هاست وردپرس چیست !؟ کلاه سرتون نره

هاست وردپرس چیست !؟ کلاه سرتون نره

وقتی برای طراحی سایت به سراغ پلتفرم خوشرنگ و لعابی مثل وردپرس بروید، ممکن است انتخاب اشتباه هاست و تهیه یک هاست که نتواند از عهده سایت شما بربیاید کمی نا امید کننده باشد. پس وسواس به خرج دادن و دنبال یک هاست خوب بودن برای سایت وردپرسی کاری درست است. هاست های وردپرسی امروزه بازار داغی را ایجاد نموده اند و مدعی این هستند که می توانند ویژگی های اصلی و لازم برای اجرای بی نقص سایت وردپرسی شما، یعنی همان سادگی، امنیت و سرعت را برای شما فراهم نمایند. اجازه دهید تا در ادامه به بررسی صحت این ماجرا بپردازیم و ببینیم که اصلا هاست وردپرس چیست !؟

 

هاست وردپرس چیست !؟

اجازه دهید قبل از پاسخ به این سوال که هاست وردپرس چیست به بررسی این بپردازیم که هاست قرار است برای سایت شما چه کاری انجام دهد. این عضو پر سر و صدا و رنگارنگ که ممکن است انواع متنوع آن با ویژگی های مختلفی که برای هر کدام ذکر می شود تمرکز شما را به هم بزنند و ذهن خود را به خود درگیر بکنند، چیزی جز یک سیستم کامپیوتری معمولی نخواهد بود. البته این سیستم باید بسیار قوی تر از سیستمی باشد که در مقابل شما قرار دارد و توانایی این را داشته باشد که در 24 ساعت شبانه روز، بی وقفه به تمام مراجعه کنندگان سایت سرویس دهی نماید.

قضیه از این قرار است که سایت شما یک برنامه کامپیوتری است که روی یک کامپیوتر متصل به اینترنت قرار دارد و مراجعان به سایت شما از راه دور به این برنامه دسترسی پیدا می کنند. پس اگر این کامپیوتر دچار مشکل باشد و یا منابع پایینی داشته باشد، پاسخگویی به تمام مراجعات امکان پذیر نخواهد بود و این به هیچ عنوان به نفع ما نیست. پس شما نیاز دارید تا کامپیوتری مطمئن برای خود انتخاب کنید. این کامپیوتر که همان هاست داستان ماست از دیرباز تکامل های زیادی را پشت سر گذاشته است، و اکنون به جایی رسیده است که موقع انتخاب دو هاست با قیمت یکسان مشاهده خواهید کرد که برای هر کدام بیش از ده مورد المان عجیب و غریب از تکنولوژی های ذخیره سازی و بهینه سازی های مختلف و پلن های اجرا معرفی می گردد. اکنون توضیحات ما به جایی رسیده است که در جواب سوال هاست وردپرس چیست بگوییم هاستی است که قدرت و کیفیت آن برای پاسخگویی به نیاز های یک سایت وردپرس جوابگو بوده و برای اینکار بهینه سازی شده است.

تغییرات و همینطور سخت افزار استفاده شده در هاست وردپرس به گونه ای است که بتواند از پس ویژگی های گرافیکی زیاد، انعطاف پذیری بالای پلاگین ها و همینطور تامین امنیت برای وردپرس برآید. پلتفرمی که تحولی عظیم در ساخت سایت به نمایش گذاشته است. در ادامه به بررسی اینه لزوم استفاده از هاست وردپرس چیست و چرا ما باید از این هاست استفاده کنیم بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

لزوم استفاده از هاست وردپرس در چیست

شاید استفاده از هاست وردپرس کمی برای طراحان باسابقه غیر ملموس باشد! آن ها با پلتفرم های مختلف و زبان های مختلف سایت هایی را روی هاست های اشتراکی و اختصاصی پیاده سازی نموده اند که بدون مشکل اجرا شده و وردپرس هم یکی از همین پلتفرم ها است! پس چه نیازی دارد که ما بخواهیم به دنبال یک هاست مجزا برای آن برویم!؟ قطعا علت این کار این نیست که وردپرس تافته جدا بافته است و باید به این پلتفرم عزیز دردانه توجه ویژه شود! “ما به هاست وردپرس نیاز داریم، چون برای پاسخ به نیاز های وردپرس سازگاری پیدا کرده است. این سازگاری ها را می توان به سه دسته کلی تقسیم نمود:

 

سازگاری سخت افزار

سخت افزار

وردپرس برنامه ای است که در آن ارجاعات به حافظه و همینطور پایگاه داده بسیار زیاد اتفاق می افتد. ماهیت وردپرس اینگونه است که برای انجام یک کار ساده باید اطلاعات را از پایگاه داده  استخراج کند و در اختیار شما قرار دهد. پس اینکه شما از سخت افزاری با منابع قوی و خوب استفاده کنید یکی از الزامات برای داشتن یک سایت وردپرس روان و خوب است. هاست وردپرس تطبیق یافته است تا این امکانات را برای سایت فراهم نماید.

شاید با خود بگویید که سایت شما اطلاعات زیادی را نمی خواهد جابجا کند و شاید این اطلاعات صرفا به اندازه معرفی چند محصول باشد. دقیقا نکته اینجاست! تعداد ارجاعات به حافظه اصلی است که نقش تعیین کننده در زمان را به عهده دارد نه اندازه فایل ها. پس برای اینکار باید از هارد دیسک هایی با سرعت انتقال بالا استفاده نمود تا بتواند هم ارجاعات کوچک و هم ارجاعات بزرگ را به نحو مقتضی پاسخگو باشد.

استفاده از هارد دیسک های NVMe (با سرعت انتقال 2000MB بر ثانیه) و همینطور SSD (با سرعت 600MB بر ثانیه) در هاست های وردپرس یکی از ویژگی های اصلی به شمار می رود که قدرت هاست را برای پردازش این پلتفرم بالا می برد. همینطور بالا بودن فضای RAM به پردازش روان تر سایت وردپرس شما کمک بسیاری خواهد کرد.

 

مدیریت پلاگین ها

پلاگین وردپرس

وردپرس یک پلتفرم انعطاف پذیر و گسترده است، و این آزادی عمل و گستردگی را مدیون قابلیت استفاده از پلاگین های مختلفی می باشد که برای آن ارائه می شود. پلاگین های وردپرس جزو کاربردی ترین و همینطور بهترین ابزار هایی هستند که میتوان برای یک پلتفرم اینترنتی مثال زد. گستردگی بی حد و حصر و امکانات فوق العاده و البته نیاز به منابع برای کارکرد صحیح. از آنجا که این پلاگین ها توسط شرکت های مختلف ارائه می شوند پس هر کدام ساز و کار خاص خود را دارند و این باعث می شود تا نیاز به منابع بیشتری برای گرفتن بهترین عملکرد از آن ها داشته باشیم.

ماژول های مختلفی وجود دارد که این افزونه های رنگارنگ برای درست کار کردن نیاز دارند تا از آنها استفاده کنند. این افزونه ها به صورت پیش فرض در هاست های معمولی غیر فعال است و ممکن است شما را گمراه کرده و نتوانید پاسخ خوبی را از سایت خود دریافت نمایید اما در هاست وردپرسی این افزونه ها به صورت پیش فرض برای شما فعال می شود و شما میتوانید این اطمینان را داشته باشید که افزونه های مختلف با تمام پیش نیازها شروع به کار کرده و در صورت وجود خطا می توانید آن را به راحتی تشخیص دهید.

 

 

کیفیت و سرعت پاسخگویی

پشتیبانی هاست وردپرس

در دو بخش قبلی به دو مسئله مهم اشاره کردیم! اول اینکه وردپرس ارجاعات زیادی به حافظه دارد! و دوم اینکه افزونه های مختلف به صورت همزمان قرار است اجرا شوند. چند افزونگی و ارجاع زیاد به حافظه معمولی دلایل کافی برای داون (قطعی) شدن و به کل از کار افتادن یک هاست معمولی هستند! و شما میتوانید مطمئن باشید با یک هاست عادی اشتراکی به هیچ عنوان راه به جایی نخواهید برد.

اما هاست وردپرسی این امکان را به ما می دهد تا بدون اینکه حتی لازم باشد به این موارد فکر کنیم، بتوانیم سایت خود را به بهترین شکل ممکن روی آن پیاده کرده و با ارور هایی مانند ارورهای خانواده 500 به صورت کامل خداحافظی کنیم.

فراهم کردن این سه ویژگی در ابتدا کاری سخت به نظر میرسند! پس اجازه دهید تا بررسی کنیم و ببینیم که اساس کار هاست وردپرس چیست و با چه ساز و کاری می تواند این موارد را تضمین کند.

