CMS چیست ؛ بررسی سیستم مدیریت محتوا

CMS چیست ؛ بررسی سیستم مدیریت محتوا

استفاده از اینترنت یکی از کارهای نسبتا ساده است. یک کانکشن و اتصال به اینترنت برقرار کنید، مرورگر خود را باز کنید، آدرس سایت را وارد کرده و اینتر را بزنید. دنیا از قاب نمایشگر شما به نمایش در خواهد آمد. اما این دنیای رنگین و پر های و هوی راه درازی را طی کرده تا به این مرحله رسیده است. در بین این مسیر مواردی بوده اند که به گسترش آن کمک بسیار بزرگی کرده اند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد یکی از اصلی ترین این موارد که رشد اینترنت و وب را تا اندازه قابل توجهی بالا میبرد و می تواند یک گزینه ایده آل برای همه کسانی باشد که می خواهند یک سایت را به راحتی راه اندازی کنند، می پردازیم. پاسخ به این سوال که سیستم مدیریت محتوا یا همان CMS چیست موضوع اصلی مقاله ما خواهد بود.

اما قبل از پرداختن به این مورد که CMS چیست و سیستم مدیریت محتوا دقیقا چه سیستمی است بهتر است کمی بیشتر با وب و محتوای وب آشنا شویم.

 

مدیریت محتوای وب

محتوای وب چیست، سوالی است که شاید ذهن خیلی از ما را مشغول کرده باشد و معمولا هم پاسخ های نادرستی به آن داده می شود. اگر بخواهیم یک تعریف کتابی از محتوای وب ارائه کنیم می توانیم بگوییم محتوای وب در واقع تمام آن چیزی است که بعد از زدن کلید اینتر تا لود شدن کامل صفحه به شما نشان داده خواهد شد. این محتوا می تواند از روی یک هاست وردپرس و یا سرور مجازی برای شما بارگذاری شود و به نمایش در آید. اما آنچه اهمیت دارد این است که تمامی آنچه که خواهید دید، محتوا محصوب می شود. چه با هدف فروش باشد و یک صفحه محصول، چه یک مقاله آموزشی.

بر خلاف تصور عامه که محتوای وب سایت دقیقا مطالب و یا تصاویری است که ارائه می کند باید گفت محتوا یا Content در وب به تمامی مواردی که توسط سایت ارائه می شود اطلاق می گردد. تمامی کد ها، تصاویر، بنر های چشمک زن رنگارنگ و همینطور متن های ساده ای که در یک سایت اینترنتی قرار دارند بخشی از محتوای سایت در نظر گرفته می شوند. اما وقتی صحبت از مدیریت محتوای وب به میان می آید ما در مورد چه چیزی قرار است صحبت کنیم!؟

مدیریت محتوای وب

منظور از مدیریت محتوای وب این است که تعیین کنیم سایت ما چه چیزی را و به چه صورتی ارائه کند. در این حالت ما با جنبه هایی از طراحی سایت طرف هستیم. بدیهی است وقتی سایتی طراحی و ساخته می شود، صرفا یک تصویر ایستا و ثابت تحویل مشتری نمی گردد. شما باید این امکان را داشته باشید که آنچه که روی سایت شما وجود دارد را تغییر داده و ویرایش کنید. اما دسترسی این ویرایش از کجا به شما داده خواهد شد!؟ بخش مدیریتی یک سایت این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد.

در سیستم های قدیمی که سایت ها به صورت ایستا طراحی می شدند، موارد کمی برای تغییر وجود داشت. اما امروزه با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا می توان یک سایت را در کمتر از یک روز به طور کامل به هم ریخت و قیافه آن را به طور کلی تغییر داد. برای آنکه به بخش مدیریت وب سایت راه پیدا کنید روش های مختلفی وجود دارد که بسته به اینکه از چه سیستمی استفاده کنید می تواند برای شما متفاوت باشد. وقتی به کنترل پنل مدیریتی وارد شوید قابلیت های معمول مانند مدیریت فایل ها و تصاویر سایت، مدیریت محتوای داخلی یک پیج، تغییر عناصر ظاهری آن، و سایر ویرایش های مورد نیاز برای سایت را در اختیار خواهید داشت.

