انگولار جی اس چیست ؛ بررسی فریم ورک Angular JS

انگولار جی اس چیست ؛ بررسی فریم ورک Angular JS

شاید اگر ده سال پیش به سراغ طراحی یک سایت و یا یک اپلیکیشن می رفتید، فریم ورک ها و چارچوب های نرم افزاری زیادی برای اینکه شما بتوانید این برنامه را پیاده سازی کنید و آنطور که باید این برنامه را بنویسید وجود نداشت. مثلا شما باید برای نوشتن یک اپلیکیشن موبایل و یا یک برنامه سیستمی به سراغ یک IDE مانند نت بینز و یا اکلیپس می رفتید و با استفاده از الگوهایی ثابت به صورت نیتیو و با زبان برنامه نویسی جاوا شروع به کد نوشتن می کردید. یا طراحی یک سایت با استفاده از کد های PHP امکان پذیر بود. اما الان اگر کمی در این حوزه جست و جو کنید، پلتفرم ها و فریم ورک های بسیار زیادی را می توانید پیدا کنید که برای شما کاربرد هایی بسیار متنوع دارند. در این مقاله با بررسی این سوال که انگولار جی اس چیست به یکی از این موراد می پردازیم.

قبل از اینکه به بررسی دقیق و موردی این موضوع که انگولار جی اس چیست بپردازیم لازم است تا کمی در مورد الگوهای طراحی صحبت کنیم و ببینیم که پایه ای که فریم ورک های این چنینی از آن استفاده می کنند چیست. به عنوان مثال مهمترین الگوهایی که انگولار جی اس از آنها استفاده می کند MVC و همینطور MVVM می باشد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

 

الگو های MVC و MVVM

وقتی برنامه نویسی پیشرفت کرد و روش های مختلف با کاربرد های خاص ایجاد شدند و برنامه ها از حالت تک صفحه ای و کد های ثابت خارج شدند، روش های مختلف برنامه نویسی کم کم به صورت یک اصل درآمدند. این روش ها تکمیل شدند و کم کم استانداردسازی هایی روی آنها اتفاق افتاد. استاندارد سازی ها به این صورت بودند که وقتی یک الگو و طراحی های نرم افزاری برای یک کار مورد استفاده قرار می گرفت، به صورتی تغییر داده می شد و شکل می گرفت که هر بار بتوان از آن برای ساخت موراد مشابه استفاده کرد.

الگوهای طراحی مهم

به اینصورت بود که این راه حل ها بعد از مدتی ثابت ماندند و باعث شدند که الگوهای طراحی به وجود بیایند. الگوهای بزرگ و کوچک می توانند از یک ماژول ساده که در هر کدی می تواند چند بار استفاده شود تا روش های بزرگ و کاملی مانند MVC که به نوعی فلسفه کلی برنامه را تعیین می کنند گستردگی داشته باشند. در مورد الگوی MVVM نیز داستان به همین قرار است. در ادامه در مورد اینکه هر کدام از این الگوها به چه صورتی عمل می کنند، به صورت کامل و موردی صحبت خواهیم کرد.

 

الگوی MVC

به جرات می توان این الگو را یکی از کاربردی ترین الگوها در طراحی سایت معرفی کرد که به ما این امکان را می دهد که با استفاده از یک مدل سه بخشی یک برنامه تحت وب را به بهترین شکل ممکن پیاده سازی کنیم به صورتی که بخش فرانت اند و رابط کاربری از بخش پایگاه داده و آنچه که در پس سایت ما اتفاق می افتد به صورت کامل جدا شود.

در این الگو ما یک برنامه را به سه بخش اصلی مدل، نما و کنترلر تقسیم می کنیم. در بخش ویو که کدهای HTML و CSS قرار دارند، ظاهر برنامه ما شکل می گیرد و با کاربر تعامل می کند. بخش بعدی که مدل می باشد مسئولیت کنترل پایگاه داده را بر عهده دارد و می تواند با هر کدام از زبان های پایگاه داده و رابط های آنها مانند زبان PHP کار کند و بستگی به این موضوع دارد که پایگاه داده ما چه باشد. بخش آخر که کنترل نام دارد و آن هم می تواند زبان و ساختار خود را داشته باشد، به اینصورت عمل می کند که یک رابط بین ویو و مدل می باشد و وظیفه این را بر عهده دارد که کلیه تبادلات این میان را کنترل کند.

