مجنتو چیست ؛ معرفی یک فروشگاه ساز حرفه ای

مجنتو چیست ؛ معرفی یک فروشگاه ساز حرفه ای

اینترنتی کردن کسب و کار یکی از مواردی است که میتواند کار شما را در مسیر پیشرفت قرار دهد. خیلی از کسب و کارهای اینترنتی و تقریبا بیشتر آنها را سایت های فروشگاهی تشکیل می دهند که به ارائه محصولات و خدمات مختلف مشغول هستند و شما با مراجعه به این سایت های می توانید به تمامی مرتبط با یک محصول دسترسی داشته باشید و امکانات خوبی از آن در اختیار شما قرار داده خواهد شد. سیستمی که این موارد را برای شما مدیریت می کند، یک سیستم مدیریت محتوای فروشگاهی است که می تواند به صورت یک افزونه وردپرسی، یک سایت اختصاصی و یا یک سیستم حرفه ای مدیریت محتوای فروشگاهی باشد. در این مقاله با صحبت در مورد اینکه مجنتو چیست به معرفی یکی از مهمترین این سیستم ها می پردازیم.

قبل از اینکه ببینیم مجنتو چیست و چه کار می کند لازم است تا کمی بیشتر در مورد فروشگاه ساز ها صحبت کنیم و ببینیم که منظور ما دقیقا از سیستم مدیریت محتوای فروشگاهی چیست.

 

فروشگاه ساز چیست و چه کاری انجام میدهد

در مقاله CMS چیست به بررسی این موضوع که سیستم های مدیریت محتوا چه هستند و چه کاری را برای ما انجام می دهند پرداختیم و دیدیم که وقتی می گوییم یک سیستم مدیریت محتوا منظور ما یک پنل کنترلی قوی است که بتواند سایت ما را برای هدفی که داریم به صورت کاملا حرفه ای به اجرا درآورده و به ما این امکان را بدهد که در مورد آنچه که در سایتمان میخواهیم داشته باشیم اختیارات کامل مدیریتی را بدهد و بتوانیم آن را ویرایش کنیم.

فروشگاه ساز چیست

یک فروشگاه ساز نیز یک سیستم مدیریت محتوا است که دقیقا تمام این امکانات را در اختیار ما قرار خواهد داد. البته با این تفاوت که این سیستم برای این طراحی شده است تا الزامات مربوط به یک سایت فروشگاهی را داشته باشد. یعنی بتوان از طریق آن محصولات را تعریف کرده، توضیحات محصول را درج کرد، وضعیت موجودی های انبار و قیمت گذاری ها را تغییر داد و همینطور موارد مربوط به تالار های گفتگو، نظرات مشتریان و تمامی این ویژگی ها را مرتب کند.

البته این فقط مربوط به ظاهر سایت است و آن چیزی است که به کاربر نمایش داده خواهد شد. گزارش گیری های مختلفی که در پس زمینه نیاز است و مدیریت کالاهای فروخته شده و هماهنگی با انبار و سایر موارد دیگر، بخش بزرگی هستند که صحبتی از آنها به میان نیامده است. به طور کلی می توان گفت که فروشگاه ساز پلتفرمی است که هم در رابط کاربری سایت و هم در بک اند سایت نقش بسیار مهمی در ایجاد یک فروشگاه داشته و مسئول این است که امکانات کنترلی یک فروشگاه کامل را به ما می دهد.

مجنتو یکی از سیستم هایی است که میتواند این امکانات را برای ما فراهم کند و در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این موضوع که مجنتو چیست و چه مزایا و معایبی دارد صحبت کنیم.

 

مجنتو چیست و از کجا آمده است

در پاسخ به این سوال که مجنتو چیست و چگونه وارد وب شده است باید بگوییم که مجنتو ( Magento ) یک سیستم مدیریت محتوای فروشگاهی و به صورت گسترده تر یک پلتفرم تجارت الکترونیک است که با زبان برنامه نویسی PHP طراحی و پیاده سازی شده است. این سایت ساز فروشگاهی کار خود را در سال 2008 شروع کرد و توانست پیشرفت خوبی داشته باشد و خیلی از سایت های بزرگ از این پلتفرم استفاده می کردند. در سال 2018 شرکت ارائه کننده این پلتفرم توسط غول بزرگ ارائه کننده نرم افزار های کاربردی یعنی Adobe خریداری شده و تغییراتی در آن ایجاد شد.