در واقع هر سایتی برای خود یک مکانیزم دارد که می تواند محتوایی که ارائه می کند را مدیریت کرده و آن را تغییر دهد. این مکانیزم به طور مجتمع سیستم مدیریت محتوا خوانده می شود. البته در بخش بعد وقتی که ببینیم CMS چیست، متوجه خواهیم شد که یک سیستم مدیریت محتوا عملکرد وسیع تری خواهد داشت.

 

CMS چیست

در بخش قبلی دیدیم که محتوای وب سایت چیست، مدیریت محتوا به چه معناست و مکانیزمی که برای مدیریت محتوا پیشنهاد می گردد چگونه عملکردی خواهید داشت. اکنون وقت آن رسیده است که ببینیم CMS چیست.

CMS یک سرواژه از Content Management System است که ترجمه دقیق آن برابر سیستم مدیریت محتوا است که بعضا به صورت سامانه مدیریت محتوا نیز معرفی می گردد. در بخش قبل گفتیم که وقتی سایتی طراحی می شود باید پنل کاربری خاصی را برای مدیریت محتوای آن در نظر بگیریم. اما اگر حقیقت را بخواهید طراحی سایت با یک پنل کاربری اصلا کار ساده ای نیست و شاید روز ها وقت بگیرد تا یک سایت با این روش ایجاد شود.

 

سیستم مدیریت محتوا چیست

 

بر اساس همین نیاز برنامه نویسان به یک رویکرد اصلی در برنامه نویسی روی آوردند. ” یک بار بنویس و چند بار استفاده کن “. این روش به برنامه نویسان و طراحان این قابلیت را می داد که وقتی از ماژول هایی برای طراحی یک سایت استفاده می کنند که یک پنل کاربری را در اختیار مدیر و صاحب امتیاز سایت قرار می دهد، برای سایر سایت هایی که طراحی می کنند نیز استفاده کنند. این امر باعث شد تا پایه های ثابتی به وجود آید که سایت بر روی آنها شکل بگیرد. این پایه ها را می توان به عنوان نسخه های اولین سیستم مدیریت محتوا معرفی نمود.

بعد از گذشت مدت کمی از شروع طراحی وب این مکانیزم ها به صورت مجتمع تبدیل به برنامه هایی خاص شدند و با توجه به محبوبیت آنها و اینکه سایت را در سریع ترین زمان ممکن و با راحت ترین روش های دسترسی راه اندازی می کردند، خیلی از شرکت های بزرگ به این نتیجه رسیدند که استفاده از این برنامه ها به عنوان یک هدف منسجم به منظور ارائه خدمات به طراحان وب می تواند یک فرصت ایده آل برای کسب درآمد باشد.

پس این تکنیک برنامه نویسی ساده که از پایه های یک بار نوشتن و چند بار استفاده کردن ایجاد شده بود تبدیل به یک تجارت بزرگ شد که اکنون ما آن را به صورت یکی از بزرگترین و کار راه انداز ترین المان های وب یعنی عنوان CMS می شناسیم، که نقشی بسیار پر رنگ در گسترش وب دارد. شاید این سوال پیش بیاید که در تکامل وب و کیفیت وبسایت ها نقش CMS چیست !؟

 

نقش CMS در گسترش وب

وقتی شما سیستمی داشته باشید که بتواند ساختار یک وبسایت را به سادگی پیاده سازی کرده و خیلی راحت این کار را برای شما انجام دهد، این امکان را خواهید داشت که تمرکز خود را روی سایر موارد معطوف کنید. به عنوان مثال یک پروژه را در نظر بگیرید که شما 20 روز وقت دارید تا آن را تحویل دهید، اگر قرار باشد که از این 20 روز، 16 روز را صرف ساخت موارد پشت صحنه و کدهای سایت کنید، در مدت باقیمانده نمی توانید به مواردی که برای بالا بردن تجربه کاربری و یا زیباسازی فضای سایت خوب است بپردازید.

