بک لینک چیست و برای سایت ما چه کاری می کند

بک لینک چیست و برای سایت ما چه کاری می کند

وقتی که شما یک سایت اینترنتی را راه اندازی کرده و کسب و کار خود را بر مبنای آن قرار می دهید، موارد مختلف و زیادی وجود دارد که باید آنها را برای به موفقیت رسیدن کسب و کار خود در منظر داشته باشید و یکی از مهمترین این موارد سئو سایت و ایجاد ترافیکی ارگانیک برای سایت می باشد که از بزرگترین حوزه هایی است که یک سایت می تواند در زمینه مارکتینگ به آن توجه داشته باشد. یکی از اصلی ترین موارد در سئو استفاده از پیوند ها و ارجاعاتی است که سایت های دیگر به سایت شما می دهند و می توان این موضوع را به عنوان یک ویژگی بسیار عالی بای سایت مطرح کرد. در این مقاله با بررسی اینکه بک لینک چیست در مورد این موضوع به صورت کامل صحبت خواهیم کرد.

وقتی که شما یک سایت داشته باشید، این مورد که دقیقا بدانید بک لینک چیست و از کجا می توانید این عناصر را برای سایت خود پیدا کنید و بک لینک های شما چه ویژگی هایی برای ما باید داشته باشند از مهمترین عناصری خواهد بود که باید به آنها دقتی ویژه داشت. در این مقاله با هم این موضوع که بک لینک چیست و چرا تا این اندازه مهم می باشد و چه نکاتی در مورد آن وجود دارد را بررسی خواهیم کرد. اما قبل از اینکه این موضوع را بررسی کنیم لازم است کمی در مورد سئو و اینکه عوامل موثر در آن چطور کار می کنند صحبت کنیم.

 

عوامل موثر در سئو

سئو یا بهینه سازی سایت برای موتور های جست و جو یکی از مواردی است که می توان با تکیه بر آن مسیر طولانی رسیدن سایت به بازدهی را به پیشرفت های خوبی رساند. در واقع هدف ما از سئو این است که سایت خود را به درجه ای برسانیم که اطلاعاتی که ما در سایت خود قرار می دهیم، به عنوان یکی از پیشنهاداتی که کاربرانی که به دنبال محصولات می گردند از گوگل دریافت می کنند به آنها نمایش داده شود. در اینجا باید گفت که گوگل سایتی است که تمام تلاشش حفظ رضایت کاربران می باشد و به این صورت این موضوع که ما بتوانیم ویژگی هایی که گوگل می خواهد را برای وی فراهم کنیم تا در این رده حا بگیریم تبدیل به یکی از موضوعات مهمی شد که در مورد خیلی از سایت ها در اولویت قرار گرفت.

در واقع اهمیت این موضوع آنجا خود را نشان داد که نزدیک به 80 درصد از ترافیکی که در سایت شما وارد شده و از سایت خرید می کنند، ترافیکی است که از موتور های جست و جو وارد سایت شده اند. این ترافیک که ترافیک ارگانیک نام دارد از سانی تشکیل شده اند که به دنبال سرویس شما می گردند و جه بسا دقیقا دنبال همان محصول و خدمات شما باشند، اما شما را پیدا نمی کنند. وقتی که شما با استفاده از نتایج گوگل جلو چشم آنها باشید به راحتی از شما خرید خواهند کرد. پس اهمیت اینکه چه کار کنیم که گوگل ما را به بقیه نمایش دهد اینجا خود را به صورت کامل نشان خواهد داد.

عوامل موثر در سئو

در مورد رتبه بندی ها روش کاری گوگل این است که با استفاده از الگوریتم هایی که برای روبات ها و خزنده های خود تعریف کرده است، کل اینترنت را پیموده و بررسی می کند و به صفحات مختلف یک رتبه را در یک یا چند کلمه کلیدی اختصاص می دهد. به این کار که توسط خزنده ها یا همان Crawler های گوگل انجام می شود، ایندکس شدن گفته می شود.

الگوریتم های زیادی وجود دارند که می توانند این ارزیابی ها را انجام دهند و عوامل مختلفی در این ارزیابی ها مورد توجه آنها خواهد بود که در این میان دو مورد اصلی محتوای ارائه شده و همینطور ارجاعاتی که به مقاله داده می شود، از اولویت بسیار بالایی برخوردارند. البته موراد مختلف دیگری مانند سرعت سایت، استفاده از SSL و همینطور آپدیت محتوای سایت و به روز بودن سایت هم از ارزش بالایی برخوردارند اما دو مورد کیفیت محتوا و ارجاعاتی که دیگران به سایت می دهند از با ارزش ترین موراد در سئو می باشد.

