Oracle چیست ؛ معرفی غول بزرگ صنعت پایگاه داده

Oracle چیست ؛ معرفی غول بزرگ صنعت پایگاه داده

استفاده از پایگاه های داده و یک فضای ذخیره سازی برای ذخیره داده های برنامه ها و وب سایت ها یکی از اصلی ترین بخش های هر برنامه ای به شمار می آید. تقریبا می توان گفت که در این قسمت است که شما می توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز برنامه را وارد کرده و علاوه بر کارکرد برنامه برای مدیریت نیز یک بخش کاملا ایده آل است که شما می توانید تغییرات مورد نظر خود را از طریق آن اعمال کنید. سیستم های مدیریتی مختلفی برای پایگاه ها داده وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید. عموما اینکه نوع برنامه شما به چه صورتی باشد و آن را روی چه پلتفرم نوشته باشید، تعیین خواهد کرد که پایگاه داده این برنامه چیست. همه کسانی که در زمینه های مربوط به کامپیوتر و پایگاه های داده فعالیت داشته اند، قطعا نام Oracle را شنیده اند. در این مقاله می خواهیم در مورد این که Oracle چیست به صورت مفصل با هم صحبت کنیم.

قبل از اینکه صحبت در مورد این نام پر آوازه را شروع کنیم و ببینیم که Oracle چیست لازم است تا کمی بیشتر در مورد کارکرد کلی پایگاه های داده و همینطور سیستم های مدیریت پایگاه داده یا همان DBMS ها صحبت کنیم تا بدانیم موضوع از چه قرار است و می خواهیم چه چیزی را بررسی کنیم.

 

DB ها و DBMS ها

دو واژه DB و DBMS جزو سرواژه های پر کاربرد در کامپیوتر هستند و عموما در موراد مختلفی از برنامه های کوچک سیستمی گرفته تا سایت های پیچیده و اپلیکیشن های تحت وب از این المان ها استفاده می شود. DB یا همان Database که در زبان فارسی آن را به نام پایگاه داده می شناسیم بخشی از یک برنامه است که با استفاده از آن تمامی اطلاعات مورد نیاز برنامه روی حافظه ذخیره سازی می شود و در واقع این بخش وظیفه نگهداری از اطلاعات و مراقبت از آنها را بر عهده دارد. به عنوان مثال شما می توانید اطلاعات مربوط به کاربران سایت را در پایگاه داده خود دستکاری کنید و یا نسبت به اضافه کردن گروهی محصولاتی که روی یک سایت وجود دارند از این طریق اقدام کنید.

اما اگر بخواهید این کار ها را به صورت دستی روی DB ها انجام دهید به شدت به مشکل برمیخورید و باید از زبان های رابطه ای و یا غیر رابطه ای یا همان SQL و NOSQL برای این کار استفاده کنید. قطعا یادگیری این زبان ها برای کاری ساده مانند تیر های جزئی که بعضا میتواند خیلی مفید باشد کمی دردسر دارد و تازه ممکن است تغییرات ناخواسته ای هم پیش بیاید. ارزیابی وضعیت DB ها تا اینجا به ما می گوید که استفاده از آنها خیلی خوب است ولی چگونگی استفاده از آنها مشکل اصلی است. پس متخصصان کامپیوتر به این نتیجه رسیدند که وجود یک کنترلر که بتوان به وسیله آن راحت با DB کار کرد، لازم و ضروری بوده و در واقع یک نیاز مبرم است.

DBMS چیست

از آنجا که در کامپیوتر هیچ نیازی بدون پاسخ نمی ماند پاسخ این نیاز با ارائه DBMS ها داده شد. DBMS یا همان Database Management System یک برنامه است که به شما این امکان را می دهد که با استفاده از آن با دیتابیس و پایگاه داده خود یک ارتباط کاملا امن و تمام عیار را داشته باشید و بتوانید بدون دستکاری کد ها و تغییرات ناخواسته کاری که میخواهید انجام دهید را به صورت ویژوال و بصری انجام داده و در واقع یک کنترل کننده پایگاه داده است. سیستم مدیریت پایگاه داده همچنین این امتیاز را به شما خواهد داد تا در عین حالی که پایگاه داده کار پیچیده خود را انجام می دهد شما از تمامی این مراحل به دور باشید و نتیجه کلی را ببینید. در واقع یک Transparency را برای شما ایجاد خواهد کرد که این امر بسیار کاربردی است.