 

نقش CSM در گسترش وب

 

اگر بخواهیم بگوییم که نقش CMS چیست باید بگوییم با ورود این سیستم به طراحی وب وقت شما از 4 روز به 16 روز افزایش یافت، و بخش اعظم وقت خود را به جای نوشتن کدها و تست آنها برای بررسی راه ها و روش های طراحی وب سایتی که بتواند بازدهی خوبی را داشته باشد اختصاص دهید.

البته مواردی دیگری نیز وجود دارد که می توان در پاسخ به سوال مزایای CMS چیست مطرح کرد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. اما اکنون نوبت به آن رسیده است که ببینیم ساختار CMS به چه صورت است.

 

بررسی ساختار CMS

اگر بخواهیم بگوییم ساختار اصلی CMS چیست و بر چه پایه ای استوار است می توانیم بگوییم یک سیستم مدیریت محتوا ساختاری شبیه به یک برنامه کامپیوتری دارد، که یک هسته اصلی برای اجرای کد ها و ذخیره سازی ماژول ها داشته و دو سیستم و مکانیزم جدا نیز برای مدیریت محتوا به صورت مدیریتی و نمایش محتوای تنظیم شده به کاربرای و مراجعین را خواهد داشت.

با توجه به این صحبت ها اگر بخواهیم بگوییم که اجزای CMS چیست می توانیم این موارد را نام ببریم:

 

هسته CMS

در بیشتر سیستم های مدیریت محتوای موجود این هسته به صورت یک کد نوشته شده با یک زبان نزدیک به سطح ماشین که عملکرد خوبی دارد می باشد. به عنوان مثال CMS محبوب WordPress هسته ای نوشته شده با PHP دارد که مسئولیت اجرا و همینطور مدیریت سایت را بر عهده خواهد داشت.

 

پروفایل مدیریت محتوا

بخشی از CMS که از آن به عنوان برنامه کاربردی مدیریت محتوا یا Control management applicant نام برده می شود، یک کنترل پنل حرفه ای برای مدیریت محتوا را به کاربران سطح مدیریت ارائه می کند که می توانند در آن مطالبی که در سایت آنها نمایش داده می شود را مدیریت کنند. این بخش در اصطلاح CMA نامیده می شود.

 

بررسی ساختار CMS

 

ماژول های تحویل محتوا

تا این جای کار دیدیم که این ساختار یک هسته برای اجرا و یک پروفایل برای مدیریت دارد، پس تنها جزء باقیمانده مسئول تحویل داده ها و نمایش آنها به کاربر خواهد بود. Control delivery applicant یا همان CDA این مسئولیت را برعهده خواهد داشت و وظیفه این بخش است که تکمیل کننده هدف CMS که همان ارائه یک سایت با کیفیت و ایجاد یک تجربه کاربری خوب است را به مراجعان است را به انجام برساند.

در واقع CDA تمام آن چیزی که شما از سایت می بینید را ساخته و در اختیار شما قرار می دهد. همینطور مدیریت محتوا و نوع نمایش را به صورت ریسپانسیو بر عهده دارد. این المان است که سایت شما را به صورت صحیح و سالم به مراجعین نشان می دهد.

 

روش کارکرد CMS چیست

حالا که دیدیم CMS چیست و عناصر تشکیل دهنده آن چه هستند نوبت به آن رسیده است تا در مورد اینکه روش کارکرد CMS چیست و چه مکانیزم و قابلیت هایی را برای ارائه یک خدمات یکپارچه مورد استفاده قرار می دهد. وقتی که شما برای مدیریت سایت خود از یک CMS استفاده می کنید، باید این را بدانید که در رابطه با کاربران سایت رویکرد CMS چیست !؟

CMS به طور کلی سه نوع برخورد با یک کاربر می تواند داشته باشد:

کاربر عادی: این نوع از کاربران صرفا ارائه کنندگان هستند و صرفا با دسترسی به بخش CDA می توانند آنچه که برای آنها ارائه شده است را مشاهده کنند.

