Blazor چیست (بررسی کامل مزایا و معایب)

Blazor چیست (بررسی کامل مزایا و معایب)

وقتی که بخواهید طراحی یک سایت را شروع کنید، روش ها و شیوه های مختلفی برای شما وجود خواهد داشت. اما بیشتر این روش ها بر مبنای زبان برنامه نویسی PHP است که با استفاده از آن می توان مطمئن بود که توابع مورد نیاز و همینطور امکانات و مولفه هایی که برای یک وبسایت لازم است در اختیار شما قرار می گیرد. اما این به این معنی نیست که سایر پلتفرم ها نمی توانند کاری برای شما انجام دهند. در این مقاله قصد داریم که به معرفی یکی از فریم ورک های کاربردی که برای کار با زبان های سمت مایکروسافت یعنی ASP و همینطور فریم ورک .NET ارائه شده است بپردازیم و با هم ببینیم که Blazor چیست و چه ویژگی ها و قابلیت هایی را به ما خواهد داد.

قبل از اینکه به صورت موردی به این موضوع که فریم ورک Blazor چیست بپردازیم لازم است کمی در مورد فریم ورک ها صحبت کنیم و ببینیم که اصلا چرا برای ساخت یک وب سایت اینترنتی باید به سراغ یک فریم ورک برویم و آیا این چاروب ها دست و پاگیر نخواهند بود.

 

فریم ورک چیست و چه کاری را برای ما انجام می دهد

اگر نگاهی به روش هایی که برای طراحی و ساخت برنامه ها از آنها استفاده می شود بیندازید قطعا متوجه این موضوع خواهید شد که این روش ها تغییرات زیادی را داشته اند. در گذشته وقتی برنامه ای در دستور کار ساخته شدن قرار می گرفت، برنامه نویسان مختلف روش های مختلفی را برای این کار داشتند و این امر باعث افزایش پیچیدگی می شد و بعضا مشکلاتی در برنامه پدید می آمد. البته خیلی از این روش ها و راه ها نیز موثر بوده و برنامه های خوبی ساخته می شد.

اجتماع این روش های خوب در کنار هم و استفاده از آنها به صورت یک اصل کم کم باعث شد تا الگوهای طراحی و همینطور کامپوننت های Reusable یا همان مولفه های قابل استفاده مجدد پدید آیند. کدهایی که یک بار نوشته شده و چند بار مورد استفاده قرار می گرفتند. این مولفه ها کم کم گسترده تر شده و کتابخانه ها را به وجودآوردند. کتابخانه ها مجموع فایل ها و توابعی بودند که برنامه نویسان می توانستند برای کار های خود از آنها استفاده کنند و به کارگیری این ماژول ها می توانست با جلو بردن کار باعث افزایش سرعت و جلوگیری از اختراع دوباره چرخ بشود.

 

فریم ورک چیست

کم کم روش ها نیز مانند ماژول ها سیستماتیک شد و الگوهای طراحی به وجود آمدند. الگوهای طراحی روش هایی بودند که به صورت ثابت می توانستند در راه اندازی یک برنامه خاص به برنامه نویسان کمک کنند. از معروف ترین و مهمترین این الگوها می توان به برنامه نویسی MVC اشاره کرد که سه مولفه نرم افزاری مدل، نما و کنترلر را به کار می گرفت و یکی از اصلی ترین المان ها در طراحی سایت به شمار می آمد. ترکیب الگوهای طراحی ای مانند MVC و ماژول های آماده و کتابخانه هایی که می توانستند این ماژول ها را ارائه کنند باعث پیدایش عنصری به نام فریم ورک شد.

فریم ورک در لغت به معنی چارچوب است. به این صورت که شما برای طراحی یک سایت و یا ساخت یک برنامه کامپیوتری می توانید با استفاده از یک زبان برنامه نویسی خاص مانند PHP و دنبال کردن مسیری که الگوهای یک فریم ورک برای شما تعیین می کنند و ماژول ها و امکاناتی که فراهم می کنند، یک محصول نرم افزاری را به سادگی ارائه کنید.

اگر دقت کرده باشید وقت صحبت از طراحی سایت و فریم ورک های آن به میان می آید معمولا اولین گزینه هایی که معرفی می شوند مربوط به زبان PHP هستند که به عنوان مثال می توان از آنها فریم ورک های سیمفونی، لاراول و فریم ورک Yii را نام برد که در مقاله های لاراول چیست، سیمفونی چیست و فریم ورک Yii چیست به بررسی این فریم ورک ها پرداختیم و دیدیم که چه کارهایی از آنها ساخته است. اما باید گفت که PHP تنها زبان ارائه کننده این فریم ورک ها نیست و مایکروسافت نیز برای زبان ها و استاندارد های خود کارهایی کرده است و دست روی دست نگذاشته است.