مزیتی که این الگو برای ما دارد این است که می تواند یک شفافیت بین بخش بک اند و پایگاه داده و کاربر را ایجاد کند. همین امر باعث می شود که شما این امکان را داشته باشید که هر کدام از این قسمت ها را با توجه به نیازی که دارید، بدون دخالت سایر بخش ها تغییر داده و به راحتی آن را آپدیت کنید. همینطور شما یک استراتژی امنیتی را نیز خواهید داشت که با استفاده از آن می توانید مطمئن باشید که امکان تزریق کدهای پایگاه داده که در مقاله حمله SQL Injection به صورت کامل به آنها پرداختیم، در سایت شما به حداقل رسیده است.

 

الگوی MVVM

در این مدل هم دقیقا مانند MVC شما یک معماری سه لایه دارید که مدل و ویو دو طرف انتهایی و ابتدایی آن را تشکیل می دهند با این تفاوت که به جای کنترلر در این جا یک مدل نما مورد استفاده می گیرد که یک شی انتزاعی است و در واقع یک کپی از اطلاعاتی است که مدل آنها را در اختیار این بخش قرار می دهد. کلیه مراودات کاربر با پایگاه داده از طریق این کپی اعمال می شود. با این تفاوت که این کپی با پایگاه داده کار نمی کند و داده هایی که یک بار آنها را خوانده است، دستکاری می شود.

الگوی MVVM

در صورتی که این تغییرات اعمال شده نیاز به ذخیره سازی داشت می تواند به صورت کامل این تغییرات را روی پایگاه داده ای اعمال کند. در واقع این اتفاق باعث می شود تا به دلیل ارجاعات کم به پایگاه داده و اینکه داده ها یک بار خوانده می شوند و تغییرات نیز یک بار اعمال می شود، سرعت انجام کار در آن بالاتر خواهد بود و می توان گفت که این معماری یکی از پر سرعت ترین معماری های موجود و الگوهای طراحی ای است که خصوصا در طراحی وب سایت ها و اپلیکیشن های وب مورد استفاده قرار می گیرد.

خیلی از فریم ورک های قدرتمند از این الگوها استفاده می کنند که انگولار جی اس نیز یکی از آنها می باشد. در ادامه این مقاله در مورد اینکه انگولار جی اس چیست و چگونه می تواند این قابلیت ها را پیاده سازی کند صحبت خواهیم کرد.

 

انگولار جی اس چیست

در پاسخ به اینکه انگولار جی اس چیست می توانیم بگوییم که یک فریم ورک ساخت نرم افزار و وب سایت می باشد که امکانات کاملی را برای ساخت اپلیکیشن ها تحت وب و همینطور وب سایت ها در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد. این فریم ورک هم مانند هر فریم ورک دیگری که از واژه JS به عنوان پسوند خود استفاده می کند برای کار کردن از زبان جاوا اسکریپت استفاده می کند که بعدا در مورد آن صحبت خواهیم کرد. در مورد اینکه ارائه کننده و پشتیبان اصلی انگولار جی اس چیست باید شرکت بزرگ گوگل را نام برد که به مدت ده سال است این فریم ورک را توسعه داده است و نسخه های بسیار خوبی را منتشر کرده است.

موضوع دیگری که در مورد این فریم ورک وجود دارد این است که این فریم ورک یکی از فریم ورک های کاملا اوپن سورس می باشد و همیشه از منابع و قابلیت هایی استفاده می کند که به صورت منبع باز ارائه شده اند. کار اصلی انگولار این است که سرویس هایی را به منظور ساخت برنامه های تک صفحه ای یا همان Single Page Application ها ارائه می کند.

در این نوع از سایت ها و برنامه ها ما با یک صفحه پویا سروکار داریم که تمامی تبادلات با کاربر از طریق همین صفحه می باشد و تمام آنچه که کاربر نیاز دارد داشته باشد از طریق وب سرور روی این صفحه لود خواهد شد و در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت. در این صفحات هیچ گونه فروشی صورت نمی گیرد و به جای آن تمامی کد های Java Script، CSS ها و همینطور HTML ها طوری طراحی می شوند که بتوانند یک سیستم پویا را برای ما برنامه ریزی کنند.