کاربران ویژه(VIP): در این دسته، کاربرانی قرار دارند که همچنان به CDA دسترسی داشته، اما یک پنل کاربری هم در اختیار آنان قرار می گیرد و معمولا سرویس ها و محتوایی که در اختیار آنها قرار خواهد گرفت، بیشتر از کاربران عادی است. همینطور این کاربران ممکن است دسترسی هایی را برای ویرایش قالب ظاهری و آنچه که خودشان مشاهده می کنند داشته باشند.

کاربر مدیر: این نوع از کاربران علاوه بر محتوای سایت و استفاده از بخش CDA می توانند به بخش CMA نیز دسترسی داشته و بر اساس دسترسی هایی که توسط Super Admin و یا طراح سایت ایجاد شده است، کار ویرایش اطلاعات را انجام دهند.

 

روش کارکرد CMS

در دو سطح اول کاملا مشخص است که رویکرد برخورد با کاربران توسط CMS چیست و محتوای سایت صرفا جهت استفاده در اختیار آنان قرار خواهد گرفت. اما در مورد کاربران مسئله به اینجا ختم نخواهد شد. در بخش کاربران مدیر، CMS سه قابلیت اصلی و جداگانه را در اختیار خواهد گذاشت:

  1. ایجاد محتوا
  2. ویرایش محتوا
  3. انتشار محتوا

با این سه قابلیت یک کاربر مدیر می تواند تمامی موارد مربوط به سایت را مدیریت کرده و هم صفحات و هم مقالات را بنا برنیاز و استراتژی های کاری سایت تغییر دهد. در ایجاد محتوا معمولا از تکنیک های مختلفی استفاده می شود. شما هم می توانید به صفحه سازهایی مانند Composer و Elementor دسترسی داشته باشید و سایت را به صورت بصری بسازید. هم به ویرایشگر هایی مانند ویرایشگر کلاسیک و یا گوتنبرگ دسترسی داشته باشید که می توانید با استفاده از یک ویرایشگر متنی هر آنچه را که می خواهید بسازید.

برای ویرایش محتوا نیز به همین روال عمل می شود. خیلی از صفحات گرافیکی سایت ها که توسط صفحه سازهایی مانند Elementor طراحی شده اند می توانند تا ریزترین جزئیات تغییر داده شوند. CMS به شما این امکان را می دهد که سایت خود را به گونه ای شخصی سازی کنید که هیچ چیزی از قلم نیفتد.

برای انتشار مطالب نیز می توانید این کار را به صورت درجا و در لحظه انجام دهید یا تاریخ و ساعت آن را برنامه ریزی کنید! شما این امکان را خواهید داشت تا تمامی این تغییراتی را که اعمال می کنید به صورت منظم و در ساعات خاصی به انجام برسانید. این نظم در ارائه محتوا در ساعات مختلف می تواند هم موجب بهبود وضعیت سئو و هم منظم جلوه دادن برنامه کاری شما برای مخاطبانتان شوند و بدانند که در چه زمان هایی باید از طرف شما منتظر مطالب جدیدی باشند.

 

دسته بندی انواع مختلف CMS چیست

در بخش های قبل دیدیم که CMS چیست، از کجا آمده است، چه نیازی را پاسخ می دهد و حتی این موضوع که روند کاری CMS چیست و چه اصولی را دنبال می کند را با هم بررسی کرده ایم. اکنون نوبت به آن رسیده است که ببینیم چه انواع مختلفی از CMS وجود دارند و کاربرد هر کدام از آنها چیست. به طور کلی می توان سیستم مدیریت محتوا را به دو بخش مدیریت محتوای وب و مدیریت محتوای سازمانی تقسیم نمود. در ادامه به توضیح هر کدام از این موارد می پردازیم.