وقتی صحبت از این می شود که Oracle چیست در واقع داریم در مورد یکی از همین DBMS ها صحبت می کنیم که می تواند پایگاه داده های خیلی بزرگی را مدیریت کند. البته Oracle به هیچ عنوان یک DBMS معمولی نیست و کاربرد خود را در این زمینه دارد. در ادامه به طو رکامل به بررسی اینکه Oracle چیست خواهیم پرداخت.

 

Oracle چیست ، یک DBMS چند منظوره

با توجه به توضیحاتی که تا اینجای کار داده ایم قطعا متوجه شده اید که در جواب Oracle چیست باید بگوییم که یک سیستم مدیریت پایگاه داده است اما این سیستم با سیستم های دیگر کمی تفاوت داشته و کاربردی که برای آن ارائه می شود بسیار متفاوت می باشد. به صورت دقیق در مورد اینکه Oracle چیست باید گفت که یک سیستم مدیریت پایگاه داده به صورت Multi-model یا چند مدله که میتواند از دیتابیس های مختلف بصورت همزمان پشتیبانی کند و صرفا به کنترل یک دیتابیس که در بک اند یک سایت یا اپلیکیشن قرار دارد نمی پردازد.

Oracle توسط یک شرکت بزرگ به نام Oracle Corporation ارائه و پشتیبانی می شود که کار خود را در 44 سال پیش و تحت نام Software Development Laboratories شروع کرد. این شرکت را میتوان یکی از اولین فعالان عرصه برنامه نویسی و نرم افزار در نظر گرفت که یک پایگاه داده و سیستم مدیریتی آن راب رای اولین بار با زبان هایی در سطح زبان ماشین نوشتند. اولین نسخه از Oracle با زبان های اسمبلی، C و C++ نوشته شد و دو سال بعد از تاسیس این شرکت با نام Oracle v2 به صورت رسمی ارائه شد.

سیستم Oracle چیست

نامگذاری Oracle داستانی تقریبا عجیب دارد. لری الیسون بنیانگذار شرکت Software Development Laboratories که به اختصار SDL نامیده می شد، یکی از پیمانکاران CIA بود که در پروژه های مختلف برای این سازمان کار می کرد و نام Oracle نیز اسم مستعار یا همان Code-name یکی از پروژه هایی بود که این مهندس کامپیوتر برای CIA انجام داده بود.

شاید برای شما یان سوال پیش آمده باشد که چنین سیستم مدیریت پایگاه داده با سابقه ای چرا باید این روزها کم کار باشد و خبری از آن نباشد. در واقع به هیچ عنوان اینطور نیست و اگر بخواهیم بگوییم که کاربرد اصلی Oracle چیست باید به ابعادی خیلی بزرگتر از کاربرد های ساده ای که DBMS های دم دستی مانند PHPMyAdmin دارند اشاره کنیم. در ادامنه به بررسی اینکه کاربرد اصلی Oracle چیست خواهیم پرداخت.

 

کاربرد های Oracle چیست

در پاسخ به این سوال که کاربرد های Oracle چیست میتوان یک فهرست از کاربردهای بزرگ و دهان پر کن و تقریبا ناملموس را معرفی کد. بزرگترین و اصلی ترین کاربرد هایی که Oracle اکنون در حال ارائه آن ها می باشد و معمولا Oracle را برای آن می شناسند مربوط به مدیریت پایگاه داده های بزرگ و چند منظوره و همینطور مدیریت صحت تراکنش ها در سیستم های بزرگ که با نام OLTP شناخته می شود مشغول است. در ادامه به صورت وردی به بررسی اینکه کاربردهای Oracle چیست و جزئیات این استفاده ها چیست و در کجا کاربرد دارد، خواهیم پرداخت.

 

استفاده در مدیریت Data Warehouse ها

در ابتدای این مقاله در مورد DB ها و پایگاه های داده با هم صحبت کردیم و چندین پایگاه داده خیلی بزرگ در ابعادی وسیع و چند پایگاهی می توانند یک Data Warehouse را تشکیل دهند که با استفاده از آن می توان داده ها را به صورت وسیعی مدیریت کرد. عموما Data Warehouse ها به عنوان سیستم هایی برای نگهداری بیگ دیتاها و اطلاعات بسیار بزرگ هستند که روی آنها فرایند های تحلیلی انجام میگیرد و این داده ها برای نتایج علمی و یا پردازش های سنگین مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد های Oracle چیست

بزرگترین کاربرد هایی که Data Warehouse ها دارند بررسی داده ها و آمار های تحلیلی برای بدست آوردن آمارها تجاری و موارد مربوط به شرکت های بزرگ می باشد. به عنوان مثال میزان خرید و فروش یک کالای خاص در ماه های مختلف سال در یک کشور و یا چند کشور هدف یک شرکت می تواند نتایج باور نکردنی ای را در اختیار مدیران قرار دهد که با استفاده از آن بتوانند این موضوع را بفهمند که باید استراتژی های کاری خود را به چه شکلی تعیین بکنند که بیشترین بازدهی را برای آنها داشته باشد.