یکی از این فریم ورک ها که زیر مجموعه فریم ورک بزرگ .Net می باشد Blazor نام دارد و در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

 

Blazor چیست

برای اینکه بتوانیم به صورت کامل به بررسی این مورد که Blazor چیست بپردازیم لازم است که کمی در مورد فریم ورک بالادستی آن یعنی .Net صحبت کنیم و ببینیم که این فریم ورک چیست و چه کارهایی را می تواند برای ما انجام دهد. .NET را می توان یک گام بزرگ برای مایکروسافت دانست که در آن محصول خود را به سمت اوپن سورس هدایت کرد و برای بار اول در این مقیاس وارد این دنیای بزرگ و بی انتها از برنامه نویسی شد.

ساخته برنامه ها و سایت ها با زبان های سمت مایکروسافت در ایران یک امر متداول بود که با استفاده از پلتفرم ASP و زبان محبوب C# این اتفاق می افتاد و بیشتر کاربرد خود را مدیون این فرهنگ بود که برنامه نویسان ایرانی خود را درگیر کپی رایت نمی کنند و همینطور کرابران هم برای لایسنس ها مگر در مواقع حساس ارزشی قائل نیستند، پس برنامه نویس از هر آنچه که لازم باشد به بهترین شکل برای رشد برنامه خود استفادهمی کند. اما باید بگوییم که این زبان های به ظاهر محبوب در جهان حرفی برای گفتن نداشتند و انحصاری نگه داشتن این پلتفرم باعث شده بود که همه توانایی های آن ادعایی بیش نباشد. 

مایکروسافت گامی بزرگ برای اثبات ادعای خود برداشت و در دومین تجربه Open Source کار کردن خود .NET را که بزرگترین بسته نرم افزاری و پلتفرم مایکروسافت به حساب می آمد را به همراه IDE معروف خود یعنی Visual Studio به صورت رایگان ارائه کرد. اولین تجربه اوپن سورس مایکروسافت به زمان انتشار TypeScript باز می گردد که یک سینتکس برای استفاده از جاوا اسکریپت است و البته به پیشرفت های خوبی از نظر کاربرد دست پیدا کرده است اما در بعضی از موراد سختی های خود را دارد و کار با آن ظرافت هایی دارد که ممکن است در ابتدای کار برنامه نویس را کمی سر در گم کند.

در پاسخ به این سوال که Blazor چیست باید بگوییم یک فریم ورک است که به شما این امکان را می دهد تا یک سایت اینترنتی را با استفاده از زبان C# و پلتفرم ASP.NET به صورت کامل طراحی کرده و تمامی امکانات لازم برای این کار را در اختیار شما قرار می دهد. در واقع در پاسخ به این سوال که رسالت اصلی Blazor چیست باید بگوییم قرار است نقش یک ارائه دهنده خدمات به تولیدکنندگان وب را برای مایکروسافت بازی کند و تا اینجای کار را هم توانسته عملکرد خوبی را از خود به نمایش بگذارد و امکانات خوبی را به برنامه نویسان خود ارائه کند.

 

فریم ورک Blazor چیست

 

اکنون که می دانیم در واقعیت Blazor چیست و چه کاری را انجام می دهد بهتر است که یک تعریف کتابی و تخصصی هم از آن ارائه کنیم. برای این تعریف که Blazor چیست می توانیم بگوییم یک فریم ورک رایگان و اوپن سورس که به برنامه نویسان این امکان را می دهد که با استفاده از زبان های C# و همینطور HTML برنامه های وب را بسازند و توسط مایکروسافت ارائه شده و پشتیبانی می شود. اگر بخواهیم بگوییم تاریخچه Blazor چیست و از چه زمانی سر و کله اش پیدا شده است باید به سه سال پیش یعنی سال 2018 اشاره کنیم که این برنامه به .NET ملحق شد و سورس کد آن در گیت هاب منتشر گردید.

اکنون که می دانیم Blazor چیست و چگونه روی کار آمده است بهتر است کمی در مورد این موضوع که تمرکز آن روی چه چیزی  است هم صحبت کنیم.