سایت ساز مجنتو چیست

مجنتو همواره یکی از استفاده کنندگان از PHP بوده است و میتوان گفت به این مفهوم است که سازگاری با پایگاه داده های MySQL و MariaDB را همواره در خود داشته است. استفاده از تکنولوژی هایی مانند تکنیک برنامه نویسی شی گرا و MVC در این پلفرم به کار گرفته شده است و سازگاری آن با فریمورک Zend نیز بر این موضوع که با یک سیستم لینوکسی و متداول طرف هستیم تاکید بیشتری می کند. شاید بتوان این نوع از معماری را یکی از متداول ترین و عمومی ترین انواع سیستم مدیریت محتوا دانست، که بیشتر هم خانواده های اپن سورس مجنتو از آن استفاده می کنند. اما مجنتو توانست بازدهی خوبی را از خود نشان دهد.

اکنون بیش از صد هزار سایت فروشگاهی از این سیستم مدیریت محتوای فروشگاهی استفاده می کنند و اگر بخواهیم بگوییم که بزرگترین موفقیت مجنتو چیست میتوان دانلود شدن 2.5 میلیون باره این برنامه و بدست آوردن سهم 30 درصدی از کل بازار سایت سازهای فروشگاهی را در سال 2019 معرفی کرد. در حال حاضر این برنامه تحت دو نسخه مختلف به نام های مجنتو اپن سورس و مجنتو تجاری ارائه می شود که همانطور که از اسم آنها مشخص است نسخه اپن سورس رایگان است و نسخه تجاری نیز نسخه ادوبی با امکانات بیشتر است و به صورت اشتراکی تهیه می شود.

مجنتو به عنوان یک سیستم فروشگاهی باید از یک مقاومت و امنیت خوب در برابر تهدیدات امنیتی برخوردار باشد که می توان گفت در این زمینه موفق عمل کرده است. در ادامه به توضیح کامل اینکه وضعیت امنیتی مجنتو چیست خواهیم پرداخت.

 

امنیت در مجنتو

شاید اگر شما یک سایت اطلاع رسانی و یا یک وبلاگ داشته باشید و این سایت دچار مشکلات امنیتی شود بتوانید با یک بازگردانی بکاپ و رفع باگ مورد نظر وضعیت خود را اصلاح کرده و سایت را به حالت اول بازگردانید. اما همین کار در یک فروشگاه اینترنتی می تواند باعث از دست رفتن خیلی از سفارش ها و یا حتی بدتر از آن اختلال در ایجاد سفارشات پرداخت نشده و مواردی از این دست شود.

مجنتو یکی از سیستم هایی است که همیشه بر سر امنیت آن بحث هایی وجود داشته است اما به طور کلی می توان این سایت ساز را از نظر امنیتی یک سایت امن دانست و ارائه دهندگان نیز نسبت به برقراری امنیت بیشتر روی پلتفرم خود جدی هستند و تقریبا به صورت ماهیانه پچ های امنیتی برای تمامی ورژن های مجنتو منتشر می شود. در پلتفرم مجنتو شما این امکان را خواهید داشت تا سایت خود را با استفاده از ابزار های متعددی از نظر امنیتی آزمایش کرده و در صورتی که باگی از آن پیدا شد آن را رفع کنید.

امنیت در مجنتو چیست

در نسخه های غیر اپن سورس مجنتو نیز حتی قبل از اینکه شما به فکر آن باگ بیفتید ادوبی آن را برای شما رفع خواهد کرد. پس به طور کلی اگر بخواهیم ببینیم که نتیجه ارزیابی امنیتی مجنتو چیست میتوان آن را یک سایت ساز خوب معرفی کرد. مجنتو علاوه بر پچ های امنیتی مزایای دیگری نیز دارد که البته اصلا هم کم نیستند. در ادامه به بررسی این مورد که مزایای مجنتو چیست خواهیم پرداخت.

