الگوی صفحه خطای 404 شامل عنوان اصلی، زیر عنوان، متن و دکمه دعوت به عمل است. می‌توانید اطلاعات موجود در صفحه را به دلخواه خود تنظیم کنید.

Beaver Builder سفارشی سازی الگوی صفحه خطا از جلو را آسان می کند. می توانید از ابزار آن استفاده کرده و کلیک کنید تا جزئیات مفیدی را به صفحه خطای خود اضافه کنید.

 1. افزونه  Divi(Divi Builder)

Divi Builder یک الگوی صفحه 404 کاملاً قابل تنظیم برای خطا دارد که می‌توانید برای تعامل با کاربران و کاهش نرخ پرش خود از آن استفاده کنید. این افزونه به طور یکپارچه با هر موضوعی کار می‌کند.

برای ایجاد تغییر در الگوی صفحه خطای 404 می توانید از سازنده صفحه Divi استفاده کنید. به راحتی می توانید قلم، رنگ، پس زمینه، فاصله، حاشیه ها و موارد دیگر صفحه خود را سفارشی کنید و محتوای صفحه خطای 404 خود را سفارشی کنید و حتی فرم اشتراک خبرنامه و دکمه های تماس برای عمل را اضافه کنید.

 1. قالب Astra

Astra یک قالب چند منظوره سریع و سبک وردپرس است. این یک الگوی صفحه خطای 404 ارائه می دهد که به طور خودکار جایگزین محتوای پیش فرض صفحه خطای 404 می شود.

برای استفاده از الگوی صفحه خطای 404 باید افزونه Astra Pro Add On را در سایت وردپرسی خود نصب و فعال کنید. تنظیمات این الگو در بخش مدیریت وردپرس شما تحت چیدمان های سفارشی در دسترس خواهد بود.

Astra همچنین به طور یکپارچه با هر سازنده صفحه وردپرس‌کار می کند. این قالب به شما این امکان را می دهد که برای نمایش محتوای مفید به کاربران، هدر و پاورقی وبسایت اصلی را غیرفعال کنید.

 1. Redirection Manager (مدیر تغییر مسیر)

Redirection Manager یک افزونه مفید وردپرس است که به شما امکان می دهد به راحتی هدایت صفحه را به وبسایت خود اضافه کنید. توسط همان افراد در پشت پلاگین محبوب WordPress SEO، Yoast منتشر شده است.

هر زمان که یک صفحه وب را حذف می‌کنید، این افزونه از شما می‌خواهد که یک تغییر مسیر را تنظیم کنید. این افزونه با کنسول جستجوی Google عالی کار می‌کند و به شما امکان می دهد سریع خطا های وبسایت را برطرف کنید.

افزونه رفع خطای 404

 

روش رفع خطای 404 چیست

 1. Htaccess را اصلاح کنید:

شما باید فایل htaccess را ویرایش کنید (و یک قطعه کد در بالا اضافه کنید) که به چندین روش انجام می شود.  می توانید این کار را از طریق حالت ویرایش برنامه FTP انجام دهید یا فایل را در رایانه شخصی خود ویرایش کنید و سپس آن را از طریق FTP در سرور بارگذاری کنید یا می توانید این کار را از طریق cPanel >> File Manager انجام دهید.

کدی که شما باید وارد کنید این کد خواهد بود:

# BEGIN WordPress

RewriteEngine On

RewriteBase /

RewriteRule ^ index.php $ – [L]

RewriteCond% {REQUEST_FILENAME}! -F

RewriteCond% {REQUEST_FILENAME}! -D

RewriteRule. /index.php [L]

# End WordPress

 1. ساختار پیوند های ثابت را اصلاح کنید:

همچنین می توانید با اصلاح لینک های ثابت سایت وردپرس خود خطای ‘404 Not Found’ را برطرف کنید.

برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد داشبورد وردپرس شوید.
 2. در منوی پیمایش سمت چپ، روی تنظیمات و سپس روی Permalinks کلیک کنید.
 3. نگاهی به تنظیم فعلی بیندازید. اگر از ساختار پیوند ثابت استفاده می‌کنید، آن را در جایی کپی کنید.
 4. پیش‌فرض را انتخاب کنید.
 5. روی Save Settings کلیک کنید.
 6. تنظیمات را به تنظیمات قبلی تغییر دهید (قبل از اینکه پیش‌فرض را انتخاب کنید). اگر ساختاری دارید، ساختار سفارشی را برگردانید.
 7. روی Save Settings کلیک کنید.
 1. استفاده از افزونه Yoast SEO :

Yoast SEO یک افزونه کامل وردپرس SEO و از بهترین و محبوب‌ ترین افزونه های SEO برای وردپرس است. بیش از یک میلیون بار بارگیری شده است و بسیاری از کاربران هرگز با آن مشکلی ندارند. با این حال، برای برخی از کاربران، این نیز کارایی نداشته است و گاهی اوقات می تواند با افزونه ها یا موضوعات دیگر در سایت شما در تضاد باشد.

یک مسئله که تقریباً اغلب با آن روبرو می شود، دریافت خطای 404 در هنگام تهیه نقشه های سایت با استفاده از Yoast است. لازم به ذکر است که این پلاگین Yoast SEO برای مشکل وردپرس به طور کلی توسط پلاگین ها و تم های کدگذاری نشده دیگری ایجاد می شود و این به دلیل پلاگین Yoast نیست.

اگر شما هنگام تولید نقشه سایت با پلاگین Yoast SEO  با خطای 404 مواجه هستید، لازم است فایل htaccess خود را باز کنید. این کار با رفتن به افزونه Yoast و انتخاب گزینه ویرایش فایل ها قابل انجام است.

 1. غیرفعال کردن قالب وردپرس و افزونه ها:

اگر روش های گفته شده را انجام دادید و همچنان ارور 400 وجود داشت لازم است ابتدا افزونه ها را یکی یکی غیر فعال نمایید و بررسی کنید که آیا همچنان خطا وجود دارد یا خیر.

اگر خطا همچنان بود می توانید با استفاده از FTP به بخش تم های وردپرس بروید و نام قالب را تغییر دهید. در این صورت قالب شما غیر  فعال خواهد شد و می توانید یک قالب دیگر را جایگزین کنید.

سخن پایانی

اگر بخواهیم به یک نتیجه گیری برسیم که خطای 404 چیست میتوانیم بگوییم یک خطای HTTP که میتواند به شدت برای شما دردسر ساز باشد اما در عین حال روش های ساده ای برای فرار از آن وجود دارد. اما در این مورد که روش رفع خطای 404 چیست و چگونه باید از دست آن خلاص شویم می توانیم بگوییم لازم است از ابزارهایی برای شناسایی و بررسی خطا های وبسایت خود داشته باشید و با داشتن اطلاعات کافی نسبت به حل این موضوع اقدام کنید چرا که وجود ارور های متعدد و نمایش آن به کاربر موجب می شود که ترافیک سایت خود را از دست بدهید و در موتور های جستجو و رتبه بندی سئو امتیازی کسب نکنید. امیدواریم با انجام راهکار های ارائه شده بتوانید مشکل سایت خود را حل نمایید.

واکنش شما چیست؟
+1
+1
1
+1
+1
+1
+1
+1
برچسب‌ها:, , ,
تیم تولید محتوا

Author by : تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای مارال هاست در تلاش است بهترین و تخصصی ترین مطالب آموزش هاستینگ را با بهترین شیوه نگارش و به صورت کاملا کاربری به کاربران وب فارسی و مشتریان ارجمند مارال هاست ارائه نماید . رسالت ما ارتقای دانش حوزه تخصصی میزبانی وب در جامعه فارسی زبان می باشد .

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد‌شد.