فریم ورک انگولار جی اس چیست

اگر بخواهیم بگوییم که ویژگی ماهیتی مطرح انگولار جی اس چیست و چرا این فریم ورک تا این اندازه قدرتمند شده است می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که این فریم ورک تست برنامه های ساخته شده در آن را نیز دقیقا مانند تولید این برنامه ها مورد توجه قرار داده است و برنامه هایی را که به روش های MVC و MVVM تولید می کند به صورت کاملا قوی تست می کند.

اجازه دهید که در مورد این موضوع که ساختار کاری انگولار جی اس چیست و این سیستم می تواند چه کاری را برای ما انجام دهد کمی بیشتر صحبت کنیم و ببینیم که داستان از چه قرار است.

 

اهداف اصلی انگولار جی اس چیست

به طور کلی در مورد اینکه ساختار اصلی کاری انگولار جی اس چیست باید بگوییم که این فریم ورک به این منظور ایجاد شده است که یک فریم ورک برای ایجاد فرانت اند در سیستم هایی باشد که با پشته مین یا همان MEAN Stack کار می کنند. پشته MEAN در واقع یک بسته نرم افزاری است که از پایگاه داده مانگو دی بی برای ذخیره سازی اطلاعات(جهت اطلاعات بیشتر به مقاله مانگو دی بی چیست مراجعه کنید)، از اکسپرس جی اس برای کار با نود جی اس و همینطور انگولار جی اس تشکیل شده است و این بسته نرم افزاری یکی از گزینه های ایده آل برای ساخت برنامه های تحت وب و وب سایت های اینترنتی می باشد. در واقع می توان گفت که در حال حاضر یکی از قدرتمند ترین امکانات برای این کار است.

اما اگر بخواهیم به صورت دقیق بگوییم که کار انگولار جی اس چیست و قرار است در این میان چه کاری را انجام دهد و وظیفه آن چیست باید این موارد را عنوان کنیم:

  1. تفکیک و جداسازی کامل DOM از منطق برنامه که این مساله رابطه مستقیمی با این موضوع دارد که ساختار کد نویسی مورد استفاده به چه صورت باشد و انگولار جی اس این تفکیک را انجام خواهد داد.
  2. تفکیک و جداسازی کامل کلیه بخش های کلاینت و هر آنچه که با کاربر سروکار دارد، از بخش سمت سرور برنامه.
  3. فراهم کردن یک سناریو و خط داستانی برای راه اندازی برنامه از زمانی که طراحی آن شروع می شود تا زمانی که تست آن به پایان میرسد و برنامه قابل اجرا است.

پس می توان گفت که در پاسخ به این سوال که در پشته نرم افزاری MEAN نقش انگولار جی اس چیست باید این موارد را نام برد و باید گفت که این موارد به هیچ عنوان گزینه های کوچکی نیستند. البته این ها اهدافی است که انگولار جی اس دنبال می کند و باید گفت که موارد کاربردی دیگری نیز وجود دارند که می تواند به عنوان اینکه دلایل استفاده از انگولار جی اس چیست مطرح گردد. در ادامه این موارد را با هم به صورت کاربردی بررسی خواهیم کرد.

اهداف انگولار جی اس چیست

 

دلایل استفاده از انگولار جی اس چیست

به طور کلی می توانیم ویژگی ها و موارد مختلفی را برای انگولار جی اس معرفی کنیم که هر کدام از آنها باعث می شود تا این فریم ورک کاربرد های مختلفی را داشته باشد و مورد استفاده قرار گیرد. اما اگر بخواهیم بگوییم که دلایل اصلی استفاده از انگولار جی اس چیست و چرا برنامه نویسان به سراغ این فریم ورک می روند می توانیم به فهرستی از موارد خاص اشاره کنیم که از این قرارند:

 

توسعه برنامه های PWA

PWA ها یا همان Progressive Web Application ها که در زبان فارسی به نام برنامه ها و اپلیکیشن های پیشرو یا پیش رونده شناخته می شوند، نوع خاصی از برنامه ها هستند که به صورت یک برنامه تحت وب و سایت ایجاد می شوند اما می توانند همزمان کارایی یک برنامه نیتیو را داشته و ترکیبی از ویژگی های خوبی هستند که هر دوی این انواع مهم برنامه در اختیار کاربران خود قرار می دهند. در این برنامه ها می توان با استفاده از یک سرویس ورکر یک نیروی پردازشی را در سمت کلاینت ایجاد نمود و همینطور قالب های برنامه یا Application Shell ها به ما ظاهر یک برنامه مانند برنامه های نصب شده روی سیستم را می دهند.