 

مزایای مجنتو چیست

در بخش های قبلی در مورد میزان فروش و تعداد دانلود های این پلتفرم صحبت کردیم و دیدیم که این پلتفرم توانسته است بازدهی خود را به چه سطحی برساند. بدیهی است وقتی یک پلتفرم تجاری تا این اندازه رشد می کند قطعا یک پشتوانه خوب از ویژگی های خاص داشته است. در این بخش می خواهیم در مورد این صحبت کنیم که ویژگی های خاص مجنتو چیست و چه مزایایی باعث شده است تا این پلتفرم این رشد را داشته باشد.

عموم مزایای مجنتو به حوزه تخصصی این پلتفرم یعنی فروشگاهی بودن آن باز می گردد، اما مزایای دیگری نیز وجود دارند که مجنتو را یک گزینه خاص کرده اند. به طور کلی در پاسخ به سوال مزایای مجنتو چیست می توانیم این موارد را نام ببریم:

 

اپن سورس بودن

اینکه شما یک پلتفرم تجاری را آنگونه که نیاز دارید تغییر دهید دلیلی است که خیلی از برنامه نویسان به سراغ مجنتو می روند. همینطور اپن سورس بودن باعث می شود تا یک برنامه یا پلتفرم از منابع مختلفی تغذیه شود و انجمن هایی که برای آن ایجاد می شوند یک بستر ایده آل برای گسترش را فراهم می کنند. عموم شرکت های اصلی که برنامه ها را به صورت اپن سورس ارائه می کنند از ایده هایی که خیلی از کاربران روی این سیستم ها پیاده سازی می کنند استقبال کرده و خیلی از این ایده ها تبدیل به مسیر حرکت و پیشرفت پروژه می شود.

مجنتو نیز یکی از این پروژه ها است که توانسته است از منبع باز بودن چیزهای زیادی بدست آورد. به علاوه اینکه شما قادر خواهید بود تا آن را به شکلی که خودتان نیاز دارید درآورید و هر جایی که نیاز بود را با استفاده از کد منبع باز آن به بهترین شکل ممکن برای نیاز خود بهینه سازی کنید.

مزایای مجنتو چیست

 

پشتیبانی و مراجع

یکی دیگر از مواردی که می تواند برای یک پلتفرم فروشگاه اینترنتی و یا هر نوع CMS دیگی مفید باشد این قابلیت است که یک پشتیبانی خوب و مراجع مختلفی برای آموزش داشته باشد. اگر بخواهیم بگویم در این مورد نقطه قوت مجنتو چیست میتوان به جوامع فعال آن و همینطور داکیومنت های ارائه شده از طرف ادوبی اشاره کرد. البته خود ادوبی نیز برای ورژن سوم این پلتفرم یک پشتیبانی پرمیوم و قوی را ارائه می کند.

 

بومی برای فروشگاه ها

خیلی از سیستم های مدیریت محتوای مختلف وجود دارند که می توانند به شما یک فروشگاه اینترنتی را ارائه کنند. اما مجنتو یک متخصص فروشگاه اینترنتی است و شما با استفاده از آن دیگر نیازی به پلتفرم های دیگر ندارید. مجنتو به صورت تخصصی در این حوزه کار می کند و میداند که چالش های یک فروشگاه چیست. وقتی شما از این سیستم استفاده کنید در واقع تجربه چندین ساله این پلتفرم در ارائه یک فروشگاه را خواهید داشت.

 

چند فروشگاه و یک پنل مدیریتی

شاید این مورد کمی گنگ به نظر برسد، اما اگر بخواهیم بگوییم که معنای این مزیت مجنتو چیست باید بگوییم که به شما یک مدیریت متمرکز از یک پنل شخصی سازی شده برای تمامی سایت هایی که مدیریت آنها را بر عهده دارید و یا مالک آنها هستید داده خواهد شد.

شما با یک بار لاگین می توانید ببینید که در تمامی سایت هایی که دارید چه اتفاقی افتاده است و وضعیت سفارشات و محصولات شما به چه صورت است.

 

سئو آسان و خوب

یکی از مشکلاتی که خیلی از سیستم های مدیریت محتوای فروشگاهی با آن دست و پنجه نرم می کنند یک سئو و بهینه سازی قابل قبول برای موتور های جست و جو است. در یک فروشگاه اینترنتی سئو مناسب بخش اعظم کاری است که سرمایه گذاران و وب مستر ها باید آن را پیگیری کنند.