اگر چند سال پیش به سراغ سئو می رفتید ارجاعات تنها گزینه ای بود که می توانست سایت شما را در مدت کوتاهی به اوج برساند و کار چندانی برای سئو وجود نداشت، صرفا این موضوع که شما برای سایت خود بک لینک می خریدرید کار شما را پیش می برد. اما با هوشمند شدن گوگل این موضوع رفته رفته رنگ و رخ خود را از دست داد. اما باید گفت که بک لینک ها و استفاده از ارجاعات به سایت شما هنوز هم جزو مهمترین عوامل باقی مانده است و بهتر است که به آن توجهی ویزه داشته باشید.

در صورتی که به امکانات بیشتری در خصوص سئو و عوامل موثر در آن نیاز دارید می توانید به سراغ مقاله سئو چیست بروید که این موارد را رد آن به صورت کامل بررسی کردیم. اما در مورد اینکه بک لینک چیست و چه کاری را برای ما انجام خواهد داد در ادامه به صورت مفصل صحبت خواهیم کرد.

 

بک لینک چیست

در پاسخ به این سوال که بک لینک چیست باید به صورت خلاصه و مختصر گفت تمامی لینک هایی که سایر سایت های دیگر به برگه و یا صفحه ای از سایت ما می دهند و در سایت خودشان سایت ما را معرفی می کنند بک لینک گفته می شود. این بک لینک ها در واقع به این معنی است که این سایت ها برای موراد مختلفی ما را به کاربران خود پیشنهاد می کنند و ارزشی که گوگل به این سایت ها می دهند هم از همین فلسفه می آید. در واقع گوگل یک پیشنهاد دهنده است و وقتی صفحه ای از سایت ما انقدر خوب باشد که بقیه سایت ها هم آن را پیشنهاد کنند گوگل هم آن را پیشنهاد خواهد کرد.

بک لینک چیست

البته کار اعتبارسنجی این پیشنهادات به همین راحتی ها نبوده و گوگل هر سایتی را به عنوان یک پیشنهاد دهنده خوب در نظر نمی گیرد و معیار های مختلف و پیچیده ای برای این کار وجود دارد. در خصوص اینکه روش اعتبار سنجی بک لینک چیست در ادامه صحبت می کنیم. اما در مورد لینک هایی که به صفحات مختلف سایت ما داده می شود باید گفت که در کل هز صفحه از سایت ما می تواند به وسیله دو نوع لینک مورد ارحاع قرار بگیرد که هر دو نوع آن برای ما اعتبار خواهد داشت.

نوع اول لینک های داخلی هستند که همان لینک هایی هستند که شما از سایت خودتان به صفحات مختلف لینک می دهید. به طور مثال وقتی که شما از یکی از مقاله هایی که روی سایت شما قرار دارد به یکی از محصولات لینکی را ایجاد می کنید، یکی از ارجاعات داخلی خوب برای سئو خواهد بود و روی سئو این محصول تاثیر گذار خواهد بود. در کنار لینک های داخلی که به صفحات ارجاع می دهند، بک لینک ها یا لینک های خارجی قرار دارند.

همانطور که در ابتدای این بخش در مورد پاسخ سوال بک لینک چیست گفتیم، این نوع از لینک ها از بیرون از سایت و از سایت های دیگر ب صفحات مختلفی از سایت ما ارجاع می دهند و می توانند اعتبار بسیار بالاتری را بسته به نوعی که دارند به صفحات سایت ما انتقال دهند. در این باره باید گت لینک هایی هم وجود دارد که ارجاع دهنده به گوگل اعلام می کند که این ارجاع یک ارجاع با ارزش نیست و این لینک را تایید نمی کند و اعتباری به آن نمی دهد. در خصوص اینکه این ویژگی از بک لینک چیست در بخش بعدی به صورت کامل صحبت خواهیم کرد و انواع بک لینک ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

بک لینک چیست

وقتی که شما به دنبال این موضوع باشید که بک لینک چیست قطعا به انواع مختلفی از بک لینک عل می کنید که می توانند دو نوع اساسی را شامل شوند، این دو نوع بسته به اینکه در کجا مورد استفاده قرار گرفته اند و چطور به گوگل معرفی می شوند می توانند ارزش های مختلفی را برای سایت شما داشته باشند.