پایگاه داده  Oracle یکی از مواردی است که می تواند در این زمینه بهترین امکانات را ارائه کند و هر آنچه که برای مدیریت یک پایگاه داده با این ابعاد نیاز است را انجام دهد.

 

قابلیت OLTP

یکی دیگر قابلیت هایی که Oracle خود را در آن یک مدعی حدی عنوان می کند قابلیت OLTP یا همان Online Transaction Processing است که به کنترل برنامه هایی که پایه های ترنزکشن یا همان تراکنشی دارند اطلاق می شود. وقتی صحبت از تراکنش به میان می آید، اولین موردی که به ذهن هر کسی می رسد، سیستم های پرداخت مالی است. در حالی که این سیستم ها صرفا یک جنبه کوچک از تراکنش ها هستند.

تراکنش در واقع یک قطعه کد است که تمام تغییرات آن یا باید به طور مال انجام شود و یا انگار به هیچ عنوان انجام نشده باشد. در واقع تراکنش ها یک قطعیت را رد برنامه های کامپیوتری ایجاد می کنند. اگر بخواهیم یک مثال ساده از اینکه تراکنش ها چه هستند بزنیم بهترین گزینه همین تراکنش های مالی است. وقتی پولی از حساب شما کم می شود باید حتما به حساب دیگر واریز شود. در غیر اینصورت باید این تراکنش قابل بازگشت باشد و پول خارج شده از حساب اول باز هم به این حساب باز گردد.

اما در این میان نقش Oracle چیست و چه کاری را انجام می دهد!؟ Oracle در اینجا مسئول بررسی این مورد است که پایگاه داده های مختلفی که در حال انجام این کار هستند را کنترل کرده و جامعیت این سیستم های جدا از هم را چک کند. هرگونه اختلالی که در این جامعیت ایجاد شده باشد، Oracle آن را اصلاح کرده و تغییر را اعمال می کند. پس وقتی وجه خارج شده با یک اصلاحیه به حساب شما باز می گردد، در واقع یک سیستم مدیریتی مانند Oracle این کار را انجام داده است.

تراکنش ها در Oracle چیست

معمولا این قابلیت از Oracle همگام با قابلیت قبلی یعنی کنترل Data Warehouse ها انجام می شود و اوراکل می تواند هر دو را مدیریت کند. در واقع اعمال قابلیت های کنترلی در تراکنش های انجام شده روی Data Warehouse ها برای Oracle یک مورد خیلی دلپذیر تر و بهتر خواهد بود.

 

کنترل پایگاه داده های On-Cloud

با توجه به ماهیت توزیع شده ای که این پایگاه داده دارد یکی از بهترین گزینه های برای کنترل پایگاه داده های کلود های بزرگ است. البته باید توجه داشته باشید که منظور پایگاه داده های خود Cloud ها است نه سایت ها و برنامه هایی که روی این کلود ها اجرا می شود. 

یک کلود برای اینکه بتواند یک مدیریت جامع از داده های خود که ممکن است روی چندین دیتاسنتر در سراسر دنیا باشد داشته باشد، به یک ابزار با دیدی وسیع نیاز دارد که اینجا نقطه ورود Oracle به ماجرا است. خیلی از کلود ها برای مدیریت سرور های توزیع شده خود از این سیستم مدیریت پایگاه داده استفاده می کنند. به عنوان مثال سرویس هایی که تحت عنوان هاست ابری و فضای ذخیره سازی ابری ارائه می شوند میتوانند از این سیستم بهره بگیرند. 

کنترل کلود Oracle چیست

 

استفاده در بلاک چین

بلاک چین ها و شبکه هایی که جدیدا بحث های داغی در مورد آنها ایجاد شده است و محصولاتی به شدت پر بازده را عرضه کردند که از نمونه های آنها میتوان به ارز های دیجیتال اشاره کرد یکی دیگر از مواردی هستند که Oracle برای خود یک کارایی جدید را دست و پا کرده است. اگر در مورد بلاک چین اطلاعات مختصری داشته باشید قطعا می دانید که این شبکه ها رد واقع داده های رمزنگاری شده ای را بر مبنای بلاک های داده ای پشت سر هم ایجاد می کنند. این داده ها به یک سیستم مدیریتی نیاز دارند که بتواند این حجم عظیم از داده ها یا اصطلاحا هش ها را مدیریت کند.