از طرفی پویای کامل وب سایت را هم دارند و می تواند هر تغییری که در سایت اعمال می شود را برای کاربر نیز به نمایش بگذارد و برنامه نویس لازم نیست منتظر باشد تا کاربر برنامه را آپدیت کرده تا بتواند این قابلیت جدید را در اختیار وی قرار دهد. به طور کلی می توانیم بگوییم این نوع از برنامه نویسی تعامل با کاربر را بسیار بالا برده است و نسل بعدی از برنامه های کامپیوتری را رهبری خواهد کرد. این نوع از برنامه نویسی در مقاله PWA چیست به صورت کامل تحلیل و بررسی شده است.

اما اگر بخواهیم بگوییم که در این ماجرا کارایی انگولار جی اس چیست باید به مواردی اشاره کنیم که این فریم ورک به شما اجازه می دهد که بخش کاربری و کلاینت را به صورت کاملا مجزا و بر اساس استاندارد های PWA ها طراحی کنید و یک برنامه پیش رونده داشته باشید.

ساخت برنامه PWA

 

تولید قالب از کدها

استفاده از قالب ها می تواند یکی از المان هایی می باشد که می تواند یک سیستم مدیریت محتوای سایت(جهت اطلاعات بیشتر به مقاله CMS چیست مراجعه شود) را تا اوج ببرد. همینطور که با وردپرس این کار را انجام داده است. وقتی حرف از قالب به میان می آید معنی ای که در ذهن یک طراح سایت می تواند ایجاد شود از این قرار است:

  1. سرعت در کار
  2. امکانات زیاد و حرفه ای
  3. طراحی اصولی و زیبا
  4. امکان پیاده سازی کاربرد های مختلف
  5. و همینطور یک بازار کار خوب برای فروش قالب

پس اگر بخواهیم بگوییم که در این مورد نقش انگولار جی اس چیست می توان گفت که این انگولار است که امکان استفاده و یا ساخت این قالب ها را فراهم کرده و به شما اجازه می دهد تا این المان مهم نرم افزاری را به خدمت بگیرید. به جرات می توان گفت که قالب ها یکی از بزرگترین ویژگی هایی هستند که برای سیستم ها تحت وب و همینطور وب سایت ها خلق شده اند.

 

بهینه سازی قالب ها

همانطور که گفته شد قالب ها خوب و حرفه ای هستند اما استفاده از آنها همیشه به بهترین شکل ممکن نخواهد بود و ممکن است ایراداتی را برای ما نیز داشته باشد. یکی از مهمترین موردی که ممکن است قالب ها کارایی خود را از دست بدهند و استفاده از آن کار عاقلانه ای نباشد عدم بهینه بودن آن ها و سنگین بودن آنها است.

یکی از ویژگی های که انگولار جی اس ارائه می کند این است که به شما اجازه می دهد قالبی را که برای سایت خود استفاده می کنید بهینه سازی کرده و کد های آن را خلاصه سازی کنید. عموم کدهای مورد استفاده در سایت ها جاوا اسکریپت است که انگولار جی اس می تواند آنها را به راحتی آب خوردن برای شما هندل کند.

 

امکان طراحی اپلیکیشن های دسکتاپ و نیتیو

یکی از مهمترین مواردی را که می توان برای این سوال که دلیل همه گیر شدن و استقبال برنامه نویسان از فریم ورک انگولار جی اس چیست معرفی کرد، این امکان است که انگولار جی اس به شما امکان ساخت برنامه های نیتیو که به صورت نصبی روی دیوایس های مختلف انجام می گیرد.