 

SPA، مهمترین هدف Blazor

در بخش قبلی دیدیم که Blazor چیست و قرار است چه نقشی را در استراتژی های مایکروسافت بازی کند. اکنون نوبت به این رسیده است که به بررسی این موضوع بپردازیم که قرار است این کار را با استفاده از چه تکنیک هایی انجام دهد. در واقع هدفی که Blazor برای آن رشد و تکامل پیدا کرده است این است که بتواند UI یک سایت را بر اساس پایه های .NET طراحی کند. اگر بخواهیم بگوییم که جزئیات کار Blazor چیست باید به این موضوع اشاره کنیم که قرار است کاری مانند Angular و React انجام دهد و کتابخانه های مورد نیاز را برای Single Page Application ها را در اختیار برنامه نویسان قرار دهد.

البته تفاوت هایی در مورد روند کار Blazor با این کتابخانه های بزرگ وجود دارد و آن این است که در آخر قرار نیست این کدها به Java Script ترجمه شود. روند کار در Blazor به این صورت است که شما برنامه نویسی را با استفاده از کد های C# انجام می دهید و این کد ها در آخر به وب اسمبلی ترجمه می شود. این کد های وب اسمبلی این امکان را خواهند داشت که در مرورگر کاربر نهایی و یا دستگاهی که روی آن نصب می شوند مورد استفاده قرار گیرند و به صورت کامل اجرا بشوند.

اکنون که می دانیم Blazor به چه صورت کار می کند لازم است تا بیشتر با انواع آن آشنا شویم و باید بدانیم که این فریم ورک از فریم ورک هایی نیست که صرفا یک روش را در اختیار برنامه نویسان قرار دهد. در ادامه به بررسی کامل این موضوع که انواع مختلف Blazor چیست خواهیم پرداخت.

 

انواع Blazor چیست

یکی از مهمترین اصولی که در زمان طراحی یک فریم ورک دنبال می شود این است که اگر تغییراتی در ساختار ایجاد شود، چه بهینه سازی هایی می تواند روی محصولات نهایی ایجاد شود و فریم ورک در چه صورت بهتر عمل می کند. این تفکر ممکن است باعث شود که تغییراتی روی ساختار فریم ورک اعمال شود و بعضا انواع و ورژن های مختلفی از فریم ورک ایجاد شود که بیشتر به حالت Mode معرفی می شوند و شامل روش های جدا برای استافده از کتابخانه ها هستند. Blazor یکی از سیستم هایی است که این اتفاق روی آن افتاده است.

به طور کلی می توانیم بگوییم که دو ویرایش مختلف از Blazor وجود دارد که برنامه نویسان باید با توجه به نیازی که دارند و محصول نهایی که می خواهند تولید کنند از نسخه مناسب و ویژگی های Blazor مناسب خود استفاده کنند. در پاسخ به اینکه انواع Blazor چیست می توان به این موارد اشاره کرد:

 

Blazor Server

اولین نسخه ای که در پاسخ به سوال Blazor چیست می توان به آن اشاره کرد نسخه سرور است. وقتی که شما با استفاده از این نسخه برنامه های خود را بنویسید کلیه برنامه ها روی کدهای ASP.NET Core میزبانی می شود که با فرمت و سینتکس Razor قابل دسترسی می باشد. برنامه هایی که با استفاده از این نسخه از Blazor نوشته می شوند می توانند به راحتی با Thin Client ها کار کنند و تمامی بخش های پردازشی روی سرور انجام می شود. البته این موضوع باعث می شود تا منابع سرور مصرف شود اما می توانید از این موضوع که کلاینت های شما در کمترین حالت منابع توانایی استفاده از این سیستم را دارند خود می تواند نقطه قوت بزرگی برای شما باشد.

 

انواع Blazor چیست

 

 

Blazor WebAssembly

در مورد اینکه کارکرد این بخش از فریم ورک Blazor چیست باید بگوییم که در اینجا شما صفحه هایی را به صورت SPA خواهید داشت و به این صورت کار خواهند کرد که این صفحه ها روی کلاینت شما دانلود شده و بعد از آن مرورگر وب آنها را برای شما ران خواهد کرد. در این حالت کار به این صورت دنبال خواهد شد که تا زمانی که صفحه به طور کامل روی سیستم شما نیامده است چیزی به کاربر نمایش داده نمی شود.