سئو راحت مجنتو

اما در این مورد که امتیاز ویژه مجنتو چیست باید گفت که این سیستم مدیریت محتوا توانسته است با رفع موانع ساختاری و ارائه یک هاست یکپارچه که قابلیت خوبی را برای معرفی هر آنچه که در خود دارد به روبات ها و خزنده های موتور های جستجو، دارد. از طرفی این سیستم یک سیستم فول ریسپانسیو تلقی می شود. البته اگر این ادعا هم درست نباشد میتوانیم بگوییم که از این نظر در سطح بالایی قرار گرفته و قابلیت نمایش خوبی را در سیستم های دسکتاپ، تبلت ها و همینطور موبایل دارد که می تواند در سئو تاثیر زیادی داشته باشد.

سرعت بالا آمدن مجنتو نیز عامل دیگری است که در این زمینه نقش داشته است و هم از نظر سئو و هم تجربه کاربری باعث پیشرفت سایت خواهد شد.

 

بالا بودن امکان کنترل

شما علاوه بر اپن سورس بودن و اینکه می توانید هر چیزی را با کد تغییر دهید، در مجنتو می توانید یک کنترل بالا روی موراد مختلف نیز داشته باشید. اما این کنترل بالا در مجنتو چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد.

در نظر بگیرید که وقتی می خواهید محصولی را ویرایش کنید به چه امکاناتی نیاز خواهید داشت؟ تغییر قیمت ها، توضیحات در مورد محصول، محدود کردن کامنت ها، آمار خرید، راه اندازی جشنواره و امکان اعمال تخفیف های گروهی و مواردی از این دست از ویژگی هایی هستند که می توانند فروشگاه شما را ایده آل کنند. اما در خیلی از سیستم ها شما به چندین افزونه نیاز خواهید داشت تا این کارها را برای شما انجام دهند که هر کدام از آنها می توانند بسیار دردسر ساز باشند. اما مجنتو این کار را به راحتی انجام خواهد داد.

 

هماهنگی با درگاه های پرداخت

یکی دیگر از مواردی که میتوان در راه اندازی یک سایت فروشگاهی آن هم در داخل ایران آن را به شدت مهم دانست، هماهنگی با درگاه های پرداخت است که خیلی از فروشگاه ساز ها در این مرحله به مشکل میخورند. امکانات خوبی برای مجنتو ایجاد شده است که شما با استفاده از آنها می توانید درگاه فروشگاه اینترنتی خود را داشته باشید. شما می توانید از درگاه های مستقیم که بانک ها ارائه می کنند و یا از درگاه های غیر مستقیم که یک واسط به شما ارائه می کند استفاده کنید.

در خلال مزایایی که برای این فروشگاه ساز بزرگ گفته شد، بدیهی است که معایبی نیز وجود داشته باشد. در ادامه این مطلب در رابطه با اینکه معایب مجنتو چیست بیشتر صحبت خواهیم کرد.

هماهنگی با درگاه

 

معایب مجنتو چیست

در مورد اینکه معایب مجنتو چیست و چرا نباید از آن استفاده کنیم هم مانند مزایای این سیستم مدیریت محتوا، اغراق هایی وجود دارد که بیشتر آنها زیاده گویی است. اما واقعا این سیستم فروشگاهی بی عیب و نقص نیست. در ادامه با هم میبینیم که چه معایب مجنتو چیست و چرا سیستم مدیریت محتوای فروشگاهی مجنتو کمی عقب تر از رقبای خود ایستاده است.

 

سختی در استفاده

وقتی بخواهیم ببینیم که عمده مشکل کاربران با مجنتو چیست قطعا به سختی استفاده از آن خواهیم رسید. مجنتو یکی از سیستم هایی است که میتواند برای کاربران آماتور کابوس باشد. شما با مجنتو می توانید هر کاری را انجام دهید. اما مجنتو قوانین خود را دارد که در اولین برخورد خصوصا برای کسانی که آشنایی زیاد با مدیریت یک سایت ندارند به هیچ عنوان کار ساده ای نیست.

در مقایسه با یک سیستم مدیریت محتوای روان مانند وردپرس مجنتو از نظر تجربه کاربری که به شما میدهد تقریبا حرفی برای گفتن ندارد.