بک لینک چیست

در صورتی که بخواهیم بگوییم انواع بک لینک چیست می توان به دو نوع اصلی لینک های فالو و لینک های نوفالو اشاره کرد که در ادامه هر یک را به صورت مفصل معرفی خواهیم کرد:

 

بک لینک های فالو یا Dofollow

این نوع از بک لینک ها مهمترین نوع بک لینک ها و با اعتبار ترین نوع بک لینک به شمار می رود. در واقع وقتی که شما یک بک لینک فالو از یک سایت دریافت می کنید، این سایت به صورت مستقیم شما را به عنوان یک منبع با ارزش تایید کرده است و به گوگل می گوید که این ارجاع یک ارجاع مفید بوده و در زمینه ای که صفحه آن سایت در مورد آن صحبت می کند، شما یک اعتبار خوب از این سایت میگیرید و مورد تایید این سایت می باشید.

در واقع این نوع از لینک ها همان لینک هایی هستند که در بک لینک های سئو به آن نیاز دارید و باید گفت که اعتبار مورد نیازی که می تواند رتبه سایت شما را ارتقا دهد، از این نوع می باشد. در این رابطه باید گفت موراد زیادی در میزان این اعتبار نقش دارند که می توان  به ارتباط موضوع این سایت با سایت شما و همینطور اعتبار سایتی که یان بک لینک ها را به شما ارائه می کند را در مورد این نوع از لینک ها معرفی کرد.

در مورد ساختار این نوع از لینک ها باید گفت وقتی که شما یک لینک عادی را در سایت خود قرار داده باشید این لینک ها به صورت لینک های فالو در نظر گرفته می شود. به اینصورت که گوگل لینک را بررسیی کرده و اعتباری که از صفحه شما به آن می رسد را به این لینک خواهد داد. به عنوان مثال لینک زیر را در نظر بگیرید:

<a href=”https://www.maralhost.com/dedicated-server”>سرور اختصاصی</a>

تک href ارائه شده در بالا یک لینک فالو را با متن سرور اختصاصی به صفحه این سرویس ایجاد می کند و در صورتی که در یک سایت این لینک قرار بگیرد یک بک لینک از این سایت برای این صفحه ایجاد خواهد شد. اما در مورد اینکه ساختار دیگر بک لینک چیست و لینک های نوفالو به چه صورتی کار می کنند باید گفت که با سرویسی متفاوت سر و کار داریم که در ادامه آن را هم به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

 

 بک لینک های نوفالو یا Nofollow

در صورتی که بخواهیم بگوییم این نوع از بک لینک چیست باید گفت که بک لینک های نوفالو در توابع بک لینک هایی هستند که به سایت دیگری اشاره کرده اما قبول نمی کنند که اعتباری که دارند را به آن سایت ها بدهند و در واقع به گوگل گفته می شود که این لینک را به عنوان یک لینک انتقال دهنده اعتبار در نظر نگیرد. رد خیلی از موارد ممکن است شما بک لینک هایی را ایجاد کنید که صرفا برای یک ارجاع ساده باشد و نخواهید که اعتباری به آنها تعلق بگیرد. در این حالت شما می توانید از لینک های خارجی به صورت نوفالو استفاده کنید.

بک لینک های نوفالو یا Nofollow

تفاوتی که این لینک ها با لینک های فالو دارند این است که در ساختار آنها یک المان به نام ارتباط یا همان Relation وجود دارد که این موضوع را که به صورت بدون اعتبار هستند، به صراحت به گوگل ارائه می کند. در مورد اینکه ساختار این نوع از بک لینک چیست می توان این نمونه را ارائه کرد:

<a href=”https://www.maralhost.com/dedicated-server” rel=”nofollow”>سرور اختصاصی</a>

همانطور که در کد هم مشخص است این لینک ها با استفاده از معیار rel می توانند به نوفالو تبدیل شده و در واقع این لینک ها آن ارجاع های مهمی که باید باشد نخواهند بود. در خصوص این لینک ها باید گفت که هر چند آنها ارجاعاتی را برای شما نخواهند داشت. اما تعادل بین لینک های نوفالو و لینک های فالو می توان نشانه درست بودن سئوی یک سایت باشد.