در این بخش دیدیم که کاربرد های Oracle چیست و چه امکاناتی را فراهم می کند. اکنون نوبت به این رسیده است تا سرویس های مختلف Oracle که با استفاده از آنها این خدمات ارائه می شود را بررسی کنیم.

 

انواع سرویس های Oracle چیست

در مورد اینکه سرویس های Oracle چیست و این سیستم مدیریتی پایگاه داده به چند مدل سرویس های خود را ارائه می دهد می توان یک فهرست تمام عیار را معرفی کرد که بیشتر گزینه های آن را کاربردهای اینترپرایز تشکیل داده اند، این موارد عبارتند از:

 

Express Edition

ساده ترین نسخه سیستم مدیریت پایگاه داده ارائه شده توسط اوراکل است که در کمترین حد امکانات نگهداری شده است و تقریبا یک تست رایگان از این سیستم است. عموما این ورژن برای موارد آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد و از ابزار های قدرتمند ارائه شده توسط این شرکت در این ورژن خبری نیست. شما میتوانید این نسخه را به صورت رایگان دانلود کرده، نصب کنید و برای مواردی که می تواند نیاز شما را برطرف کند از آن استفاده نمایید.

سرویس های Oracle چیست

 

Standard Edition

اگر بخواهیم بگوییم که سرویس استاندارد Oracle چیست باید بگوییم که یک سرویس جامع با محوریت کاربرد برای اپلیکیشن های مخصوص کسب و کارهای کوچک است که با استفاده از آن می توان یک مدیریت جامع را روی پایگاه داده های سرویس های مختلف پیاده سازی کرد و اطلاعات توزیع شده مربوط به یک کسب و کار را جمع آوری کرد.

 

Standard Edition One

این سرویس را می توانیم برادر کوچکتر سرویس استاندارد معرفی کنیم. Standard Edition One دقیقا تمام ویژگی هایی که سرویس استاندارد دارد را دارد با این تفاوت که پایگاه داده هایی که این سرویس پشتیبانی می کند کوچکتر بوده و برای داده های خیلی بزرگ مناسب نیست. این امر به این خاطر است که سرویس ویژه کلاسترینگ اوراکل در این سرویس ارائه نمی شود.

 

Enterprise Edition

همانطور که از نام این سرویس مشخص است تمرکز ویژه ای را روی موارد کاربردی برای سازمان ها قرار داده است و مواردی مانند امنیت، کارایی، مقیاس پذیری و موارد اینچنینی را تا حدی تقویت کرده است که بتوان این سیستم را به عنوان یک کنترلر خوب روی سیستم های حساس و بحرانی ایمن یا همان Safety-Critical پیاده سازی نمود.

 

Personal Edition

در این توزیع از سیستم های اوراکل شما به تمامی امکانات ارائه شده در ویرایش اینترپرایز دسترسی دارید، البته به جز قابلیت کلاسترینگ که برای سیستم های بزرگ یک ویژگی ضروری به شمار می رود.

به طور کلی می توان گفت که ورژن ها و سرویس های مختلفی که اوراکل ارائه می کند خارج از این موارد نیست و شما می توانید با امکاناتی که هر کدام از این سرویس ها به شما ارائه می کنند نیاز های مدیریتی پایگاه داده ها در سطح کلان را برطرف سازید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد اینکه Oracle چیست با هم صحبت کردیم و دیدیم که این برنامه می تواند برای شما چه کارهایی انجام دهد. در صورتی که می خواهید پایگاه داده توزیع شده و برنامه های ابری خود را مدیریت کنید این سیستم مدیریت پایگاه داده می تواند به شما کمک کند اما در صورتی که به دنبال یک DBMS مناسب راه اندازی سایت هستید و دنبال این مورد می گردید که ببینید دلیل شهرت Oracle چیست باید گفت که اوراکل بزرگ واقعا برای استفاده های عادی بزرگ است و مدیریت آن به شدت پیچیده و سخت خواهد شد. پی بهتر است وقت خود را برای استفاده از این پایگاه داده روی موراد کوچکتر تلف نکنید و به سراغ گزینه های مناسب تر بروید.

 

واکنش شما چیست؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1
برچسب‌ها:, , ,
تیم تولید محتوا

Author by : تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای مارال هاست در تلاش است بهترین و تخصصی ترین مطالب آموزش هاستینگ را با بهترین شیوه نگارش و به صورت کاملا کاربری به کاربران وب فارسی و مشتریان ارجمند مارال هاست ارائه نماید . رسالت ما ارتقای دانش حوزه تخصصی میزبانی وب در جامعه فارسی زبان می باشد .

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد‌شد.