 

ویرایش طولانی و زمانبر

پروسه ها و فرایند هایی که به ویرایش داده های شما منجر می شود، علاوه بر سخت بود زمانبر نیز می باشد. به این صورت که شاید شما در وردپرس بتوانید در یک مدت زمان مشخص 50 محصول خود را ویرایش کرده و آن ها را مرتب کنید. در همین زمان شما رد مجنتو تنها 25 محصول را آنگونه که باید ویرایش کرده اید. در مجنتو کارها به نحوی کند پیش می رود و واقعا کاری هم از شما بر نمی آید. روال کار به این صورت خواهد بود.

 

هزینه بر بودن پشتیبانی

گسترش یکی از ارکان اصلی هر سایت فروشگاهی است و مطمئنا خیلی از سایت ها هستند که می خواهند کسب و کار خود را توسعه دهند. بعضی از این توسعه ها را می توان روی همین سایت فعلی انجام داد. اما اگر نیاز داشته باشید که یک ویرایش کلی انجام داده و با کدنویسی بعضی از ماژول های اصلی را به سایت خود اضافه کرده و یا آنها را کم کنید، آن موقع است که دیگر این پلتفرم مهربان و رایگان به شما لبخند نخواهد زد.

معایب مجنتو چیست

در بررسی اینکه علت این رفتار مجنتو چیست به این نتیجه میرسیم که کسانی که تخصص لازم را برای دستکاری سایتی اینچنینی داشته باشند، زیاد نیستند. در واقع پیدا کردن این دولوپر ها نیز کار سختی است و اگر آنها را پیدا هم بکنید، به هیچ وجه انتظار شنیدن یک قیمت مناسب را نداشته باشید. نکته ای که میتوان در مجموع به آن اشاره کرد این است که توسعه مجنتو گران است.

 

تعداد ارور های بالا

اگر قصد دارید سایت فروشگاهی خود را با مجنتو راه اندازی کنید، باید بدانید که یک سایت بی سر و صدا که مانند ساعت برای شما کار می کند را نخواهید داشت و باید ارورهای وقت و بی وقت آن را نیز رفع کنید. با توجه به دشواری و پیچیدگی طراحی اگر بخواهیم بگوییم بهترین راه برای اینکه رفع ارور مجنتو چیست باید به تالار های گفتگو و گروه هایی که افراد متخصص در این حوزه در آنها فعالیت دارند وارد شوید. البته پشتیبانی های خوب و داکیومنت های زیادی وجود دارد که به زبان انگلیسی هستند و عموما به فارسی ترجمه نشده اند. از همین رو پیدا کردن ارور های مختلف در آنها کمی دردسر دارد و شما دقیقا باید بدانید چه میخواهید که در بیشتر ارور ها این کار ممکن نیست.

به طور کلی می توان گفت که مجنتو زیاد به فکر پشتیبانی زبان فارسی خود نبوده است و در این مورد کمی از سایر رقبای خود عقب تر ایستاده است.

 

تغییرات شدید در ورژن ها

مجنتو تا کنون سه ورژن اصلی ارائه داده است. ورژن اول و دوم که همان Magento 1 و Magento 2 هستند و ورژن سوم مربوط به ادوبی می باشد که نسخه پرمیوم و فروشی است. معمولا استفاده از ورژن های 1 و 2 بیشتر بوده و این ایراد نیز وجود دارد که این دو ورژن اصلا شباهتی با هم ندارند و خیلی از این تغییرات می تواند گیج کننده باشد.

شما برای کاری که در ورژن 1 یک نتیجه می داده است، در ورژن 2 نتیجه دیگری را خواهید گرفت. پس اگر بنا به هر دلیلی تغییری در نیاز به تغییر ورژن داشتید قبل از آن باید آموزش های مربوطه را نیز مرور کنید تا به مشکلی که از پس رفع آن برنیاید برخورد نکنید.

