سن استوریج چیست و به چه دردی می خورد

سن استوریج چیست و به چه دردی می خورد

SAN STORAGE یک شبکه اختصاصی و مستقل با سرعت بالاست که مجموعه مشترک دستگاه‌های ذخیره سازی را به چندین سرور متصل می‌کند و هر سرور می ‌تواند به فضای ذخیره سازی مشترک دسترسی داشته باشد. در ادامه مقاله به توضیحات بیشتر در مورد اینکه سن استوریج چیست و تفاوت‌های بین SAN,NAS,DAS می‌پردازیم.

استوریج (Storage) چیست؟

هر چه تکنولوژی پیشرفت می ‌کند به طبع نیاز افراد به دستگاه‌ های ذخیره کننده هم بیشتر می ‌شود. اگر در کسب‌ و کار خود به دیتا نیاز دارید پس قطعاً به محل نگهداری مناسب و امن هم نیاز دارید! استوریج یکی از بخش های اصلی در هر دستگاه پردازشی است که تمام دیتا را ذخیره می‌ کند. در حقیقت استوریج محلی برای نگهداری بکاپ ها و ذخیره سازی اطلاعات هستند.

در بعضی موارد شما نیاز خواهید داشت تا یک بانک اطلاعاتی را مانند یک مجموعه فایل یا اطلاعات یک برنامه را به جای ذخیره روی یک دیسک مجزا در اختیار تمامی عناصر و سیستم های موجود در شبکه قرار دهید. اینجا جایی است که استوریج میتواند وارد عمل شود و فضای ذخیره سازی خوبی را برای شبکه شما فراهم نماید. به ‌عبارت ‌دیگر دستگاه استوریج مجموعه‌ ای از هارد درایو های کنار هم قرار گرفته هستند که با توجه به نیاز سازمان مورد نظر در انواع خانگی، کوچک و بزرگ ارائه می‌ شوند.

SAN STORAGE یا سن استوریج چیست؟

SAN STORAGE یک شبکه اختصاصی و مستقل با سرعت‌ بالاست که مجموعه مشترک دستگاه‌ های ذخیره‌ سازی را به چندین سرور متصل می‌ کند و هر سرور می ‌تواند به فضای ذخیره ‌سازی مشترک دسترسی داشته باشد. این سرور ها ممکن است یک سرور اختصاصی برای ارائه سرویس های وب و یا یک سرور ابری باشند.  SAN معمولاً با کابل‌ کشی، آداپتور های بأس میزبان یا host bus adapter ها و سوئیچ ‌های AN متصل به آرایه‌ های ذخیره‌ سازی و سرور ها مونتاژ می ‌شود.

SAN شبکه‌ ای از دستگاه‌ های ذخیره ‌سازی است که توسط چندین سرور یا رایانه قابل‌ دسترسی است و فضای ذخیره ‌سازی مشترکی را ایجاد می‌ کند. هر رایانه در شبکه می ‌تواند به حافظه موجود در SAN دسترسی پیدا کند انگار که آن ‌ها دیسک‌ های محلی هستند که مستقیماً به رایانه متصل هستند. در واقع SAN مخفف Storage Area Network به معنای شبکه ذخیره‌ سازی اطلاعات است. یک شبکه پر سرعت برای ذخیره کردن اطلاعات که به ابزار های سخت‌ افزار یا مجازی متصل است …

 سن استوریج

کارایی و مزایای سن استوریج چیست

اطلاعات در این شبکه ‌ها به‌ صورت Block Level ذخیره می‌ شود و به وسیله نرم‌ افزارهای موجود بر روی سرور اطلاعات قابل‌ دسترسی هستند. SAN در دستگاه ذخیره‌س ازی اطلاعات به دو صورت وجود دارد که می ‌تواند شامل Tape Library باشد و یا از هارد دیسک‌ هایی تشکیل‌ شده که در قالب RAID در SAN قرار گرفته‌ اند.

SAN وابستگی دستگاه ذخیره ‌سازی اطلاعات به سرور ها را حذف می ‌کند و می ‌تواند به ‌طور مجزا در شبکه کارآمد باشد و هر نرم ‌افزاری بر روی هر سروری در شبکه می ‌تواند به این منابع ذخیره ‌سازی دسترسی داشته باشد. در SAN برای ارتقاء حافظه شما نیازی به‌ اضافه کردن سرور جدید در شبکه ندارید و تنها یک هارد دیسک به دستگاه SAN اضافه می‌ کنید و به‌ راحتی منابع خود را افزایش می ‌دهید.