گوگل این موضوع را در نظر می گیرد و در صورتی که شما لینک های فالوی زیاید داشته باشید و از لینک های نوفالو خبری نباشد، اتفاقی که می افتد این است که سایت شما به عنوان یک سایت مشکوک به لینک سازی تلقی می شود و ممکن است صحت لینک های شما بررسی شده و در صورتی که این موضوع به گوگل ثابت شود سایت شما را جریمه خواهد کرد، و باید گفت کاهش رتبه و اعتباری که جریمه های لینک سازی برای شما دارد، می تواند سایت شما را برای مدت زیادی از کار بیندازد و جزو بدترین جریمه هایی است که گوگل روی نتایج جست و جوی یک سایت اعمال می کند.

با اطلاعاتی که تا اینجای کار در مورد بک لینک ها داده شد، اکنون می توانیم به این سوال ها که بک لینک چیست و به جه دردی می خورد، انواع بک لینک چیست و هر کدام چه کارایی ای دارند و این موضوع که اهمیت بک لینک ها برای سئو ما تا جه اندازه مهم خواهد بود پاسخ دهیم اما مورد دیگری که به آن اشاره کردیم هنوز برای ما گنگ و مبهم باقی مانده است و آن این است که عوامل اعتباری که بک لینک ها دارند کدامند.

 در ادامه در مورد این موضوع که عوامل اعتبار یک بک لینک چیست و بک لینک های ما باید چه شرایطی را داشته باشند تا اعتبار خوبی را به ما برسانند صحبت خواهیم کرد.

 

ارزش بک لینک ها چطور محاسبه می شود

حالتی را در نظر بگیرید که شما کسب و کار اینترنتی خود را گسترش داده و روی سایت خود محتوای خوبی را ارائه می کنید و مقدمات سئو را برای خود فراهم کرده اید. اکنون برای این که بتوانید به بازدهی خوبی برسید و نرخ کلیک خود را افزایش دهید(برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در مورد نرخ کلیک می توانید به سراغ مقاله نرخ کلیک چیست بروید). اینجا همان نقطه ای است که لینک سازی به صورت اصولی و با توجه به نکات مختلف می تواند به روند صعودی سایت شما کمک کند و یکی از کارهای مهم برای رشد سایت شما خواهد بود.

در صورتی که در مورد این لینک سازی ها کمی تحقیق کنید متوجه خواهید شد که سایت های زیادی وجود دارند که شما می توانید از آنها لینک های مختلف را تهیه کنید. این سایت ها می توانند از فروش بک لینک های کیلویی به صورت چند صد تایی که هیچ ارزشی برای شما ندارند و شما را اسپم می کنند تا رپورتاژ های دو سه لینکه که در سایت های معتبر منتشر شده و هزینه های زیادی را برای شما در پی دارند. اما شما بهتر است که به سراغ کدامیک از آنها بروید و از دام استفاده کنید!؟

ارزش بک لینک ها چطور محاسبه می شود

در پاسخ به این موضوع که معیار های ساخت اصولی و کاربردی بک لینک چیست می توانیم به یک عبارت مهم به نام EAT اشاره کنیم. EAT یا همان E-A-T در واقع یک سرواژه از سه معیار اصلی ای است که باید برای ساخت بک لینک ها آنها را در اولویت کار خود قرار دهید و به دنبال آنها باشید. این سه حرف در واقع نشان دهنده سه کلمه Expertise، Authoritativeness و Trustworthiness می باشد که در ترجمه می توان آنها را به صورت تخصص، با اصالت بودن و همینطور قابل اعتماد بودن ترجمه می شوند.

 

Expertise

در واقع وقتی که شما می خواهید در سایتی لینکی را درج کنید باید این سه مقدار را برای آن سایت مورد ارزیابی قرار دهید و ببینید که آیا این موارد در حوزه کاری شما وجود دارد یا خیر. اولین بخش از این سه مورد تخصص می باشد. در صورتی که بخواهیم بگوییم نکات مهم در بک لینک چیست اولین مورد این است که سایتی که به سراغ آن می روید در حوزه کاری شما باشد و تخصص شما رد یک راستا باشد. در صورتی که به یک سایت که در حوزه کامپیوتر فعالیت دارید برای یک سایت با موضوع بیمه بک لینک بگیرید، نباید انتظار اعتبار جندانی را برای سایت خود داشته باشید.

 

Authoritativeness

مورد بعدی که همان Authoritativeness یا اصالت می باشد در واقع به این موضوع اشاره دارد که محتوایی که دارد به شما بک لینک می دهد یکی از محتوا های شناخته شده و صفحات معتبر در زمینه کاری خود باشد. در صورتی که شما مورد اول را درست در نظر بگیرید می توان گفت که مورد دوم نیز جهت گیری خوبی دارد و معمولا مقالاتی که از سایت های مرتبط به شما لینک می دهند، از موضوعات مرتبط خواهند بود.