 

استفاده از منابع

بهینه سازی مجنتو برای استفاده از منابع هاست و سرور مجازی یکی دیگر از مواردی است که شما باید به آن توجه داشته باشید. اگر بخواهیم بگوییم دلیل این مورد از مجنتو چیست می توانیم بگوییم که با توجه به اینکه ارجاع های این سیستم به پایگاه داده زیاد است و به طور کلی یک سیستم فروشگاهی تعداد ریکوئست و درخواست های زیادی را به سرور ارسال می کند، نمی توان از سرویس های اشتراکی روی آن استفاده کرد. سرویس هایی که برای مجنتو استفاده می کنید بهتر است به صورت اختصاصی باشد که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

همانطور که دیدیم این مورد که معایب مجنتو چیست می تواند تا مزایای آن پیش رفته و تقریبا بیشتر آنها را تحت الشعاع خود قرار دهد. پس اگر برای انتخاب سیستم مدیریت سایت فروشگاهی خود دچار تردید شده اید، می توانید ادامه مطلب را دنبال کنید.

 

رقبای مجنتو

مجنتو تنها سیستم فروشگاهی موجود نیست که شما ملزم به استفاده از آن باشید. سیستم های دیگری نیز وجود دارند که می توانند همین امکانات را برای شما به همراه داشته باشند. به عنوان مثال سیستم مدیریت محتوای شاپیفای توانسته است در آمار جهانی جایگاه بالاتری از مجنتو را به دست آورد. یا یکی دیگر از رقبای مجنتو وردپرس بزرگ است که تقریبا 60 درصد از آمار استفاده از CMS ها را به خود اختصاص داده است. شما با استفاده از افزونه هایی مانند ووکامرس می توانید یک سایت فروشگاهی ایده آل را راه اندازی کنید.

سیستم های دیگری مانند پرستاشاپ نیز وجود دارد که شاید مجنتو از آنها بهتر باشد. به هر صورت اگر خواستید از این سیستم مدیریت محتوا استفاده کنید باید در نظر داشته باشید که سرویسی که به عنوان هاست یا همان میزبانی انتخاب می کنید یک سرویس با کیفیت باشد. در ادامه به معرفی اینکه بهترین سرویس برای مجنتو چیست می پردازیم.

رقبای مجنتو

 

بهترین هاست برای مجنتو چیست

پاسخ به این سوال که بهترین هاست مجنتو چیست اصلا کار ساده ای نیست. زیرا این مورد می تواند بستگی به کاری داشته باشد که شما می خواهید از سایت بکشید. اما از آنجا که مجنتو یک سیستم فروشگاهی است، انتظار می رود که ریکوئست های زیادی به پایگاه داده داشته باشد. و از آنجا که از زبان PHP استفاده می کند سیستم عامل لینوکس برای این کار بهترین گزینه خواهد بود.

با توجه به تفاسیر گفته شده بهترین گزینه یک هاست ابری با استفاده از سیستم عامل های ساده و سبکی مانند سنت او اس می تواند برای شما بسیار کاربردی باشد. اگر نگاهی به صفحه هاست ابری بیاندازید می توانید تعرفه مناسب خود را انتخاب کنید. اگر هم که به دنبال یک سایت حرفه ای هستید و می خواهید هاست شما از هر نظر پاسخگوی سایتتان باشد بهتر است که به سراغ تعرفه های صفحه سرور مجازی و یا در سطوح بالاتر به صفحه سرور اختصاصی بروید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی اینکه مجنتو چیست و از کجا آمده است، مزایا و معایب مجنتو چیست و اینکه بهترین بستر میزبانی و هاست برای مجنتو چیست صحبت کردیم و اگر بخواهیم یک نتیجه کلی از این حرف ها بگیریم باید بگوییم که مجنتو به هیچ عنوان یک برنامه ساده و راحت مانند وردپرس نیست و اگر می خواهید یک فروشگاه اینترنتی تمام عیار داشته باشید، اینها بخشی از سختی های کار است. شما این امکان را دارید تا از سایر سیستم های مدیریت فروشگاهی نیز برای سایت خود استفاده کنید اما معمولا راه اندازی یک سایت فروشگاهی همیشه ابهامات و داستان های خود را داشته است.

 

واکنش شما چیست؟
+1
1
+1
+1
+1
+1
+1
+1
برچسب‌ها:, , ,
تیم تولید محتوا

Author by : تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای مارال هاست در تلاش است بهترین و تخصصی ترین مطالب آموزش هاستینگ را با بهترین شیوه نگارش و به صورت کاملا کاربری به کاربران وب فارسی و مشتریان ارجمند مارال هاست ارائه نماید . رسالت ما ارتقای دانش حوزه تخصصی میزبانی وب در جامعه فارسی زبان می باشد .

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد‌شد.