در مورد این سوال که مزایای سن استوریج چیست می‌ توان به‌ سرعت فوق‌العاده آن اشاره نمود که از کانال فیبر نوری برای انتقال اطلاعات استفاده می ‌شود و تأثیر فوق ‌العاده در سرعت ذخیره ‌سازی اطلاعات دارد.

از مزایا و بازدهی بالای سن استوریج می‌ توانیم به سهولت انتقال اطلاعات از یک SAN به دیگری اشاره نمود. استفاده سن استوریج امروزه در شرکت‌ های بزرگ طرفداران بسیاری دارد و دلیل آن عدم وابستگی بین اطلاعات و سرور اصلی است!

همچنین با وجود این فنّاوری پیشرفته شما نیازی به استخدام نیروی دیگری برای انجام کار های مدیریتی آن ندارید، و با بهره‌ گیری از سن استوریج می‌ توان سرور ها را از طریق هارد دیسک بوت کرد و زمان بوت کردن سیستم را کاهش داد.

از SAN STRAGE برای افزایش قابلیت دسترسی دستگاه ‌های ذخیره‌ سازی به سرور ها استفاده می‌ شود. از دیگر مزیت ‌های SAN به این می ‌توان اشاره کرد که اگر از یک فضا استفاده نشود، می ‌توان آن را به Pool بر گرداند و حتی قطعه‌ های دارای ایراد جایگزین شوند.

 

منظور از DAS, NAS, SAN در سن استوریج چیست

DAS مخفف شده Direct Attached Storage است که معنای لغوی آن ذخیره مستقیم پیوست شده است.

همان‌ طور که از نام آن بر می ‌آید DAS اولین سیستم ذخیره‌ سازی شبکه بود و امروزه برای ذخیره داده‌ های کم همچنان کاربرد دارد. DAS مستقیم به سرور متصل می‌ شود و یک شبکه سنتی گونه را می‌سازد.

در DAS چندین کلاینت می‌ توانند به یک استوریج متصل شوند اما در مقابل دو نوع دیگر کارایی و انعطاف ‌پذیری کمتری دارد و با افزایش ظرفیت ذخیره‌ سازی، کارایی منبع ذخیره‌ ساز کاهش می ‌یابد و قابلیت ارتقاء آن محدود خواهد شد.

در صورت اختلال در سرویس ‌دهنده، دسترسی به داده ‌ها امکان‌ پذیر نیست و منابع ذخیره‌ شده و داده‌ ها نمی‌ تواند به اشتراک گذاشته شود! برای بر طرف کردن این مشکل و کارایی و سرعت بیشتر ذخیره ‌سازی اطلاعات، سری بعدی یعنی NAS وارد بازار شد و مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

NAS مخفف شده Network Attached Storage است که به معنای، ذخیره ‌سازی متصل به شبکه است.

NAS سیستمی است برای اشتراک ‌گذاری فایل‌ ها و در انتقال داده‌ ها مخصوصاً تهیه نسخه‌ های پشتیبان، یک یا چند سرور اختصاصی در یک شبکه LAN به وجود آمده است.

به عبارتی، کار اصلی NAS نگهداری است. مدیریت در NAS به عهده سیستم‌ عامل دستگاه است و پروتکل‌ های دسترسی بر اساس فایل می ‌باشد. این سیستم از طریق کابل به سرور متصل می ‌شود و storage فقط در اختیار یک سیستم است. اکثر کار های معمولی مثل فایل سرور، ایمیل سرور، دیتابیس سرور و وب سرور را انجام می ‌دهد و جوابگوی حجم اطلاعات زیاد نیست. ولی برای نگهداری فایل‌ های صدا و موارد فایل سروری درگذشته کاربرد داشته.

SAN مخفف شده Storage Area Network به معنای شبکه ذخیره‌سازی است.

 SAN برای اتصال یک شبکه ذخیره‌سازی اختصاصی به LAN و ترابایت داده‌ها به وجود آمده و پروتکل‌ های دسترسی بر اساس بلوک‌های اطلاعاتی است. (Block Level Access)

در SAN از فیبر نوری استفاده می ‌شود برای همین سرعت خیلی بیشتری دارد، مدیریت منابع استوریج می ‌تواند متمرکز انجام شود و فضای ذخیره‌ سازی به هاست ها داده شود و یا حتی از آن‌ ها گرفته شود، این از بزرگ ‌ترین مزیت SAN به شمار می‌ رود.