از طرفی شما قادر خواهید بود تا برنامه های مربوط به دسکتاپ را نیز با استفاده از این پلتفرم بسازید و آنها را با استفاده از یک بک اند حرفه ای و آنلاین که به صورت بهینه با سرور همکاری دارد و یا با استفاده از یک بکند لوکال طراحی کنید و کیفیتی بی نظیر را نسبت به سایر پلتفرم ها داشته باشید. اگر بخواهیم بگوییم که دلیل این قابلیت از انگولار جی اس چیست باید به پایه جاوا اسکریپت آن اشاره کنیم که این امکان را به ما می دهد که یک کیفیت حرفه ای را با استفاده از منابع لوکالی که روی کلاینت ما قرار دارد و برنامه از آن استفاده می کند داشته باشیم. در این سیستم ها بیشتر پردازش های فرانت اند که منابع زیادی را هم مصرف می کنند روی سیستم قرار خواهند داشت.

ساخت اپ نیتیو در انگولار جی اس چیست

 

جامعه کاربری بالا

با توجه به اینکه این سیستم برای خیلی از کاربرد ها یک سیستم و فریم ورک جا افتاده و مهم به حساب می آید و کارهای قوی ای در رزومه خود دارد، توانسته است که توجه خیلی از برنامه نویسان را به خود جلب کند و همین امر باعث شده است تا یک جامعه کاربری بزرگ را داشته باشد. پس می توان گفت که اگر شما به مشکلی برخورد کنیم می توانید آن را در تالار های گفتگو و انجمن های زیادی دنبال کنید. حتی به صورت خیلی سریعتر با یک جستجو در اینرتنت می توانید گروه ها و کانال های تلگرامی مختلفی را پیدا کنید که اگر سوال خود را در آنجا مطرح کنید زیر یک ساعت به شما و جواب را خواهد داد و حتی خود شما می توانید تجربیاتتان را با بقیه به اشتراک گذاشته و  یک ارتباطات کاری خوب را برای خود ایجاد نمایید.

 

بازار داغ و خوب

وقتی اسم برنامه نویس روی کسی گذاشته می شود به تبع این انتظار وجود دارد که درآمد وی بالا باشد و برنامه نویسی شغلی است که در همه جای دنیا یک شغل پر طرفدار و پر درآمد به حساب می آید که همیشه کار دارد. اگر هدف شما این است که به درجه ای برسید که این اتفاق ها برای شما بیفتد و پول بیشتری در بیاورید باید گفت که این فریم ورک به شما کمک خواهد کرد.

در مورد اینکه وضعیت بازار و نیاز به انگولار جی اس چیست باید بگوییم که این فریم ورک اکنون یکی از حرفه ای ترین های ساخت برنامه های آنلاین و تحت وب است که بخش اعظم نیاز بازار را تشکیل می دهد و می توان آن را یکی از بهترین ها از نظر کار و استخدام دانست. پس اگر به دنبال این هستید که ببینید یک برنامه نویس انگولار جی اس شدن برای شما پولی دارد یا نه باید بگوییم که دارد! خوب هم دارد!

به طور کلی می توان در پاسخ به این سوال که دلیل کاربردی شدن و پر استفاده شدن انگولار جی اس چیست موارد ذکر شده را نام برد و همانطور که می بینید این دلایل به هیچ عنوان چیزی نیستند که بتوان از آن به سادگی رد شد.

مزایای انگولار جی اس چیست

 

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد اینکه انگولار جی اس چیست و چه کار هایی را می تواند برای ما انجام دهد صحبت کردیم و دیدیم که مکانیزم عملکرد این فریم ورک به چه صورت می باشد و از چه الگوهایی استفاده می کند. به طور کلی می توان گفت به کارگیری الگوی خوبی مانند MVVM باعث شده است تا با کم شدن ارجاعات به پایگاه داده یک سرعت پردازشی خوب ایجاد شود که می توان گفت یکی از مهمترین عوامل رشد انگولار جی اس همین مساله می باشد. این فریم ورک می تواند کاربرد های خوب و زیادی را به کاربران خود ارائه کند که با استفاده از آنها می توانند یک برنامه کاملا کاربردی را پیاده سازی کنند.

واکنش شما چیست؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1
برچسب‌ها:, , ,
تیم تولید محتوا

Author by : تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای مارال هاست در تلاش است بهترین و تخصصی ترین مطالب آموزش هاستینگ را با بهترین شیوه نگارش و به صورت کاملا کاربری به کاربران وب فارسی و مشتریان ارجمند مارال هاست ارائه نماید . رسالت ما ارتقای دانش حوزه تخصصی میزبانی وب در جامعه فارسی زبان می باشد .

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد‌شد.