 

سیستم مدیریت محتوای وب

همانطور که از نام این سیستم مدیریت محتوا پیداست، این نوع از CMS ها ایجاد شده اند تا به شما امکان تولید یک وبسایت کامل را بدهند. با استفاده از این امکان شما قادر خواهید بود تا یک سایت کامل را برای هر منظوری که یک وبسایت اینترنتی می تواند فعالیت کند بسازید و طراحی کنید. اگر بخواهیم بگوییم که محبوبترین انواع این CMS چیست میتوانم به سیستم هایی مانندWordPress ، Magento، Joomla و همینطور Drupal اشاره کنیم.

یک سایت ساز کامل برای ایجاد یک وبلاگ، یک سایت فروشگاهی، یک سایت اطلاع رسانی و رسمی، و یا حتی یک شبکه اجتماعی کوچک از مواردی هستند که می توانید آنها را به راحتی با این نوع از CMS ها بسازید. البته برای نیاز های سنگین تر و سازمانی بهتر است به سراغ دسته دوم بروید.

دسته بندی انواع CMS

 

سیستم مدیریت محتوای سازمانی

این نوع از سیستم های مدیریت محتوا طراحی شده اند تا بتوانند نیاز های یک سازمان را برای روابط درون سازمانی و یا حتی برقراری ارتباط و تعامل با مشتریان برطرف کنند. در این سیستم های مدیریت محتوا هدف مدیریت ارتباطات درون سازمانی براساس تسک ها و کارهایی است که باید در سازمان انجام گیرد.

سیستم های بزرگ و مجتمعی که می توانند قابلیت های ERP را برای شما پیاده سازی کنند نمونه ای از این سیستم ها هستند. همینطور شما با استفاده از بعضی از این سیستم ها مانند WHMCS می توانید برای کاربران سایت خود یک بخش کاربری حرفه ای را ترتیب دهید و تمامی خدماتی را که به یک کاربر ارائه می کنید در این بخش ارائه نمایید. معمولا این سیستم های مدیریت محتوا برای استفاده بهتر، راحت تر و ملموس تر در کنار یک سیستم مدیریت محتوای وب ارائه می شوند که بتوان از طریق بستر اینترنت و دقیقا مانند یک سایت وارد این نوع از سیستم ها شد.

خیلی از سایت های بزرگ هستند که به محض ورود به پنل کاربری آنها که بعضا آدرس یکسانی با دامنه اصلی ندارند و به وسیله یک ساب دامین یا زیر دامنه از دامنه اصلی جدا شده اند می شوید، احساس می کنید که تم سایت کلا عوض شده و وارد سایت دیگری شده اید. در این حالت شما از یک CMS وب یه یک سیستم مدیریت محتوای سازمانی منتقل شده اید. اگر بخواهیم بگوییم فایده این نوع از CMS چیست می توان به راحتی کاربرد، سبک بودن بخاطر حذف امکانات غیر ضروری و اضافه کردن امکانات کاری و Enterprise به این سیستم مدیریت محتوا اشاره کرد.

 

نتیجه گیری

با بررسی این مورد که CMS چیست و چه قابلیت هایی می تواند برای ما داشته باشد به این نتیجه خواهیم رسید که جایگاهی که امروزه این سیستم ها بدست آورده اند و برای خود دست و پا کرده اند یک جایگاه کاملا بر حق و درست بوده است و می توان آنها را به عنوان یک عضو کاربردی که در حال حاضر در حال رفع فشار کاری ساخت اینترنت و هر چه که در آن ارائه می شود، هستند معرفی نمود.

 

واکنش شما چیست؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1
برچسب‌ها:, , ,
تیم تولید محتوا

Author by : تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای مارال هاست در تلاش است بهترین و تخصصی ترین مطالب آموزش هاستینگ را با بهترین شیوه نگارش و به صورت کاملا کاربری به کاربران وب فارسی و مشتریان ارجمند مارال هاست ارائه نماید . رسالت ما ارتقای دانش حوزه تخصصی میزبانی وب در جامعه فارسی زبان می باشد .

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد‌شد.