مقایسه DAS و NAS و SAN

مدیریت در NAS بر عهده سیستم‌ عامل دستگاه است در صورتی که در SAN هر دستگاهی که به  آن متصل است وظیفه مدیریت فایل و سیستم بر عهده خودشان است. در NAS پروتکل‌ های دسترسی بر اساس فایل است و در SAN بر اساس بلوک‌ های اطلاعاتی است و برای بهینه‌ تر شدن کار هم می ‌توان از ترکیب این دو Black Level Access و File Level Access استفاده کرد.

مقایسه انواع استوریج

از تفاوت‌ های DAS و NAS می‌ توان به افزونگی، دسترسی ‌پذیری بالا، حذف خطای Single Point Of Failure، قابلیت اطمینان، کارایی بالا و ارتقاء پذیری SAN اشاره کرد. با توجه به مطالبی که تا کنون گفته شد SAN و NAS شبیه هم هستند و تفاوتشان در نحوه اتصال به شبکه است.

SAN یک شبکه است که تمام مخازن ذخیره ‌سازی و سرور ها را به هم متصل می ‌کند و بر روی سیستم فایل و ابزارهای فیزیکی ذخیره سازی اعمال می‌ شود ولی NAS محصولی مشخص است که بین برنامه سرور یا application server و سیستم فایل file system می ‌نشیند.

NAS و SAN می‌ تواند در بخش‌ های مختلف یک سازمان مورد استفاده قرار بگیرد و این ‌ها دو نوع مختلف از راه ‌حل‌ های ذخیره‌ سازی شبکه مشترک هستند. در حالی‌ که SAN یک شبکه محلی متشکل از چندین دستگاه است و NAS یک دستگاه ذخیره ‌سازی واحد است که به یک شبکه محلی یا LAN متصل می‌ شود.

نحوه عملکرد سن استوریج

سن استوریج ترکیبی از سخت‌ افزار و نرم ‌افزار است که از پروتکل‌ هایی مانند فیبر نوری استفاده می کنند و برای ذخیره‌ سازی به تجهیزات و شبکه ‌های ذخیره‌ سازی خاص نیاز هست که باید خریداری و نصب شود. به همین دلیل ازلحاظ هزینه به نسبت گران‌ تر است.

SAN بر اساس فناوری کانال فیبر یا fiber channel است که از پروتکل فیبر (FCP) برای سیستم‌ های باز و از انواع اختصاصی آن برای رایانه‌ های فریم استفاده می‌کند. استفاده از کانال فیبر از طریق اترنت که ECOP نام دارد، امکان حرکت ترافیک FC در زیر ساخت ‌های اترنت با سرعت ‌بالا را فراهم می ‌کند. در سازمان ‌های کوچک می‌ توان از iscsl به‌ عنوان یک جایگزین ارزان‌ تر برای FC استفاده کرد.

سخن پایانی

در این مطلب در رابطه با اینکه سن استوریج چیست و چه کاری میتواند برای ما انجام دهد صحبت کردیم. آنچه گفته شد، چکیده ‌ای از دنیای پیچیده فناوری در عرصه ذخیره و نگهداری اطلاعات بود. تنها نکته حائز اهمیت این است که استفاده از SAN STORAGE در کنار مزایای بی‌ شمارش از لحاظ امنیت این اطمینان را می ‌بخشد که اطلاعات شما در فضای امن ذخیره می‌ شود و می ‌توانید با خیالی آسوده از امکانات و مزایای آن در شرکت و سازمان خود بهره‌ مند شوید.

واکنش شما چیست؟
+1
+1
2
+1
3
+1
+1
1
+1
+1
1
برچسب‌ها:, , ,
تیم تولید محتوا

Author by : تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای مارال هاست در تلاش است بهترین و تخصصی ترین مطالب آموزش هاستینگ را با بهترین شیوه نگارش و به صورت کاملا کاربری به کاربران وب فارسی و مشتریان ارجمند مارال هاست ارائه نماید . رسالت ما ارتقای دانش حوزه تخصصی میزبانی وب در جامعه فارسی زبان می باشد .

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد‌شد.