 

جداسازی پایگاه داده، اساس هاست وردپرس

برای بالا بردن قدرت پردازش و اجرای روان سایت لازم است تا تمهیداتی صورت گیرد، تا نیازهای سایت وردپرس فراهم گردد. میدانیم که سیستم هایی که به عنوان هاست مورد استفاده قرار می گیرند،  تفاوت هایی را با سیستم های عادی دارند. هارد هایی با سرعت های بالاتر که در یک سرور چندین دیسک مورد استفاده قرار می گیرد، مقدار حافظه RAM بالاتر، و همینطور چندین پردازنده که هرکدام تعداد زیادی هسته پردازشی با قدرت های بسیار بالاتر نسبت به سیستم های عادی دارند، از ویژگی های معمولی یک سرور مناسب برای هاست است.

بدیهی است که یک سرور با این مشخصات صرفا به یک سایت اختصاص نمی یابد و چندین سایت وردپرسی و غیر وردپرسی ممکن است روی آن راه اندازی شده باشد. پس باید تغییری در ساز و کار این سرورها به وجود آورد که بتوانند پاسخگوی نیازهای سنگین وردپرس باشند. به صورت کلی خیلی از سرور ها به این صورت عمل میکنند که تمام محتوای سایت روی یک سرور میزبانی می شود. دیتابیس، وب سرور و اپلیکیشن سرور به صورت یکجا روی یک سرور اجرا شده و در یک محل قرار دارند. این ترکیب ساده ترین نوع سرور اشتراکی خواهد بود.

اما ساختار بندی یک هاست وردپرس چیست ؟ در یک هاست وردپرس داستان به کلی متفاوت است. در این نوع از هاست سیستمی که مسئول، مدیریت پایگاه داده و تمام ارجاعات به آن است و فایل های زیاد و پرتراکم افزونه های وردپرس را اجرا می نمایند، روی یک سرور جدا راه اندازی و مدیریت می شود. سرور دیگری نیز اپلیکیشن سرور و بخش تعاملی با کاربر را کنترل میکند که با این امر کنترل ارجاعات به حافظه توسط یک سرور بسیار قدرتمند تر انجام می پذیرد. با این کار منابع پایگاه داده و برنامه ها به طور کلی جدا شده و بازدهی به شدت بالا می رود. همینطور امنیت سایت به علت جدا بودن دیتابیس و پایگاه داده از سروری که در دسترس کاربران است، بالا خواهد رفت.

این جداسازی نیاز به فرآیندی پیچیده و دقیق دارد، هرگونه اشتباهی در این کانفیگ می تواند باعث افت کیفیت و همینطور از کار افتادن سایت بشود. هاست های وردپرس این وضعیت را تا حد زیادی بهبود بخشیده اند. اما کانفیگ مورد نیاز سایت شما برای یک هاست وردپرس چیست ؟

 

ویژگی های لازم برای کارآمد بودن یک هاست وردپرس چیست !؟

معیار های مختلفی را می توان برای کارآمد بودن یک هاست وردپرس بررسی کرد. که البته تصمیم گیری را باید بر اساس نیاز مخاطب انجام داد. اما موارد اساسی که شما باید برای مقایسه کیفیت و برطرف شدن نیازهایتان بررسی کنید از طرف هاست وردپرس چیست ؟ اگر سری به ارائه کنندگان مختلف این سرویس بزنید متوجه خواهید شد که هر کدام ویژگی های مختلفی را ارائه می نمایند اما بعضی از آن ها در بین سایرین مشترک است. که در ادامه به بررسی مهمترین آنها خواهیم پرداخت:

بهترین منابع ارائه شده برای یک هارد وردپرس چیست ؟ این سوالی است که شاید جواب به آن کمی پیچیده باشد. هاست وردپرس را عموما نمی توان به طور دقیقی به وسیله منابع ارزیابی نمود. این نوع از هاست یک هاست اشتراکی است که در آن سرویس دهنده اعلام میدارد میزان فلان قدر رم و فضای ذخیره سازی در اختیار تعداد مشخصی یوزر قرار خواهد گرفت!

در اینصورت شما یک تقریب حدودی از منابع بدست خواهید آورد اما اینکه سایر استفاده کنندگان چه سایت هایی هستند و چه میزان ترافیکی دارند و آیا ممکن است باعث شلوغ شدن و پایین آمدن کیفیت هاست و در نتیجه آن پایین آمدن سرعت سایت شما شوند یا خیر، مسئله ای است که جا دارد بیشتر بررسی شود.