همینطور یکی دیگر از مواردی که می توان در مورد اصالت لینک به آن اشاره کرد، جایی است که لینک در آن واقع شده است، به فرض مثال یک صفحه و مقاله خوب که لینک سایت شما را در یکی از بنر های خود قرار داده است، ارزش و اعتبار کمتری را از لینک های داخل محتوا دارد و لینک هایی که در متن قرار گرفته اند می توانند مهم تر باشند. هز چند ممکن است این لینک ها ترافیک کمتری را برای شما به ارمغان بیاورد، ولی از نظر اعتبار سئو، لینک های درون متن بهتر عمل می کنند و تاثیر بالاتری را خواهند داشت.

شرایط Authoritativeness

 

Trustworthiness

مورد سوم یا همان Trustworthiness به این موضوع اشاره دارد که سایتی که در آن مطالب خود را منتشر می کنید تا چه اندازه قابل اعتماد بوده و کاربران آن را می پسندند و به عنوان یک مرجع می دانند. در این رابطه باید فگت که سایت هایی مانند ویکی پدیا و سایت هایی که گوگل از مطالب آنها به عنوان فکت هایی که در نتایج جست و جو نمایش می دهد، از این ویژگی برخوردار هستند. به طور مثال در صورتی که شما سوالی مانند آیا همه کلاغ ها سیاه هستند را از گوگل بپرسید، گوگل به صورت زیر به شما پاسخ خواهد داد:

 

مورد سوم یا همان Trustworthiness

 

در این حالت شما می توانید سایتی را مشاهده کنید که انقدر برای گوگل قابل اعتماد بوده است که بتواند آن را به عنوان حواب مطلق به ما معرفی کند. در صورتی که لینک سازی های خود را از چنین سایت هایی انجام دهید، می توانید نسبت به این موضوع که نتیجه آن را خواهید دید و بک لینک های شما معتبر خواهند بود مطمئن باشید.

در صورتی که دنبال نین سایت ها و مواردی برای لینک سازی هستید دو معیار PA یا همان Page Authority و DA یا Domain Authority که در واقع همان اعتبار صفحات و اعتبار دامنه هستند برای اینکار استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی این موضوع که بک لینک چیست و از آن مهمتر اینکه یک بک لینک موثر چیست و چه ویژگی هایی را به ما می دهد پرداختیم. به طور کلی می توان گفت تمامی لینک هایی که از دامنه های دیگر به سایت شما ارجاع می دهند و صفحه و برگه ای از سایت شما را معرفی می کنند لینک های خارجی یا همان بک لینک های سایت شما هستند. بک لینک ها به دو صورت فالو و نوفالو شناخته می شوند که نوع فالو آن می تواند اعتبار را از نظر سئو برای سایت شما فراهم کرده و در نوع نوفالو این اعتبار در بررسی های گوگل در نظر گرفته نخواهد شد.

در کل باید گفت این موضوع که شما از کجا و به چه صورتی بک لینک می گیرید و روش تهیه این انواع بک لینک چیست روی اعتباری که آنها برای شما دارند بسیار تاثیر گذار خواهد بود. معیار های اعتبار دامنه و اعتبار صفحه ای که به شما لینک می دهد می تواند تعیین کننده این باشد که آیا لینیک که می سازید می تواند برای شما مفید باشد یا خیر. در مجموع در مورد اینکه ارزیابی استفاده از بک لینک چیست باید گفت استفاده از آنها برای سئوی شما بسیار مفید است اما باید در بکارگیری صحیح آنها دقت لازم را داشته باشید و خیلی از معیار ها را در نظر بگیرید.

واکنش شما چیست؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1
برچسب‌ها:, , ,
تیم تولید محتوا

Author by : تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای مارال هاست در تلاش است بهترین و تخصصی ترین مطالب آموزش هاستینگ را با بهترین شیوه نگارش و به صورت کاملا کاربری به کاربران وب فارسی و مشتریان ارجمند مارال هاست ارائه نماید . رسالت ما ارتقای دانش حوزه تخصصی میزبانی وب در جامعه فارسی زبان می باشد .

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد‌شد.

مقاله ای اضافه کنید

پاسخ به این سوال توسط ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهدشد.

+ = ربات هستید یا انسان؟