این مورد هم می تواند خوب باشد و هم بد. خوبی آن از این نظر است که وقتی صفحه به کاربر نمایش داده می شود صفحه کامل و آماده به کار است و کاربر به راحتی می تواند از آن استفاده کند. اما اگر بخواهیم بگوییم که جنبه بد این بخش از Blazor چیست باید گفت که در صورتی که مدت زمان زیادی برای دانلود صفحه طول بکشد، کاربر ممکن است صفحه را ترک کند و هرگز کار به آنجایی که باید از برنامه استفاده شود نکشد. به طور معمول می توانیم بگوییم که استفاده از این نوع برنامه نویسی داستان های خود را به همراه دارد و بستگی به سیاستی دارد که شما برای سایت خود در نظر خواهید داشت.

اما در مورد کیفیتی که کار با این برنامه ها ارائه می کنند می توان گفت که با یکی از کمترین زمان های پاسخدهی یا همان Response Time سروکار داریم و اینگونه سیستم ها به راحتی می توانند پردازش ها را با استفاده از منابع سیستم انجام دهند و یک کیفیت خوب را در اختیار کاربران خود بگذارند. با توجه به قابلیت های ویژه ای که این مورد می تواند ایجاد کند، Blazor می تواند یک پتانسیل خوب را برای تولید برنامه های PWA داشته باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.

 

Blazor PWA، پروژه جدید مایکروسافت

یکی از امکانات ایده آل برای طراحی برنامه های وب استفاده از مکانیزم PWA یا همان برنامه های وب پیش رونده و Progressive Web Application ها هستند که در سال  2015 توسط گوگل ارائه شدند. در این نوع از برنامه ها یک ویژگی بزرگ وجود داشت و آن این بود که برنامه های وب و سایت ها این امکان را داشتند که دقیقا مانند یک برنامه نصب شده روی سیستم اجرا شوند و حتی از امکانات و منابع سیستم نیاز برای پردازش استفاده کنند.

یکی از ویژگی هایی که برنامه های نصب شده یا همان برنامه های نیتیو داشتند و به عنوان یک نقطه قوت و برتری نسبت به وب اپلیکیشن ها به حساب می آمد، وجود قابلیت های خوبی برای بهره مندی از امکانات سخت افزاری مانند دوربین و نوتیفیکیشن ها بود که این نوع از برنامه ها توانستند از شیوه هایی استفاده کنند که این قابلیت برنامه های نیتیو را نیز بدست بیاورند. همینطور قابلیت استفاده از سرویس ورکر که به برنامه PWA این امکان را می دهد که یک هشته پردازشی را ایجاد کند و از منابعی مانند رم و سی پی یو سیستم کلاینت استفاده کند، یکی از ویژگی هایی است که در پاسخ به قابلیت های نوع PWA از Blazor چیست می تواند مطرح شود.

اما اگر بخواهیم بگوییم که مهمترین ویژگی در مورد برنامه های PWA روی Blazor چیست باید به امکان استفاده از Application Shell اشاره کنیم که مایکروسافت در حال گسترش آن است و به این برنامه ها اجازه می دهد که با یک قالب خاص روی کلاینت نمایش داده شوند. بعضا این قالب ها امکان تغییر رنگ بندی و تم رنگ و همینطور فونت را نیز دارند. در مقاله PWA چیست به صورت کامل به ویژگی ها و مزایایی که این برنامه ها می توانند داشته باشند پرداخته این و جهت اطلاعات بیشتر می توانید به آن مراجعه کنید.

 

نسل جدید Blazor چیست

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی اینکه Blazor چیست و این فریم ورک قرار است چه کاری را برای ما انجام دهد پرداختیم. به صورت کلی می توان در پاسخ به این سوال که فریم ورک Blazor چیست گفت که این فریم ورک حاصل تلاش های مایکروسافت برای داشتن یک فریم ورک قوی برای برنامه های تحت وب است. انواع فریم ورک Blazor در این مقاله بررسی شد و دیدیم که نقشه مایکروسافت برای آینده Blazor چیست و چگونه برای گسترش آن در حال پیاده سازی امکانات PWA روی این فریم ورک می باشد. روی هم رفته می توان با توجه قابلیت وب اسمبلی این فریم ورک را یک گزینه ایده آل برای برنامه نویسان C# دانست که به راحتی می توانند برنامه های تحت وب را با استفاده از آن پیاده سازی کنند.

 

واکنش شما چیست؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1
برچسب‌ها:, , ,
تیم تولید محتوا

Author by : تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای مارال هاست در تلاش است بهترین و تخصصی ترین مطالب آموزش هاستینگ را با بهترین شیوه نگارش و به صورت کاملا کاربری به کاربران وب فارسی و مشتریان ارجمند مارال هاست ارائه نماید . رسالت ما ارتقای دانش حوزه تخصصی میزبانی وب در جامعه فارسی زبان می باشد .

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد‌شد.