 

فضای دیسک

در بین موارد مهمی که در سرویس دهندگان مختلف تفاوت دارند فضای دیسک یکی از مورد توجه ترین گزینه ها خواهد بود. سایت وردپرس شما چه اندازه ای دارد!؟ آیا قصد گسترش آن را در آینده نزدیک دارید!؟ برای سایت شما بهترین میزان فضای ذخیره سازی هاست وردپرس چیست !؟ این ها سوالاتی است که شما باید قبل از انتخاب یک سرویس از خود بپرسید. فضای دیسک در بین بیشتر سرویس دهنده ها یک گزینه مهم و محدود شده است که توجه ویژه ای را طلب می نماید.

البته برای مارال هاست میزان این فضا برای اهمیتی نداشته و آن را به صورت نامحدود ارائه می نماید.

 

تعداد بازدید

مورد دیگری که شما باید به آن توجه کنید این است که هاست مورد نظر به چه تعداد آی پی می تواند به صورت همزمان سرویس دهی نماید. این مورد نقش تعیین کننده ای را در کیفیت پاسخگویی سایت شما به کاربران خواهد داشت. برای سایت های بزرگ و پربازدید اینکه به تمامی بازدیدکنندگان به بهترین شکل ممکن سرویس دهی شود یکی از مهمترین کارها خواهد بود.

 

تعداد دامنه

چند دامنه میخواهید روی هاست خود بارگذاری کنید!؟ آیا هاست را صرفا برای یک دامنه نیاز دارید!؟ آیا کسب و کار شما صرفا روی یک سایت خلاصه خواهد شد!؟

جواب شما به این سوالات یکی از تعیین کننده ترین معیارهای انتخاب یک هاست وردپرس است. اما باید توجه داشته باشید، هاست وردپرسی که برای اکانت شما چند دومین (دامنه) مختلف را پشتیبانی نماید یک هاست وردپرس خوب نیست. دلیل این امر آن است که منابع بین سایت های مختلف تقسیم می شود. فرض کنید یک سرویس دهنده اعلام کرده باشد که مقدار مشخصی از منابع را برای 100 اکانت (حساب کاربری) ارائه خواهد نمود و هر اکانت اجازه بارگذاری چهار دومین را روی هاست وردپرس خود دارد. اگر تمامی این اکانت ها هر کدام 5 دومین خود را روی هاست  بارگذاری کنند آنوقت منابع به یک پنجم میزان گفته شده تنزل (کاهش) پیدا میکند!

همانطور که می بینیم سوال معیارهای انتخاب یک هاست وردپرس چیست ، پاسخ های شناور و زیادی دارد که بسته به شرایط شماست. پس برای انتخاب سرویس باید هوشیارانه عمل کنید.

 

جمع بندی

مطلب کاملی را در مورد اینکه هاست وردپرس چیست و چه نیازی به استفاده از آن است با هم بررسی نمودیم. و می توانیم به عنوان نتیجه اعلام کنیم که هاست وردپرس گزینه ایده آلی است، اگر(!!!) ارائه دهندگان سرویس های مختلف واقعا یک هاست وردپرس با ساختار و بهینه سازی های گفته شده را به شما ارائه نمایند. باید در ویژگی های مختلف و توضیحات مختلفی که توسط سرویس دهندگان ارائه می شود بسیار ریز بین باشید. نوع هارد های استفاده شده، کنترل پنل ارائه شده و همینطور منابعی که در اختیار شما قرار می دهند ممکن است ویژگی های لازم برای معرفی به عنوان یک هاست وردپرس را نداشته باشد.

پس به شما توصیه میکنیم که در انتخاب خود دقتی ویژه داشته باشید.

واکنش شما چیست؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1
برچسب‌ها:, , ,
تیم تولید محتوا

Author by : تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای مارال هاست در تلاش است بهترین و تخصصی ترین مطالب آموزش هاستینگ را با بهترین شیوه نگارش و به صورت کاملا کاربری به کاربران وب فارسی و مشتریان ارجمند مارال هاست ارائه نماید . رسالت ما ارتقای دانش حوزه تخصصی میزبانی وب در جامعه فارسی زبان می باشد .

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد‌شد.